Pohde lisää 1,5- ja 4-vuotiaiden lasten määräaikaistarkastuksia
Pohjois-Suomen aluehallintoviraston tekemän selvityksen mukaan Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella on ollut puutteita lasten lakisääteisten määräaikaistarkastusten yhdenvertaisessa järjestämisessä.
Puutteita on erityisesti Kalajoella, Nivalassa, Oulun Kaakkurissa ja Kontinkankaalla sekä Kuusamossa 18 kuukauden ikäisten ja 4-vuotiaiden lasten lääkärintarkastuksissa. Lisäksi puutteitta on ollut Limingassa 8 kuukauden ikäisten vauvojen lääkärintarkastuksissa.
Pohde ottaa kehotuksen vakavasti ja lisää 1,5- ja 4-vuotiaiden lasten määräaikaistarkastuksia näillä alueilla.
Pohjois-Suomen aluehallintoviraston tekemän selvityksen mukaan Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella on ollut puutteita lasten lakisääteisten määräaikaistarkastusten yhdenvertaisessa järjestämisessä.
Puutteita on erityisesti Kalajoella, Nivalassa, Oulun Kaakkurissa ja Kontinkankaalla sekä Kuusamossa 18 kuukauden ikäisten ja 4-vuotiaiden lasten lääkärintarkastuksissa. Lisäksi puutteitta on ollut Limingassa 8 kuukauden ikäisten vauvojen lääkärintarkastuksissa.
Pohde ottaa kehotuksen vakavasti ja lisää 1,5- ja 4-vuotiaiden lasten määräaikaistarkastuksia näillä alueilla.
Muut määräaikaistarkastukset toteutuvat
Aluehallintoviraston selvityksen mukaan muut asetuksen edellyttämät tarkastukset toteutuvat pääosin vaaditusti. Terveydenhoitajien osalta lastenneuvolan määräaikaistarkastukset ovat toteutuneet hyvin vuonna 2024.
Samoin terveydenhoitajan ja lääkärin yhteiset 4–6 viikon ikäisten lasten terveystarkastukset toteutuivat yhdenvertaisesti koko alueella.
Neuvola-asetuksen mukaan lapselle on järjestettävä ensimmäisen ikävuoden aikana vähintään yhdeksän terveystarkastusta. Terveystarkastuksiin kuuluu kuusi terveydenhoitajan terveystarkastusta, kaksi laajaa terveydenhoitajan ja lääkärin yhteistä terveystarkastusta 4–6 viikon ja 8 kuukauden ikäiselle vauvalle. Lisäksi niihin kuuluu laaja terveystarkastus 4 kuukauden ikäiselle vauvalle.
Myös 1–6-vuotiaille lapsille järjestetään vähintään kuusi terveystarkastusta. Niihin sisältyvät laaja terveystarkastus, kun lapsi on 18 kuukautta ja 4 vuotta vanha. Terveystarkastuksen voi tehdä terveydenhoitaja, kätilö tai lääkäri.
Puutteita korjataan
Pohde ottaa kehotuksen vakavasti ja lisää määräaikaistarkastuksia, jotta puuttuvat tarkastukset saadaan tehtyä Kalajoella, Kuusamossa, Limingassa sekä Oulussa Kontinkankaalla ja Kaakkurissa.
Pohde jatkaa omavalvonnan kehittämistä aluehallintoviraston kehotuksen mukaisesti.
Kevään 2025 aikana määräaikaistarkastusten seuranta saadaan Pohteella automatisoitua, kun potilastietojärjestelmät ja kirjausprosessit saadaan yhtenäistettyä. Toistaiseksi neuvolapalveluiden määräaikaistarkastusten seuranta on toteutettu manuaalisesti. Tällainen seuranta ei toteuta kokonaisuudessaan kansallisia määrityksiä.
Aluehallintovirasto kehottaa päätöksessään Pohdetta korjaamaan todetut puutteet palvelujen järjestämisessä. Lisäksi kehotetaan huolehtimaan siitä, että väestö saa lain mukaiset ja riittävät lastenneuvolan palvelut yhdenvertaisesti Pohteen alueella. Tarkastukset tulee toteuttaa viiveettä, jotta lasten kasvun ja kehityksen häiriöt sekä perheiden tuen tarpeet havaitaan ajoissa.
Puutteiden korjaamiseksi lääkärityöpanosta kohdennetaan neuvolapalveluihin siten, että tilanne saadaan korjattua lainmukaiseksi kesään mennessä.
Yhteyshenkilöt
Jussi PiuvaYlilääkäri, terveyden ja sairaanhoidon palvelutPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue
Puh:044 7034481jussi.piuva@pohde.fiTietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Raahessa hammastarkastukseen jonottavat voivat varata sopivan ajan helposti verkosta8.5.2025 12:38:10 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde ottaa käyttöön suun terveydenhuollon verkkoajanvarauksen Raahessa. Palvelu on aluksi tarkoitettu hammastarkastusaikaa jonottaville asukkaille, jotka voivat varata ajan helposti verkon kautta. Palvelu otetaan käyttöön 19.5.2025. Verkkoajanvarauksen kautta varatun ajan voi myös muuttaa tai perua verkossa.
OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialueen yhteistoimintaneuvottelut päättyivät 5.5.7.5.2025 14:25:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on käynyt OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialuetta koskeviin muutoksiin liittyvät yhteistoimintaneuvottelut henkilöstöjärjestöjen kanssa 2.4.–5.5.2025. Muutokset toteutetaan kahdessa vaiheessa. Nyt saatiin päätökseen ensimmäisen vaiheen neuvottelut.
Pohteen asumispalveluihin Nivalassa, Ylivieskassa ja Oulussa suunnitellaan muutoksia – yhteistoimintaneuvottelut alkoivat 6.5.7.5.2025 10:36:41 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella suunnitellaan muutoksia ikäihmisten toimialueella. Muutokset koskevat Nivalan Kotikeskus Hopeakotia, Ylivieskan palvelukoti Kotikartanoa ja Oulussa Hiirosen palvelukeskuksessa sijaitsevaa Emiliakotia. Suunnitelmien taustalla on sekä rakennusten kuntoon että toimintojen organisoitumiseen liittyviä syitä. Koska suunnitelmiin liittyy henkilöstövaikutuksia, Pohde on käynnistänyt yhteistoimintaneuvottelut henkilöstöjärjestöjen kanssa tiistaina 6.5.2025.
Pohde korjaa perusterveydenhuollon ja suun terveydenhuollon kiireettömään hoitoon pääsyn puutteita7.5.2025 07:47:44 EEST | Tiedote
Pohjois-Suomen aluehallintovirasto on todennut puutteita kiireettömään perusterveydenhuollon ja suun terveydenhuollon hoitoon pääsyssä Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella vuonna 2024. Pohde on pyrkinyt parantamaan hoitoon pääsyä useilla eri toimenpiteillä.
Uusi potilastietojärjestelmä otetaan Pohteen perusterveydenhuollossa käyttöön vaiheittain – ensimmäisenä vuorossa Tyrnävä ja Hailuoto28.4.2025 14:09:09 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde ottaa perusterveydenhuollossa vaiheittain käyttöön Esko-potilastietojärjestelmän, jota käytetään myös Pohteen erikoissairaanhoidossa. Ensimmäisenä Esko otetaan käyttöön Tyrnävällä ja Hailuodossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme