Kokoomuksen Sirén: Suojelutyölaki on välttämätön ihmisten hengen ja terveyden turvaamiseksi työtaistelutilanteissa
Eduskunta käy tänään lähetekeskustelun hallituksen esityksestä, jolla turvataan suojelutyön järjestäminen työtaistelutilanteissa. Kokoomuksen kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén katsoo, että suojelutyötä koskevalle yleislainsäädännölle on ollut Suomessa jo pidempään ilmeinen tarve.

”Suojelutyölaissa on ennen kaikkea kyse ihmisten hengen ja terveyden sekä eräiden muiden yhteiskunnan toiminnan kannalta kriittisten toimintojen turvaamisesta työtaistelutilanteissa. Työtaisteluoikeus on tärkeä perusoikeus, joka turvataan myös jatkossa. Yhtälailla on kuitenkin pystyttävä varmistamaan, että muutkin tärkeät perusoikeudet, kuten oikeus elämään ja oikeus turvallisuuteen toteutuvat työtaisteluiden aikana” Sirén sanoo.
Suomessa ei aikaisemmin ole ollut yleislainsäädäntöä suojelutyöstä. Suojelutyön antaminen on ollut työntekijöiden yhdistysten harkinnassa. Tämä on toisinaan johtanut valitettaviin tilanteisiin, joissa esimerkiksi potilaisturvallisuuden varmistamiseksi on jouduttu kiireellisessä aikataulussa säätämään väliaikaista lainsäädäntöä.
”Viimeksi vuonna 2022 Marinin hallitus joutui valmistelemaan erittäin nopealla aikataululla väliaikaisen lain, jolla varmistettiin välttämätön suojelutyö terveydenhuollossa. Taustalla oli laaja työehtosopimusneuvotteluihin liittyvä työtaistelu, jonka yhteydessä suojelutyön antamiseen liittyi suurta epävarmuutta. Ihmisten hengen ja terveyden turvaamiseksi on äärimmäisen tärkeää, että suojelutyölainsäädäntö on jatkossa jo valmiiksi olemassa tällaisten tapausten varalta” Sirén painottaa.
Hallituksen esittämässä suojelutyölaissa työntekijöiden yhdistyksille asetetaan lakisääteinen huolehtimisvelvollisuus, joka takaa jatkossa suojelutyön järjestämisen työtaistelutilanteissa.
”Tavoitteena on, että osapuolet pystyisivät jatkossakin ensisijaisesti sopimaan työtaistelun aikana tarvittavasta suojelutyöstä. Mikäli sopimukseen ei kuitenkaan päästä, on työntekijöiden yhdistysten uuden lainsäädännön myötä huolehdittava siitä, ettei työtaisteluilla vaaranneta esimerkiksi ihmisten henkeä, terveyttä, ympäristöä tai kansallista turvallisuutta. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että työntekijöiden yhdistysten on rajattava kokonaan työtaistelun ulkopuolelle tietyt tehtävät tai toiminnot taikka vaihtoehtoisesti annettava riittävästi suojelutyötä. Jos työntekijöiden yhdistys ei rajaa työtaistelua tai anna suojelutyötä laissa edellytetyllä tavalla, voi työnantaja vaatia tuomioistuimelta työtaistelun kieltämistä. Viimesijaisena keinona työnantaja voi teettää hätätyötä” Sirén päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara-Sofia SirénKansanedustaja, Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Wallinheimo: ”Kasvu-Kaikkosen” johdolla kasvaisi vain valtionvelka ja verot22.11.2025 13:41:34 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo vastaa keskustan puoluevaltuustossa pidettyihin puheisiin. Wallinheimon mukaan Keskusta sovittaa itselleen pääministerin viittaa, vaikka sitä ei erota SDP:n punaviitan takaa.
Kokoomuksen Wallinheimo: ”Keskustan vaihtoehtoa ei erota millään SDP:n linjasta”21.11.2025 19:36:29 EET | Tiedote
Vasemmisto-opposition innokas tukipuolue Keskusta julkaisi tänään vaihtoehtobudjettinsa. Kokoomuksen eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo katsoo, että ehdotus on lievästi sanottuna täynnä ilmaa ja kiihdyttäisi rajusti velanottoa.
Kokoomuksen Partanen: SDP:llä on hätä ja keinot vähissä – kun numerot eivät miellytä, löytyy syy kaikista muista21.11.2025 18:37:53 EET | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen ihmettelee SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin syytöksiä Valtiontalouden tarkastusvirasto VTV:n politisoitumisesta.
Kokoomuksen Partanen: Vihreiden työttömyyttä ja pk-yritysten verotusta lisäävä vaihtoehto olisi lamauttavaa viriävälle talouskasvulle21.11.2025 09:56:17 EET | Tiedote
Vihreät julkistivat eilen vaihtoehtobudjettinsa ensi vuodelle. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen hämmästelee Vihreiden linjavalintaa siitä, että työllisyystoimia perumalla ja yrittäjien verotusta kiristämällä Suomi saadaan nousemaan talouden alhosta. Todellisuudessa Vihreiden vaihtoehto sammuttaisi Partasen mukaan Suomesta valot.
Kokoomuksen Laiho: Orpon hallitus panostaa 40 miljoonaa omalääkärimalleihin20.11.2025 14:21:46 EET | Tiedote
Orpon hallitus esittää täydentävässä lisätalousarviossaan 40 miljoonan euron rahoitusta omalääkärimallien kehittämiseen hyvinvointialueilla. Esitys sisältyy vuoden 2026 talousarvion täydentävään esitykseen. Hallitus käynnisti omalääkäriohjelman vuonna 2024, ja kaikilla hyvinvointialueilla on jo käytössä tai suunnitteilla hoidon jatkuvuutta parantavia malleja. Joillakin alueilla jopa 70 prosentille väestöstä on nimetty omalääkäri. Lisärahoitus varmistaa, että kehittämistyö jatkuu ja laajenee koko maassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme