SDP:n Kim Berg: SDP tukee hoitoon pääsyä
Keskiviikkona eduskunnassa äänestettiin kahdesta sairausvakutuuslain muutoksesta koskien kela-korvauksia (HE 174/2024 ja HE 195/2024). SDP hylkäsi hedelmöityshoitoja koskevan esityksen sen yhdenvertaisuusongelmien vuoksi, mutta hyväksyi kela-korvausten korotukset gynekologikäynneille ja suun terveydenhuoltoon.

- Me emme vastusta periaatteellisesti kela-korvauksia tai yksityistä palvelutuotantoa. Ne ovat toimiva keino silloin, kun julkinen terveydenhuolto ei pysty tarjoamaan palveluja riittävällä tasolla. Siitä on kysymys juuri nyt: tuemme gynekologian ja hammashoidon kela-korvauksia, jotka muodostavat suurimman osan tästä esityksestä. Siksi myös äänestimme sen puolesta, Kim Berg sanoo.
- SDP:n ykköstavoite on, että ihmiset pääsevät hoitoon. Sen sijaan kritisoimme hallituksen toimia, joilla veronmaksajien rahoja on kela-korvausten muodossa siirretty yksityisten terveysfirmojen kassaan ilman, että hoitoon pääsy on parantunut. Näin kävi taannoin hallituksen nostettua lääkärikäyntien kela-korvauksia. Hinnat ja kustannukset nousivat, mutta lääkärikäynnit eivät lisääntyneet. Rahaa paloi kymmeniä miljoonia, Berg muistuttaa.
Bergin mukaan tiettyjen erityistapausten kuten gynekologipalveluiden ja suunterveydenhoidon kohdalla kela-korvausten käyttäminen on perusteltua. Sen sijaan yleisesti rahan laittaminen lääkärien yksityiseen bisnekseen ei ratkaise terveydenhoidon ongelmia ja siksi rahat pitäisi käyttää paremmin julkisen perusterveydenhoidon parantamiseen ja hoitoon pääsyn varmistamiseen.
SDP esitti lausumassaan hintakattoa, joka estäisi veronmaksajien rahojen valumisen suoraan hintoihin.
- Pitkällä tähtäimellä tavoitteena on tietysti se, että julkinen terveydenhuolto pystyy tarjoamaan nämäkin palvelut ilman kela-korvauksia, Berg päättää.
SDP:n esittämät lausumat kela-korvauksiin
Eduskunta edellyttää, että hallitus ryhtyy välittömästi lainsäädäntövalmisteluun, jotta yksityiset hedelmöityshoidot saadaan kela-korvattavaksi ilman sairausperustetta eri perhemuotojen yhdenvertaisen kohtelun vuoksi ja syntyvyyden edistämiseksi.
Eduskunta edellyttää, että hallitus seuraa korvattavuuden vaikutuksia hintoihin sekä korvauksien kohdentumiseen yhdenvertaisesti eri ihmisiin ja ryhtyy tarvittaessa lainsäädäntövalmisteluun, esim. säätämällä enimmäismaksusta ja hintakatosta.
Eduskunta edellyttää, että valtioneuvosto turvaa hyvinvointialueiden riittävän rahoituksen palveluidenkehittämiseksi niin, että esimerkiksi gynekologisia palveluita olisi paremmin saatavilla, myös perusterveydenhuollossa.
Eduskunta edellyttää, että valtioneuvosto seuraa tarkasti tekemiensä Kela-korvausmuutosten vaikutuksia erityisesti julkisen erikoissairaanhoidon jonoihin ja kustannuksiin, erikoistaksasta saatavan hyödyn jakaantumiseen eri tuloluokkien välillä ja yksityisten terveyspalveluiden hintakehitykseen ja antaa asiasta selvityksen sosiaali- ja terveysvaliokunnalle vuoden 2026 loppuun mennessä.
Eduskunta edellyttää, että valtioneuvosto selkeyttää viipymättä, vaikuttaako ns. kanavointiratkaisu (HE 123/2024 vp) sairausvakuutuskorvauksiin varatun lisärahoituksen nousuun 633 miljoonaan euroon kokonaisuudessaan.
Eduskunta edellyttää, että hallitus harkitsee perusteellisesti tulevien kela-korvausuudistusten tarkoituksenmukaisuutta lausuntopalautteen perusteella ja arvioi rahoituksen ohjaamista kohdennettuna hyvinvointialueiden palveluihin vaikuttavuuden ja yhdenvertaisuuden näkökulmasta.
Eduskunta edellyttää, että hallitus seuraa uudistuksen vaikutuksia tarkasti ja korjaa viipymättä esiin tulevia ongelmia esim. säätämällä enimmäismaksusta ja hintakatosta.
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote
Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.
SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpo ja valtionvarainministeri Purra ovat jättämässä koko Suomen taloushistorian synkimmän perinnön seuraajilleen18.12.2025 12:25:06 EET | Tiedote
-Viimeistään jo nyt voi varmuudella sanoa, että Orpon-Purran hallitus on epäonnistunut kaikissa talouspolitiikan tavoitteissaan ja julkinen velkaantuminen tulee heidän johdollaan paisumaan kuin pullataikina, sanoo kansansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorisorikollisuus ja väkivalta kuriin, tämän on loputtava nyt18.12.2025 11:42:09 EET | Tiedote
– Alaikäisten tekemät rikokset eivät ole harmittomia. Ne ovat vakava uhka yhteiskunnan turvallisuudelle. Nyt on aika toimia päättäväisesti ja tehdä loppu väkivaltaisesta nuorisorikollisuudesta pääkaupunkiseudulla ja koko Suomessa, täräyttää kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Kumpula-Natri: Onneksi Suomi on eurossa, eikä yksin17.12.2025 16:25:58 EET | Tiedote
— Valtiovarainministeri pyrkii jälleen harhauttamaan kansalaisten ja lehdistön huomion hallituksen karuista leikkauksista ja oman hallituksensa vastuista, toteaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme