Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund

Kuntalaisilta hengästyttävän hyvä arvio kuntien liikuntapalveluille

24.3.2025 03:00:00 EET | Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund | Tiedote

Jaa

Uusimman Kuntalaistutkimuksen mukaan kuntalaiset ovat erittäin tyytyväisiä kuntien tarjoamiin liikuntapalveluihin. Tutkimuksessa kantaa ottaneista 80 prosenttia piti liikuntapalveluita hyvin hoidettuina sekä hyvin saatavina.

Tyytyväisyyttä mitattiin myös asteikolla 1–5, jolloin vastausten keskiarvo oli 4,09. Tämä on mittaushistorian toiseksi korkein tulos. Ainoastaan vuonna 2020 saavutettiin hieman korkeampi keskiarvo (4,11). 

Erityisesti kuntien liikuntapalveluja käyttävät ovat arvioineet ne positiivisesti, sillä heidän antama keskiarvo oli 4,16. Myös ikääntyneemmässä väestössä liikuntapalvelut koetaan erittäin laadukkaiksi – yli 70-vuotiaat ovat tyytyväisimpiä palveluihin, ja erityisesti 70–79-vuotiaiden ryhmässä keskiarvo nousi 4,23:een. 

"Kuntien liikuntapalvelut tavoittavat laajan käyttäjäkunnan, ja tämä tukee kuntalaisten hyvinvointia ja aktiivista elämäntapaa kaikissa elämänvaiheissa. On erityisen hienoa, että ikääntyneet kokevat ne hyödyllisiksi ja saavutettaviksi", Kuntaliiton erityisasiantuntija Elsa Mantere sanoo. 

Liikuntapalvelut ovat merkittävässä roolissa kuntalaisten hyvinvoinnin edistämisessä. 

”Kunnat edistävät liikettä vauvasta vaariin. Tätä erittäin tärkeää työtä kuntalaisten hyvinvoinnin eteen tehdään sekä kunnan eri toimialojen toimesta että yhdessä paikallisten toimijoiden kanssa”, Mantere kertoo. 

Kuntakoosta huolimatta liikuntapalveluiden hoitoon ja saavutettavuuteen ollaan tyytyväisiä 

Liikuntapalveluiden hoitoon ja saavutettavuuteen ollaan tyytyväisiä eri puolilla Suomea. Erityisen korkeita arvioita annettiin pienehköissä 5000–10 000 ja 10 000–20 000 asukkaan kunnissa.  

Kunnilla on yhteensä yli 30 000 liikuntapaikkaa, mikä kertoo kattavasta palveluverkostosta eri puolilla maata. 

"Kunnilla on paljon liikuntapaikkoja, mikä voi hyvin heijastua tutkimustulosten tietoihin siitä, että kuntalaiset hyvin eri kokoluokan kunnissa ovat oikein tyytyväisiä liikuntapalveluiden saavutettavuuteen kunnassaan”, Kuntaliiton tutkimuspäällikkö Marianne Pekola-Sjöblom sanoo. 

Tutkimuksen mukaan liikuntapalveluiden hoitoon olivat kaikista eniten tyytyväisiä sellaiset kuntalaiset, jotka eivät ole työelämässä, hoitavat kotona lapsia sekä kuntalaiset, joilla on koulutusasteena opistotaso.  

“Kunnan liikuntapalvelut mahdollistavat liikkumisen jokaiselle kuntalaiselle ja huokeat maksut tarjoavatkin liikkumismahdollisuuden kaikille. Valtion leikkaukset liikuntatoimen valtionosuuksiin ja -avustuksiin vaikeuttavat kuntien toimintaedellytyksiä ja aiheuttavat epävarmuutta. Onkin tärkeää, että kunnilla on taloudellinen kyky vastaisuudessakin ylläpitää kunnallisia liikuntapalveluita”, Mantere sanoo. 

Kuntalaistutkimus pähkinänkuoressa 

Tiedot käyvät ilmi Kuntaliiton Kuntalaistutkimus 2024 -kyselytutkimuksesta, johon vastasi touko-kesäkuussa noin 10 500 suomalaista. Kyselytutkimus on toteutettu osana Kuntaliiton Erilaistuva KuntaSuomi 2025 -tutkimusohjelmaa ja siinä on mukana 46 erikokoista ja erityyppistä kuntaa eri puolilta Suomea. 

Kuntalaistutkimuksen osajulkistuksia tehdään aina huhtikuussa 2025 pidettäviin kuntavaaleihin saakka. Kuntaliitto on toteuttanut vastaavanlaisia laajoja kuntalaiskyselyitä aina vuodesta 1996 alkaen. Lisätietoja tutkimuksesta ja sen tuloksista on saatavilla Kuntaliiton verkkosivuilta: www.kuntaliitto.fi/kuntalaistutkimus2024 

Ennen vaaleja kerromme kuntapalvelukohtaisia tietoja 

Ennen kuntavaaleja jaamme kuntapalvelukohtaisia kuntalaistutkimuksen tilastoja ja tarkkoja tietoja siitä, miten kuntalaiset kokevat arjen kuntapalvelut. Tästä voit lukea jo ilmestyneet tiedot kulttuuripalveluista, varhaiskasvatuksesta ja esiopetuksesta, perusopetuksesta sekä lukiokoulutuksesta. Sarjassa on tulossa vielä tietoa ammatillisesta koulutuksesta, nuorisotyöstä ja kansalaisopistoista.  

Lisätietoja

Marianne Pekola-Sjöblom

Tutkimuspäällikkö
+358 9 771 2504
Marianne.Pekola-Sjoblom@kuntaliitto.fi

Elsa Mantere

Liikunnan ja nuorisoasioiden erityisasiantuntija
+358 9 771 2226
Elsa.Mantere@kuntaliitto.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Kunnat luovat perustan asukkaiden hyvälle elämälle. Kuntaliitto tekee työtä, jotta kunnat onnistuvat tehtävässään. Suomen Kuntaliitto on kaikkien maamme kuntien ja kaupunkien kaksikielinen etujärjestö, kunnallisten palvelujen asiantuntija ja kehittäjä. Kuntaliitto.fi on kuntatiedon keskus internetissä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund

Kommunförbundets utredning: Reform av konst- och kulturinstitutionerna kan inte längre skjutas upp2.11.2026 01:00:00 EET | Pressmeddelande

Museernas, teatrarnas och orkestrarnas framtid förutsätter att de nuvarande strukturerna förnyas. Om reformerna skjuts upp finns det risk för att nätverket av kulturinstitutioner krymper på ett okontrollerat sätt och att den professionella konsten och kulturen koncentreras till de största städerna. Enligt Kommunförbundets nya förutredning är det största hotet mot kulturinstitutionerna inte enbart den minskade finansieringen, utan att man inte tar itu med förändringarna i tid. Det finns redan exempel på nya verksamhetsmodeller. Saimaa Sinfonietta, som är gemensam för stadsorkestrarna i S Michel och Villmanstrand, gör det möjligt att framföra en bredare repertoar i båda städerna. Inom Esbo teaters gästspels- och residensverksamhet öppnas scenerna också för andra grupper och konstnärer.

Kuntaliitto selvitti: Taide- ja kulttuurilaitosten uudistumista ei voi enää lykätä2.11.2026 01:00:00 EET | Tiedote

Museoiden, teattereiden ja orkestereiden tulevaisuus edellyttää nykyisten rakenteiden uudistamista. Jos uudistuksia lykätään, vaarana on kulttuurilaitosverkon hallitsematon supistuminen ja ammattimaisen taiteen ja kulttuurin keskittyminen isoimpiin kaupunkeihin. Kuntaliiton uuden esiselvityksen mukaan kulttuurilaitosten suurin uhka ei ole pelkästään rahoituksen väheneminen vaan se, ettei muutoksiin tartuta ajoissa. Uudenlaisista toimintamalleista löytyy jo esimerkkejä. Mikkelin ja Lappeenrannan kaupunginorkestereiden yhteinen Saimaa Sinfonietta mahdollistaa laajemman ohjelmiston esittämisen molemmissa kaupungeissa. Espoon teatterin vierailunäyttämö- ja residenssitoiminnassa puolestaan näyttämöitä avataan myös muiden ryhmien ja taiteilijoiden käyttöön.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye