Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Vaadimme jälkiselvitystä korona-ajan elinkeinovapauden rajoituksista

22.3.2025 10:36:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Suomen Yrittäjät esittää, että korona-ajan rajoituksista laaditaan riippumaton jälkiselvitys. Korona-aikana elinkeinovapautta rajoitettiin merkittävästi ja pitkään. Moni yrittäjä ajautui suuriin ongelmiin. Esimerkiksi ravintolat ja liikuntakeskukset määrättiin kiinni ja tapahtumia ei järjestetty.

-  Pandemiasta on nyt viisi vuotta kulunut eikä kunnollista jälkiselvitystä ole vieläkään tehty. Se ei ole hyvää hallintoa. Nyt täytyy ottaa kaikki oppi irti kertaalleen koetusta pandemiasta, koska tilanne voi toistua, asiantuntija Sanna Lempiäinen Suomen Yrittäjistä sanoo. 

- Osa rajoituksista vaikutti ylimitoitetuilta ja niitä pidettiin voimassa pitkään varmuuden vuoksi. Tämä kaikki pitäisi katsoa läpi ja ottaa oppia. Yrittäjät menettivät elantoaan ja heidän liiketoimintansa harjoittaminen käytännössä kiellettiin, Lempiäinen sanoo. 

Yrittäjien vaatimus kohdistuu maan hallitukseen, mutta selvityksen tulee toteuttaa riippumaton taho. 

Jo kaksi vuotta sitten THL:n silloinen pääjohtajan Markku Tervahauta vaati MTV:llä perusteellista koronatoimien ja rajoitusten jälkiselvitystä. Tätä ei ole kuitenkaan tapahtunut. 

Korona-ajasta on julkaistu jo erilaisia tieteellisiä tutkimuksia, mutta elinkeinovapauden rajaamisen tarpeellisuudesta ja vaikutuksista yrityksiin ja yrittäjiin ei ole tiedossa tutkimushanketta. 

Tartuntatautilain sekä valmiuslain muutokset etenevät 

Suomen Yrittäjät on vaatinut myös tartuntatautisääntelyn uudistamista selkeäksi ja ymmärrettäväksi tulevien pandemioiden varalle. Tämä työ on nyt menossa. Lisäksi käynnissä on valmiuslain uudistaminen. 

-  Selkeää tutkimusta koronarajoitusten oikeasuhtaisuudesta ja niiden vaikutuksista yrittäjien elinkeinovapauteen ja elinkeinoelämään ei ole kuitenkaan tehty. 

- On hyvin tärkeää, että tulevaisuudessa rajoitusten ja lisävelvoitteiden kustannusten korvaustavan ja hakuprosessin tulee olla selkeä ja etukäteen tiedossa. 

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta - vaikutukset tuntuvat pk-yrityksissä13.3.2026 06:25:00 EET | Tiedote

- Lähi-idän tilanne on vakava, ja laajenemisen riski on olemassa. Suomalaisten pk-yritysten ja koko talouden kehityksen kannalta on erittäin toivottavaa, että tilanne rauhoittuu nopeasti ja kytevä epävarmuus vähenee. Energian ja polttoaineen hinnannousu nostaa suoraan suomalaisyritysten kustannuksia ja lisää epävarmuutta. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Yrittäjägallup: Kesätyöpaikkoja tarjolla viime vuotta vähemmän10.3.2026 08:25:00 EET | Tiedote

Pk-yritykset tarjoavat tänä kesänä aiempaa vähemmän kesätöitä, kertoo Yrittäjägallup. Pk-yrityksistä 21 prosenttia aikoo palkata kesätyöntekijöitä, kun viime vuonna osuus oli 23 prosenttia ja vuonna 2024 vielä 26 prosenttia. – Moni yrittäjä epäröi vielä, voiko kesätyöntekijöitä palkata. Usein tarve hahmottuu vasta kesälomien sijoittelun jälkeen. Nuorten kannattaa hakea ja tiedustella kesätöitä aktiivisesti kesään asti, työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjät: Pakettiralliin on luvassa tolkkua - ”Tilanne on yrityksille kestämätön”9.3.2026 13:53:49 EET | Tiedote

”On erittäin tärkeää, että hallitus laajentaa Tullin mahdollisuuksia ja pyrkii velvoittamaan kiinalaisyhtiöt maksamaan lähetysten tuottajavastuumaksut eli kierrätyskulut Suomessa. Halpatuonnin hillitseminen vaatii lisäksi määrätietoisia toimia EU:ssa”, asiantuntija Sanna Lempiäinen Suomen Yrittäjistä sanoo. Ministerit Matias Marttinen ja Sari Multala esittelivät tänään hallituksen ratkaisuja ”temutuksen” kitkemiseksi.

Yrittäjägallup: Verotuksen taso vähentää kasvuhaluja – Nato-jäsenyys lisää investointihaluja7.3.2026 09:45:00 EET | Tiedote

Peräti 66 prosenttia pk-yrityksistä arvioi, että verotuksen taso vähentää niiden kasvuhaluja, selviää tuoreesta Yrittäjägallupista. Talouden näkymät (52 %) ja julkinen velka (44 %) seuraavat perässä. Myös presidentti Donald Trumpin politiikka (42 %) nähdään merkittävänä kasvua heikentävänä tekijänä. Nato-jäsenyys puolestaan kasvattaa investointihaluja.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye