Vasa kartlade riskfyllda ställen på gång- och cykellederna
Vasa stad har som mål att utveckla stadsmiljön så att den stöder hållbara färdsätt och minskningen av utsläpp. Säkerheten på de viktigaste gång- och cykellederna kartlades i Traficoms statsunderstödda projekt för säkerhetsverksamhet för vägtrafik.

Cykling och gång är de främsta färdsätten i Vasa centrum. Samtidigt som strävan är att öka gång och cykling ska det säkerställas att antalet trafikolyckor inte ökar.
I projektet granskades de viktigaste rutterna i staden med hjälp av maskinell 360-fotografering och terrängkartläggning. Som underlag för granskningen sammanställdes information om olyckor, invånarenkäten om gång och cykling samt om responsen. Klasser som granskades var trafiksäkerhet, tillgänglighet, brister i infrastrukturen och hur bra trafiken flyter på.
Sikthinder och belysning viktiga utvecklingsobjekt
Ur trafiksäkerhetens synpunkt var de viktigaste utvecklingsobjekten sikten från gator till cykelvägar samt ”giljotiner”, det vill säga övergångar över två parallella filer. Det utvecklingsobjekt som lyftes fram utanför centrumet var främst utveckling av belysningen vid korsningar och övergångsställen.
Utvecklandet av trafiksäkerheten bör prioriteras längs skolvägarna och inom de livligt trafikerade områdena kring skolorna. Sakkunniga poängterade hur viktigt detta är för att trafiksäkerheten ska kunna förbättras. Viktiga utvecklingsobjekt konstaterades vara bland annat Rådhusgatan och Skolhusgatan, längs vilka det finns ett flertal skolor.
Trafiksäkerhetsrisker och deras betydelse bedömdes med hjälp av sakkunnigarbete, teorier och intervjuer.
Staden vidtar förbättringsåtgärder
Projektet resulterade i en utvecklingsplan för att åtgärda de största trafiksäkerhetsriskerna. Vasa stad kommer att främja trafiksäkerheten vid utvalda objekt.
Vanligtvis gäller utvecklingsbehovet åtgärdande av trafiksäkerhetsrisker till följd av bristfällig sikt. Ett sätt att försöka lösa problemet är att sänka situationshastigheter till exempel med hjälp av strukturella ändringar. Alternativt kan siktområden i mån av möjlighet utvidgas, men i synnerhet i centrum är det i regel byggnader som orsakar sikthinder, och då går det inte att avlägsna hindret. Då är ett alternativ att utvidga siktområdet genom att strukturera gatuområdet på nytt.
Mer information
Bekanta dig med projektets slutrapport (PDF på finska)
Anvisningskort: Säkerhets- och smidighetsrevision av gång- och cykelleder (PDF på finska)
Nyckelord
Kontakter
Samuli HuuskoProjektingenjör för gång och cykling
Tel:040 354 5778samuli.huusko@vaasa.fiBilder

Länkar
I Vasa, Nordens energihuvudstad, är det lätt att vara lycklig.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Vi bjuder in alla föreningar till en diskussion om samarbete samt om barns och ungdomars motionerande13.10.2025 14:37:09 EEST | Pressmeddelande
Vasa stad bjuder in alla motions- och idrottsföreningar i området till ett gemensamt Föreningsforum för att diskutera bland annat barns och ungas motionerande samt samarbete mellan staden och föreningarna.
Kutsumme seurat keskustelemaan yhteistyöstä sekä lasten ja nuorten liikkumisesta13.10.2025 14:36:35 EEST | Tiedote
Vaasan kaupunki kutsuu kaikki alueen liikunta- ja urheiluseurat yhteiseen Seurafoorumi-tapaamiseen keskustelemaan muun muassa lasten ja nuorten liikkumisesta sekä kaupungin ja seurojen yhteistyöstä.
”Ingen hem, ingen trygghet” – De bostadslösas natt har ett aktuellt tema10.10.2025 15:06:43 EEST | Pressmeddelande
De bostadslösas natt ordnas i Vasa huvudbiblioteks Dramasal fredag 17.10 kl. 17–20.30. I evenemanget deltar många social- och hälsovårdsaktörer, beslutsfattare och experter. Programmet består av livemusik, sandkonst, samhällelig diskussion, samt mat och kläder för de som behöver.
”Ei kotia, ei turvaa” – Asunnottomien yötä vietetään ajankohtaisella teemalla Vaasassa10.10.2025 15:06:10 EEST | Tiedote
Asunnottomien yötä vietetään Vaasassa pääkirjaston Draama-salissa perjantaina 17.10. klo 17–20.30. Tapahtumaan osallistuu laaja verkosto sosiaali- ja terveysalan toimijoita, päättäjiä ja asiantuntijoita. Ohjelmassa on livemusiikkia, hiekkataidetta, yhteiskunnallista keskustelua, sekä ruokaa ja vaatteita tarvitseville.
Fysiska aktiviteter och rap som alternativ till ungdomsvåld10.10.2025 10:33:19 EEST | Pressmeddelande
Inom Vasas ungdomsservice utvecklas en modell för att förebygga gatuvåld bland ungdomar. I år har två nya specialungdomsledare inlett sitt arbete. De rör sig bland ungdomarna och erbjuder tidigt stöd innan situationer hinner eskalera.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum