Jenni Räinän kaunis ja omakohtainen uutuuskirja on vaikuttava teos luonnon katoamisesta
Jenni Räinän Veden ajat kertoo luonnon peruuttamattomasta muutoksesta, joka tapahtuu silmiemme edessä mutta jota emme huomaa.

Vuosia sitten kirjailija Jenni Räinä havahtui siihen, kuinka luonnontilaiset purot olivat hävinneet lähes olemattomiin koko Suomesta, myös hänen synnyinseudultaan. Niitä oli jäljellä enää suojelualueilla. Myös muut pienvedet, lähteet ja norot, olivat jääneet kaikessa hiljaisuudessa metsätalouden ja rakentamisen jalkoihin.
Isänsä kuoleman jälkeen Räinä lähti tutkimusretkelle muuttuneiden vesien varsille. Hän kulki lähteiltä puroille, puroilta jokien varsille ja jokia myöten meren rannalle. Hän näki järisyttävän muutoksen, joka oli tapahtunut vain yhden sukupolven aikana.
“Kirjaa vesistä ja paikan muutoksesta ei ole mahdollista kirjoittaa ilman isää, sillä lapsuuteni ja nuoruuteni kuljin läpi kotiseutuni hänen mukanaan. Isän kautta opin näkemään maisemassa ensimmäistä kertaa ajan kerrokset”, Räinä kertoo.
Kaunokirjallisen kaunis teos matkaa vesireittejä pitkin muinaisten merten rannoilta meidän päiviemme jokiuomiin. Se kuvaa pysäyttävästi virtojen katoavia elämänmuotoja ja niiden ainutlaatuisuutta. Se avaa silmämme muutokselle, jota on vaikea nähdä ja ymmärtää, kun elää muutoksen keskellä.
“Isäni lapsuudessa joessa pestiin pyykkiä. Ajatus tuntuu käsittämättömältä kun seuraan ohitse virtaavan joen ruskeaa virtaa. Senkin isä kertoi, kuinka vesi oli niin kirkasta, että sen läpi näki varpaat, pohjan kuvioita, poukamien hauet”, Räinä kirjoittaa.
Jenni Räinä on oululainen kirjailija ja toimittaja. Hänet on palkittu Tieto-Finlandia-palkinnolla osana työryhmää kirjasta Metsä meidän jälkeemme ja Botnia-palkinnolla syrjäseuduista kertovasta kirjasta Reunalla.
Räinä tunnetaan kirkkaasti ajattelevana luonnon puolesta puhujana ja vahvana ja aistivoimaisena luonnon kuvaajana.
Hänen toinen romaaninsa Vaino ilmestyy elokuussa 2025.
Veden ajat ilmestyy painettuna, e-kirjana sekä Anna Kuusamon lukemana äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 2.4.
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja arvostelukappaleet: adele.couavoux@like.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Jopa kauhun kuningas Stephen King rakastaa tätä kirjaa – Jason Rekulakin Teddy on karmean kekseliäs ja omaperäinen kauhutrilleri, jonka lukemisen jälkeen et enää katso lasten piirustuksia samoin silmin1.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Niin lukijoiden kuin kriitikoiden ylistämä Teddy on voittanut GoodReads Choice Awardsin kauhun kategoriassa, sen käännösoikeudet on myyty ympäri maailmaa, ja filmatisointioikeudet on hankkinut Netflix.
Kesällä menehtynyt Ozzy Osbourne kertoo muistelmateoksessaan kärsimysnäytelmästä, joka edelsi hänen jäähyväiskeikkaansa30.9.2025 12:53:11 EEST | Tiedote
"Mutta lopulta et oikeasti voi huijata kuolemaa. Hän pitää sinua aina silmällä. Ja ennemmin tai myöhemmin hän pitää huolen, että velat tulevat kuitattua. Tämä kirja kertoo siitä, miten hän tuli perimään minulta saataviaan."
Tositapahtumiin pohjautuva romaani kertoo koskettavan tarinan lapsia varjelevasta keskitysleirivangista30.9.2025 11:37:13 EEST | Tiedote
Keskellä Auschwitzia on pieni vaja, jonka seinät on päällystetty sarjakuvilla. Se on paikka, jossa lapset laulavat, esittävät näytelmiä ja kirjoittavat. He saavat hieman ruokaa, heidät pidetään puhtaina syöpäläisistä ja heille opetetaan erilaisia keinoja kohdata tuleva ilman pelkoa. Mies, joka heitä auttaa, on nuori juutalainen keskitysleirivanki Fredy Hirsch. Tositapahtumiin pohjautuva romaani kuvaa, miten nuoresta ja urheilullisesta, homoutensa piilottavasta miehestä tulee lapsia varjeleva sankari. Nyt julkaistavan kirjan on kirjoittanut Wendy Holden. (s. 1961) Hän on englantilainen arvostettu toimittaja, historioitsija ja elämäkerturi. Holden on julkaissut yli 30 kirjaa, joista 15 on noussut bestseller-listoille. Fredy Hirschistä kertovaan romaaniin hän on tehnyt mittavan taustatyön ja haastatellut Auschwitzista eloonjääneitä. Auschwitzin opettaja ilmestyy painettuna sekä e- ja äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 2.10. Romaanin on suomentanut Ari Väntänen. PDF:t, arvos
Eppu Normaalin läpimurtovuosien voimahahmo ja hittinikkari Mikko Saarela kuoli vain 60-vuotiaana, mutta jätti lähtemättömän jäljen suomalaiseen rockmusiikkiin30.9.2025 08:19:49 EEST | Tiedote
Timo Kalevi Forssin kirjoittama elämäkertateos vie Eppu Normaalin riehakkaisiin nuoruusvuosiin ja sisältää uutta tietoa Suomi-rockin kultakaudesta. Läpimurtovuosina 70-luvun lopulla Saarela sanoitti muun muassa Eppujen klassikkobiisit ”Njet, Njet”, ”Suomi-ilmiö” ja ”Puhtoinen lähiöni”.
Antti Reini pureutuu ihmisyyden kipupisteisiin uudessa romaanissaan Kaunis mahdottomuus11.9.2025 15:30:00 EEST | Tiedote
Kaunis mahdottomuus on Antti Reinin kolmas romaani. Se sukeltaa Helsingin katujen ja lähiöiden elämään, jossa ihmisyys, empatia ja selviytymisen tahto joutuvat koetukselle. Teos kuvaa tarkkanäköisesti yhteiskunnan reuna-alueilla kamppailevia ihmisiä, heidän toivoaan, ystävyyttään ja arjen pieniä suuria tekoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme