Sofia Virta: Vihreät on mukana opposition yhteisessä välikysymyksessä
21.3.2025 13:32:14 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan Vihreät on valmis tukemaan opposition yhteistä välikysymystä siitä, miten hallitus aikoo kohdistaa suunnittelemansa 170 miljoonan euron sote-leikkaukset.

– Peräänkuulutin jo tammikuussa eduskuntaryhmämme talvikokouksen yhteydessä hallitukselta vastauksia siihen, mistä sote-palveluista se aikoo tänä keväänä leikata. Vastausta ei vieläkään ole hallitukselta saatu, joten tietenkin olemme valmiita tukemaan välikysymystä, jotta hallitus viimein kertoisi avoimesti, keneltä se aikoo vaalien jälkeen leikata, Virta sanoo.
Virta tiedotti aiemmin perjantaina, että hänen mielestään koko opposition tulisi yhdistää voimansa ja jättää yksi yhteinen välikysymys.
– Suomalaisilla on oikeus tietää ennen vaaleja, mistä, milloin ja kuinka paljon hallitus on sotesta leikkaamassa. Vaade läpinäkyvyydestä hallituksen toiminnassa on niin tärkeä, että mielestäni koko opposition tulisi yhdistää voimansa. Uskon, että suomalaisille tässä tilanteessa toivoa ja luottamusta toisi se, että kun hallitus ei kykene huolehtimaan suomalaisten sote-palveluista, niin oppositio osoittaisi kykenevänsä siihen yhdessä, Virta kommentoi.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Harjanne kritisoi puolustusministeri Häkkäsen Israel-vierailua: "Kuka tämän maan Israel-politiikkaa johtaa?"19.9.2026 11:03:25 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto tiedotti puolustusministeri Häkkäsen vierailleen Lähi-Idässä 13.-18.9. Osana matkaa ministeri tapasi Israelin puolustusministeri Israel Katzin.
Hyrkkö: Talouden säännöt täytyy valjastaa ratkomaan Euroopan ja Suomen kohtalonkysymyksiä – ehdottaa uudistuksia EU:n velkasääntöihin18.9.2026 15:54:06 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän sekä valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö esittää, että EU:n taloussääntöjen puolustuspoikkeamaa jatketaan myös vuoden 2028 jälkeen ja että energiapoikkeama laajennetaan koskemaan ympäristöturvallisuutta. Hyrkkö patistaa hallitusta aktiivisiin toimiin EU:ssa.
Virta tuoreista kaivospaljastuksista: Orpon hallituksen käsissä historiallinen ennakkotapaus – avaako Suomi ovet kansainvälisille kaivosjäteille myös luonnonsuojelualueilla18.9.2026 13:27:03 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan ympäristöjärjestöjen tuore paljastus osoittaa, että Orpon hallituksen käsissä on historiallinen ennakkotapaus siitä, onko luonnonsuojelualueilla Suomessa enää arvoa. Hän vaatii hallitusta lupaamaan, ettei Viiankiaavan kaivoshankkeelle anneta poikkeuslupaa.
Sofia Virta vaatii: Googlen datakeskustyömaan laittomat hakkuuepäilyt selvitettävä välittömästi17.9.2026 19:31:59 EEST | Tiedote
Suomen Luonnonsuojeluliiton mukaan Googlen datakeskustyömailla epäillään toteutettaneen laittomia hakkuita Kajaanissa ja Muhoksella. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii, että Suomi on hereillä tilanteessa, jossa monikansallinen yhtiö uhkaa tuhota suomalaista luontoa.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta: Hallitus on epäonnistunut vastaamaan suomalaisten viljelijöiden hätään16.9.2026 15:36:33 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan hallitus ei ole kyennyt rakentamaan uskottavaa suunnitelmaa siitä, miten olosuhteet tuottaa ruokaa Suomessa kannattavasti, turvallisesti ja kestävästi turvataan tulevina vuosina ja vuosikymmeninä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme