Anna Alangon romaanin päähenkilö haluaa lisää, mutta ei tiedä mitä kaikkea – Valoisat tunnit on oivaltavan pisteliäs romaani naisesta elämän taitekohdassa
Anna Alanko kuvaa Valoisat tunnit -romaanissaan hersyvän tunnistettavasti lisääntymisen, seksuaalisuuden ja nähdyksi tulemisen tarpeen ristiaallokkoa, kun vaihdevuosien lähestyminen ahdistaa kuin kaiken ylle laskeutuva pimeys.
– Ajattelen, että arjesta kirjoittaminen on sekä esteettistä, kiinnostavaa että yhteiskunnallisesti tärkeää, Alanko sanoo.

Takana on avioero ja asettuminen elämään uuden kumppanin kanssa, mutta jotain on saatava lisää. Lapsia on jo ihan tarpeeksi, mutta kun eksä kertoo iloisia perheuutisia, iskee oman hedelmällisyyden rajallisuus vasten kasvoja. Eletään kuukautiskierron lopun aikoja. Pitäisikö käydä klinikalla siirtämässä viimeinen alkio, lähestyä kulmilla vastaan tulevaa merimiestä, käydä klubeilla tai jäädä sairauslomalle? Onko perhenormien laajentuminen sittenkään hänenlaisensa naisen puolella?
"Olen törmännyt oletukseen, jonka mukaan ex-puolison uusperheessä syntyvä lapsi ei ole millään tavalla edellisen suhteen asia, eikä siihen tulisi reagoida oikeastaan mitenkään. Aloin kaivata aiheesta esimerkkitarinoita, joita en kuitenkaan löytänyt, joten kirjoitin asiasta itse", Anna Alanko sanoo.
"Esimerkiksi uusperhekuvioihin liittyvä kielenkäyttö on vakiintumatonta. Ei ole lyhyttä, heti ymmärrettävää sanaa lapsen sisarukselle tai henkilölle, jolla on lapsi tai lapsia saman henkilön kanssa kuin sinulla. Kuitenkin tällainen perhesuhde olisi hyvä voida tarvittaessa ja halutessaan artikuloida ja tehdä näkyväksi. Lisäksi voi olla vaikeaa olla reagoimatta uuteen tilanteeseen mitenkään ja siirtyä heti sopeutumisvaiheeseen. En välttämättä usko, että ajan kuluminen itsessään helpottaa sopeutumista, vaan ne erilaiset liikahdukset, joita ajan mittaan tapahtuu. Kirjan tarinassa helpottavia hetkiä ovat esimerkiksi eteisissä käydyt arkiset vuorovaikutustilanteet, joissa milloin virvotaan, milloin annetaan käytettyjä lastenvaatteita omien lasten uudelle sisarukselle ja milloin ihaillaan sisaruksen ienhymyä."
Alanko ei kaipaa yhteiskuntaan lisää yksioikoisia perhenormeja, joiden tarkoituksena olisi kertoa, miten asiat pitäisi hoitaa tai millainen on vaikkapa hyvä entinen puoliso.
"Toivon ydinperhetarinan rinnalle moninaisia kuvauksia siitä, millä tavoin asiat perheissä voivat mennä, ja miten moninaisuuteen voi sopeutua silloin, kun se toteutuu omassa elämässä tai sen välittömässä läheisyydessä", Alanko pohtii.
Anna Alanko on helsinkiläinen kirjailija, joka on opiskellut sosiologiaa, kirjoittamista ja elokuva- ja tv-ilmaisua. Hän tarkkailee ihmisten puhetta ja auringon liikkeitä. Alangon esikoisromaani Ensimmäinen kesäpäivä (2022) sai ilahtuneen vastaanoton.
Valoisat tunnit julkaistaan 20.3.2025.
Teos julkaistaan kaikissa formaateissa. Äänikirjan lukee Anni Kajos.
Tiedustelut, haastattelut ja pdf-vedokset: jenni.heiti@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus
Musiikki & populaarikulttuuri
Kuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Luvassa vauhtia ja pähkähulluja hetkiä: Täältä tulevat Lokkimies ja Wonderpöllö!8.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Lokkimies ja Wonderpöllö – Pönttömörkö aloittaa uuden, hulvattoman lastensarjakuvasarjan. Kirjan takana on lasten suosikkipoliisi Isämiehen kuvittaja Kai Vaalio.
Johannes Ekholmin Päähenkilö on intensiivinen yhden vuorokauden romaani nykyihmisen tunne-elämästä7.5.2025 14:33:40 EEST | Tiedote
Johannes Ekholmin neljäs romaani Päähenkilö pureutuu nykyihmisen tunnepuheeseen, kiintymyssuhteisiin ja elämänhallintaan.
Oletko valmis äkkilähtöön, joka saa sinut välittömästi hyvälle tuulelle?7.5.2025 10:03:37 EEST | Tiedote
Mirella Mäkilän vauhdikas ja riemastuttava uutuusromaani kuljettaa lukijan jälleen aurinkoiselle Tampereelle. Suosittelemme kerrospukeutumista ja passin ottamista mukaan, sillä pulmia pakoillessa saatetaan päätyä yllätyslomalle vähän kauemmaksikin.
Lulan uusi lapio on suloinen kuvakirja siitä, kuinka pienet asiat voivat olla lapselle maailman suurimpia7.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Minna Vaarman ja Eveliina Netin herkkä ja tunnelmallinen teos kuvaa lapsen näkökulmasta myös ystävyyssuhteiden syntymistä leikin ja jakamisen kautta.
Dramaturgi Elli Salon esikoisromaani Keräilijät tutkii historian haamuja ja nykyhetken jännitteitä6.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Elli Salon häikäisevän omaääninen esikoisromaani Keräilijät kertoo kolmen naisen tarinan Kainuun perukoilla. Villieläinkuvaaja Ani, kirjastohoitaja Ljudmila ja arkeologi Heini kohtaavat elämänsä kriisit ja yhteiskunnalliset murrokset pohjoisen luonnon keskellä. Tragikoominen ja koskettava teos tutkii perinnön, selviytymisen ja elämän merkityksellisyyden teemoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme