SDP:n Mäkynen: Moni työntekijä huolehtii ikääntyneistä vanhemmistaan – heidän jaksamistaan on tuettava paremmin
21.3.2025 08:55:06 EET | SDP | Tiedote
Väestön ikääntyessä tulevaisuudessa yhä useampi huolehtii työn ohella omista ikääntyvistä vanhemmistaan. Heitä on pystyttävä tukemaan nykyistä paremmin, jotta he jaksavat työelämässä, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen.

- Työnteon yhdistäminen esimerkiksi muistisairaasta vanhemmasta huolehtimiseen voi olla äärimmäisen kuormittavaa. Pahimmillaan ihmiset uupuvat ja joutuvat jäämään pois työelämästä. Näin ei saa olla.
- Yksi keino tukea työntekijöiden jaksamista voisi olla verotuettu henkilöstöetu, jonka kautta työntekijän olisi mahdollista saada ikääntyvälle vanhemmalle esimerkiksi ulkoiluseuraa tai tukea asioilla käyntiin ja maksaa tästä vain verotusarvo. Tämä edellyttäisi muutosta tuloverolakiin, mutta olisi konkreettinen helpotus omasta vanhemmasta huolehtivan arkeen. Tavoite on jo kirjattu hallitusohjelmaan, mutta nyt on korkea aika toimia, Mäkynen sanoo.
Mäkysen mukaan omien vanhempiensa hoivaan osallistuvien jaksaminen on huomioitava niin sosiaali- ja terveyspalveluissa kuin työpaikoilla.
- Stressiä ja kuormitusta lisää, jos apua tarvitseva vanhempi asuu pitkän välimatkan päässä. Hoivapaikka pitää aina olla mahdollista valita niin, että omaisilla on tosiasiallinen mahdollisuus olla läsnä ikääntyneen arjessa.
- Työelämään tarvitaan lisää joustoja iäkkäistä vanhemmistaan huolehtiville. Pienten lasten vanhemmilla on lain mukaan oikeus esimerkiksi hoitovapaaseen tai lyhennettyyn työaikaan, mutta ikääntyneistä vanhemmistaan huolehtivilla vastaavaa oikeutta ei ole, Mäkynen huomauttaa.
Tuen ja joustojen lisääminen ei saa kuitenkaan tarkoittaa sitä, että hoitovastuuta ikääntyneistä sysätään huomaamatta heidän aikuisten lastensa harteille. Hallituksen säästöt pakottavat monet hyvinvointialueet leikkaamaan vanhusten palveluista ja lisäävät omaisten painetta ottaa enemmän vastuuta hoivasta, vaikka oma elämäntilanne ei sitä sallisi, Mäkynen varoittaa.
- Suomessa puhutaan paljon työllisyysasteen nostamisesta ja työurien pidentämisestä. Samalla kuitenkin vanhustenhoivan leikkaukset ja kasvava hoivavastuu voi johtaa siihen, että ihmiset joutuvat vähentämään työntekoa tai jättäytymään kokonaan pois työelämästä. Mikä on tämän vaikutus työllisyyteen?
- Ikäihmisten ja heidän omaistensa pitää voida luottaa siihen, että yhteiskunta turvaa hyvän hoivan ja arvokkaan vanhuuden. Ikääntyneiden vanhempien hoivaan osallistumisen pitää aina perustua omaan haluun, ei pelkoon siitä, että rakas perheenjäsen jää muuten heitteille, Mäkynen päättää.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:s vice ordförande, riksdagsledamot
Puh:040 509 4409matias.makynen@riksdagen.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
Puheenjohtaja Antti Lindtman SAMAKin huippukokoukseen Tukholmaan18.3.2026 11:56:39 EET | Tiedote
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen 18.3.2026. Kokouksen aiheina on muun muassa johtajuus ja yhteistyö muuttuneessa turvallisuustilanteessa sekä luottamuksen merkitys yhteiskuntien yhtenäisyydessä.
Mediakutsu: Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden huippukokous Tukholmassa10.3.2026 15:29:39 EET | Kutsu
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen keskiviikkona 18.3.2026. Kokouksen teemana on Pohjolan turvallisuus muuttuneessa turvallisuustilanteessa.
SDP:n puoluekokousaloitteissa vaaditaan reilumpaa työelämää28.2.2026 09:20:00 EET | Tiedote
SDP:n puoluekokoukselle jätetyissä aloitteissa korostuu vahvasti SDP:n jäsenistön halu reilumpaan politiikkaan etenkin työelämää, sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä sosiaaliturvaa koskevissa kysymyksissä. Puoluekokoukselle jätettiin määräaikaan mennessä yhteensä 538 aloitetta.
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit haluavat vahvistaa Itämeren alueen turvallisuutta27.2.2026 16:51:41 EET | Tiedote
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit ovat pitäneet Helsingissä viime vuonna perustetun ruotsalais-suomalaisen turvallisuuskomitean toisen kokouksen. Tapaamisen aiheena oli Itämeren alueen turvallisuuden vahvistaminen.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman: Kehysriihi testaa hallituspuolueiden sitoutumisen parlamentaariseen velkajarrusopuun25.2.2026 14:34:24 EET | Tiedote
SDP:n Lindtman painotti valtiopäivien avauskeskustelussa, että tuleva kehysriihi ratkaisee, ovatko hallituspuolueet aidosti sitoutuneet juuri solmittuun parlamentaariseen velkajarrusopuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme