Orpo petti lupauksensa – hallitus siirtää vastuun vanhojen metsien säästämisestä yhtiöille
Greenpeace tuomitsee jyrkästi Petteri Orpon hallituksen tänään tekemän päätöksen, joka jättää kiistattomasti suojelun arvoisia vanhoja metsiä hakkuu-uhan alle. Tutkijoiden laajasti tuomitseman linjauksen myötä luonnonmetsien määrä Suomessa uhkaa nyt huveta entisestään, kun hallitus jättää pysyvää suojelupäätöstä odottaneita vanhoja metsiä suojelun ulkopuolelle.
“Päätös on totaalinen rimanalitus kaikilla mittareilla. Orpon hallitus rajaa tarkoituksella viimeisiä arvokkaita metsiämme suojelun ulkopuolelle vääristelemällä tieteellistä tietoa. Samalla hallitus pettää omat vaalilupauksensa, ohittaa tiedeyhteisön ja viranomaisten näkemykset ja pyrkii luistamaan kansainvälisistä velvoitteistaan”, sanoo Greenpeacen Suomen maajohtaja Touko Sipiläinen.
Orpon hallituksen esittämät kriteerit keräsivät lausuntokierroksella laajaa kritiikkiä tutkijoilta ja yliopistoilta, alueellisilta ympäristöviranomaisilta, maakuntaliitoilta, Kuntaliitolta ja Saamelaiskäräjiltä. Suomen ympäristökeskuksen mukaan kriteerit ovat “tieteellisen tiedon tarkoitushakuista vääristelyä”, jota vaikuttaa ohjanneen pyrkimys pitää valtion metsät raskaan maankäytön piirissä. Peräti 430 tutkijaa vetosi Orpon hallitukseen avoimella kirjeellä, jotta kriteerit määriteltäisiin uudelleen. Näin ei kuitenkaan tapahtunut.
“Epäonnistunut suojelupäätös luo epävarmuutta myös metsäyhtiöille. Kun hallitus ei ota vastuuta vanhojen metsien suojelusta, jää suojelun ulkopuolelle rajautuvien luonnonmetsien säästäminen yhtiöiden omien toimien varaan. Pääministeri Orpolla oli elämänsä tilaisuus jättää pysyvä, upea perintö turvaamalla Suomen jäljellä olevat valtion vanhat metsät kattavasti ja pysyvästi. Nyt vanhojen metsien valmiiksi pieni määrä uhkaa huvata entisestään, kun niitä jätetään pysyvän suojelun ulkopuolelle”, Sipiläinen varoittaa.
Suomi on sitoutunut pysäyttämään luontokadon ja lisäämään suojelupinta-alaa tuntuvasti. EU:n biodiversiteettistrategia edellyttää erityisesti kaikkien jäljellä olevien luonnontilaisten metsien ja vanhojen metsien tiukkaa suojelua. Tämän velvoitteen Orpon hallitus pyrkii nyt välttämään muuttamalla vanhojen metsien määritelmää huomattavasti aiemmin käytettyä ahtaammaksi, jottei suojeltavaa juuri löytyisi.
“Orpon hallituksen tieteen vääristely ylläpitää suojelukiistoja ja on vakava uhka Suomen metsäteollisuuden maineelle. Metsäteollisuus ei voi luottaa hallituksen asettamiin suojelukriteereihin vaarantamatta mainettaan vientimarkkinoilla, sillä sijoittajia ja metsäteollisuuden asiakkaita kyllä kiinnostaa, minkälaista puuta suomalaisiin tuotteisiin päätyy. Kriteereillä ei ole minkäänlaista hyväksyntää Suomen tiedeyhteisöltä, eikä siksi mitään arvoa. Me jatkamme luonnonmetsien puolustamista vahvojen luonnontieteellisten kriteerien pohjalta”, Sipiläinen sanoo.
Toimituksille tiedoksi: Hallituksen vanhojen metsien kriteereistä on määrä päättää valtioneuvoston yleisistunnossa torstaina 20.3. Greenpeacen tietojen mukaan päätöksen sisältö ei ole muuttunut aiemmin julkisuudessa olleista kriteereistä. Greenpeacen asiantuntijat ovat toimitusten haastateltavissa myös ennen embargoa.
Lisätiedot
Touko Sipiläinen, Greenpeacen Suomen maajohtaja
touko.sipilainen@greenpeace.org, 044 239 4404
Kaisa Kosonen, ilmasto- ja metsäasiantuntija
kaisa.kosonen@greenpeace.org, 050 368 8488
Yhteyshenkilöt
Kaisa KosonenIlmasto- ja energia-asiantuntija
- ilmastopolitiikka
- ilmastotiede
- ilmasto-oikeudenkäynnit
- metsäpolitiikka ja metsien suojelu
Touko SipiläinenGreenpeacen Suomen maajohtaja
- Greenpeacen toiminta
- ilmasto ja ilmastopolitiikka
- metsät ja metsäpolitiikka
Sanni LahtinenTiedottaja
Puh:040 7517 957sanni.lahtinen@greenpeace.orgTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Greenpeace
Inarin kunta polttaa ikimetsää lämmöksi29.4.2025 10:09:52 EEST | Tiedote
Inarin kunnan energiayhtiö Inergia Lämpö Oy on usean vuoden ajan hankkinut lämpölaitokseensa monisatavuotiasta puuta Inarin yhteismetsältä. Luonnosta nauttiva matkailija saattaa Inarissa yöpyä majoituksessa, joka lämpiää luonnontilaisen, vanhan metsän puulla.
Greenpeacen aktivistit vetoavat Etelä-Korean lähetystöön - matkustuskiellossa oleville aktivisteille oikeus matkustaa kotiin24.4.2025 12:37:49 EEST | Tiedote
30. marraskuuta 2024 neljä Greenpeace Internationalin aktivistia, kukin eri maiden kansalaisia (1), nousi säiliölaivaan, joka oli juuri lastaamassa myrkyllisiä muovikemikaaleja Hyundai Daesanin jalostamosta Etelä-Koreassa. Aktivistit pidätettiin 48 tunniksi, eivätkä he saa edelleenkään poistua maasta ennen oikeudenkäyntiä. Aktivistien lisäksi mielenosoitukseen osallistuneen Rainbow Warrior -aluksen kapteeni ei myöskään saa poistua maasta.
Greenpeace kehysriihestä: Orposta ei ollut omien periaatteidensa toteuttajaksi23.4.2025 23:53:42 EEST | Tiedote
Greenpeace on pettynyt Petteri Orpon hallituksen kyvyttömyyteen tehdä kauan odotettuja, vaikuttavia ilmastopäätöksiä juuri päättyneessä puoliväliriihessä. Ongelmien ratkomisen sijaan hallitus pahentaa niitä toimettomuudellaan.
Greenpeace metsätoimijoille - Stop pelottelulle! Kuunnelkaa kansaa17.4.2025 09:13:44 EEST | Tiedote
Kun ilmastolain hiilineutraliuus 2035 -tavoitetta vastustavat tahot kokoontuivat tänään Helsingin Bottalla raporttinsa julkistukseen, oli Greenpeace vastassa kyltein, jotka muistuttivat suomalaisten vahvasta tuesta ilmastotavoitteelle ja tarvittaville toimille myös metsissä. Pelottelun sijaan nyt tarvitaan ratkaisuja.
Muistutuskutsu: Ilmastolaki, hiilineutraali Suomi 2035 ja kevään päätökset – mediatilaisuus 16.4. Klo 915.4.2025 08:48:01 EEST | Kutsu
Greenpeace järjestää 16.4. taustoittavan toimittaja-aamiaisen, joka keskittyy ilmastolakiin, sen toteutukseen sekä hiilinielujen korjaamiseksi tarvittaviin toimiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme