EVA: Suomalaiset luottavat kotimaiseen mediaan entistä enemmän
Suomalaisten luottamus kotimaiseen mediaan on vahvistunut, ja enemmistö pitää sitä luotettavana tiedonlähteenä, käy ilmi Elinkeinoelämän valtuuskunnan EVAn syksyn 2024 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Raportti kokonaisuudessaan on ladattavissa tämän tiedotteen alalaidasta.
Suomalaisten luottamus kotimaiseen mediaan on korkealla tasolla ja vahvistunut ajan myötä. Kuusi kymmenestä (61 %) kokee saavansa suomalaisten tiedotusvälineiden kautta monipuolisen ja totuudenmukaisen kuvan maailman tapahtumista. Suomalaisten kuva median toiminnasta on nyt pääsääntöisesti myönteisempi kuin 1990-luvulla ja selvästi parempi kuin 1980-luvulla.
Vaikka media saa pääosin kiitosta, enemmistö suomalaisista kokee sen keskittyvän liikaa uutisten myyvyyteen (70 %) ja korostavan sensaatioita (67 %). Lisäksi 63 % arvioi median pinnallistuneen ja viihteellistyneen liikaa.
"Arviot kotimaisista tiedotusvälineistä objektiivisuuteen pyrkivinä ja tiukasti totuutta tavoittelevina ovat kohentuneet 1990-luvun lopun näkemyksiin nähden. Aineistossa erottuu kuitenkin joukko, joka suhtautuu yksiselitteisen kriittisesti kotimaiseen mediaan ja se paikantuu etenkin perussuomalaisten äänestäjäkuntaan", toteaa analyysin kirjoittanut EVAn toimituspäällikkö Sami Metelinen.
Suomalaiset pitävät Yleisradiota luotettavimpana uutislähteenä: peräti 76 prosenttia kokee Ylen uutisten välittävän totuudenmukaista kuvaa Suomen ja maailman tapahtumista. Suomen Tietotoimisto STT (69 %) ja MTV Uutiset (65 %) saavat niin ikään vahvat luottamusarviot. Helsingin Sanomien uutisointia pitää totuudenmukaisena 61 prosenttia vastaajista.
Suurista valtakunnallisista tiedotusvälineistä Yle Uutisten näkökulman arvioidaan kallistuvan selkeimmin vasemmalle: 40 prosenttia suomalaisista kokee Yle uutisten korostavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa. Näin arvioivat erityisesti perussuomalaisten ja kokoomuksen äänestäjät. Puolet (49 %) suomalaisista katsoo kuitenkin, ettei Ylen tiedonvälityksessä korostu oikeistolainen eikä vasemmistolainen näkökulma.
Helsingin Sanomien kohdalla näkemykset jakautuvat tasaisemmin: kolmasosa (32 %) näkee lehdessä vasemmistolaisen painotuksen ja neljäsosa (25 %) oikeistolaisen. 29 prosenttia ei näe korostusta kumpaankaan näkökulmaan. Talouslehdistä Kauppalehti ja Talouselämä koetaan näkökulmaltaan oikealle kallistuvina, kun taas STT:tä pidetään neutraalina.
Näin kysely tehtiin
Tulokset perustuvat 2 018 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 8.10.–21.10.2024. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pl. Ahvenanmaa). Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan. Aineiston tilastollisen analyysin ja tulosgrafiikan on tehnyt Pentti Kiljunen (Yhdyskuntatutkimus Oy).
Aiheesta kertovan artikkelin saa julkaista saman aamun lehdessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sami MetelinenToimituspäällikkö
Puh:+358 40 578 0041sami.metelinen@eva.fiMikko LaaksoViestintäpäällikkö
Puh:+358 50 383 9432mikko.laakso@eva.fiLiitteet
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä. EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Naisjohtajien osuus Suomessa pieneni hieman – toimitusjohtajaksi yltää edelleen vain harva22.10.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Naisten osuus johtotehtävissä kääntyi Suomessa vuonna 2024 hienoiseen laskuun, ilmenee EVAn kokoamasta tuoreesta Lasikattomittarista.
EVA: Liberalismi edustaa suomalaisille suvaitsevaisuutta ja uudistusmielisyyttä – konservatismi perinteiden ja auktoriteettien kunnioitusta8.10.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
EVAn Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan liberalismi edustaa suomalaisille suvaitsevaisuutta, moniarvoisuutta ja uudistusmielisyyttä, kun taas konservatismi kytkeytyy perinteiden ja auktoriteettien kunnioittamiseen sekä varauksellisuuteen uutta kohtaan. Moni katsoo myös autoritaarisuuden edustavan konservatismia.
EVA: Liberaaleimmat löytyvät ääripäistä – oikeisto painottaa taloutta, vasemmisto identiteettiä24.9.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
EVAn Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan eniten lisää vapautta toivovat kokoomuksen, perussuomalaisten ja vasemmistoliiton äänestäjät. Toiveet kohdistuvat kuitenkin eri suuntiin: oikeistossa painotetaan talouden vapautta, vasemmistossa identiteettiin liittyviä vapauksia.
EVA: Suomalaiset ovat tyytyväisiä vapauksiinsa – yrittämisen vapautta toivotaan eniten lisää16.9.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset ovat laajasti tyytyväisiä vapauksiensa määrään eri elämänalueilla. Yrittämiseen ja julkiseen terveydenhuoltoon toivotaan eniten lisää vapautta. Pikemminkin vapauksien vähentämistä kuin lisäämistä toivottaisiin etenkin sosiaalisen median, uhkapelaamisen ja tekoälyn kohdalla.
EVA: Suomalaiset tyytyväisiä euroon – rahapolitiikan ongelmat jäävät turvallisuustarpeen varjoon2.9.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Selvä enemmistö suomalaisista (58 %) suhtautuu myönteisesti siihen, että markasta siirryttiin euroon. Kielteisesti asiaan suhtautuu viidesosa (21 %) ja neutraalin kannan ottaa lähes yhtä moni (18 %).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme