Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Peruskoulun huolehdittava paremmin lasten ja nuorten perustaidoista

24.3.2025 10:00:11 EET | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote

Jaa

Osaamisen perusta rakennetaan peruskoulussa, jonka järjestäminen on kuntien lakisääteinen tehtävä. Kunnissa tehtävillä resurssipäätöksillä on merkittävä vaikutus sekä lasten ja nuorten oppimisen edellytyksiin että koko Suomen koulutus- ja osaamistasoon. EK on esittänyt osaamistakuuta eli sen varmistamista, että jokaisella nuorella on peruskoulun päättyessä jatko-opintojen edellyttämä luku- ja kirjoitustaito sekä hyvä matematiikan perusosaaminen ja digitaidot.

Kotimaisissa ja kansainvälisissä oppimistulosarvioinneissa etenkin heikkojen osaajien määrä on kasvanut huolestuttavasti viime vuosina. Pedagogiset linjaukset ja ratkaisut tehdään opetuksen järjestäjän tasolla kunnissa ja kouluissa valtakunnallisten opetussuunnitelman perusteiden ohjaamana.

”Ilman hyviä perustaitoja ei pärjää elämässä. Yksikään nuori ei saa jäädä peruskoulun päättyessä ilman sujuvaa luku- ja kirjoitustaitoa sekä matematiikan ja digiosaamisen perusteita. Tämän lisäksi kouluissa on tärkeää kokeilla ja oppia yrittäjyys-, työelämä- ja taloustaitoja, jotka ovat tämän päivän kansalaistaitoja”, sanoo johtava asiantuntija Mirja Hannula.

”Kolmen vuosiviikkotunnin lisääminen alakouluun ja lisäresurssien kohdentaminen oppimisen tukeen ovat hallitukselta hyviä päätöksiä. Tulevien kuntapäättäjien vastuulla on huolehtia paikallisesti perusopetuksen resursseista. Koulujen ja maailman parhaiden opettajien puolestaan siitä, että jokainen nuori osaa peruskoulun päättyessä sujuvasti lukea, laskea ja kirjoittaa”, Hannula muistuttaa.

Perustaitojen osaamistakuu kaikille nuorille -julkaisulla EK haluaa nostaa keskusteluun peruskoulun merkityksen lapsen ja nuoren koulupolulla ja sujuvan luku- ja kirjoitustaidon ja matematiikan osaamisen lisäksi myös talousosaamisen, kestävyysosaamisen ja digiosaamisen tarpeen.

Uutena kouluja ohjaavana asiana Opetushallitus antaa maaliskuun lopussa ensimmäisen kerran suositukset tekoälyn käytöstä kouluissa.

”Teknologinen kehitys muuttaa yhteiskuntaa ja koulua sen mukana. Opettajilla on keskeinen rooli tekoälyn eettisessä käytössä ja sen hyödyntämisessä. Koulumaailmassa tarvitaan ymmärrystä eri teknologioiden mahdollisuuksista ja rajoitteista koulussa sekä lasten ja nuorten arjessa”, toteaa johtaja Ulla Heinonen.

”Kaikki erilaiset keinot, joilla voidaan lisätä nuorten kiinnostusta oppimiseen ja oman tulevaisuuden mahdollisuuksiin, on otettava käyttöön. Tärkeää on myös luoda koulun ja kotien yhteistyössä käytännöt, joilla tuetaan lasten ja nuorten digitaalista hyvinvointia”, kannustaa Heinonen.

Perustaitojen osaamistakuu kaikille nuorille


Lisätietoja:
Mirja Hannula, johtava asiantuntija, p. 040 500 2506

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Sähköistyminen nousee YK:n ilmastokokouksen neuvottelupöytiin – EK kannattaa 35 prosentin tavoitetta sähkön osuudelle4.11.2026 06:00:00 EET | Tiedote

Elinkeinoelämän keskusliitto peräänkuuluttaa YK:n COP31-ilmastokokoukselta konkreettista suuntaa fossiilisten polttoaineiden alasajoon. EK kannattaa kokouspöytiin esitettyä tavoitetta, että sähkön osuutta energian maailmanlaajuisesta loppukulutuksesta kasvatettaisiin 35 prosenttiin vuoteen 2035 mennessä. EK:n vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen on paikan päällä Turkissa 10.–12.11. ja johtava asiantuntija Janne Peljo 9.–15.11. YK:n ilmastokokous pidetään Turkin Antalyassa 9.–20.11.2026. EK pitää tärkeänä, että COP31 vahvistaa maailman maiden sitoutumista konkreettisiin ja uskottaviin päästövähennyksiin, erityisesti geopoliittisesti haastavana aikana. "Ilmastopolitiikan huomio pitää saada tavoitteiden toimeenpanoon ja se ratkaistaan investointien kautta. Yrityksillä on jo valtavasti päästövähennyksiä tuottavia teknologioita ja ratkaisuja, mutta niiden käyttöönotto edellyttää investointimyönteistä politiikkaa, toimivia markkinoita ja riittävää rahoitusta. Ilmastopolitiikka on siis nähtäv

Järjestöt: Suomen kasvu vaatii kansainvälisiä osaajia – maahanmuuton sujuvuus ja pitovoima ratkaisevat menestyksen3.11.2026 09:00:00 EET | Tiedote

Työikäisen väestön supistuminen ja väestön ikääntyminen heikentävät Suomen kasvuedellytyksiä. Jatkossa työpaikoille on välttämätöntä löytää tekijöitä sekä nykyisiin että uusiin tehtäviin. Ulkomaisten osaajien saatavuutta on vahvistettava, jotta kasvu ja julkiset palvelut voidaan turvata, korostavat työmarkkinakeskusjärjestöt Akava, EK, Kirkon työmarkkinalaitos, Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT, SAK ja STTK yhteisessä kannanotossaan.

Jerevanin luontokokous COP17 korosti investointien merkitystä – luonnonarvomarkkinat saivat huomiota2.11.2026 12:59:48 EET | Tiedote

Maailman maat ovat jäämässä vuoteen 2030 asetetuista luontotavoitteista. Niiden kiriminen edellyttää YK:n luontokokouksen mukaan lisää investointeja ja yksityisen sektorin osallistumista. EK piti kokouksessa esillä luonnonarvomarkkinoita ja pitää tärkeänä EU:n aloitetta luonnonarvohyvitysten käyttöönotosta. YK:n biodiversiteettisopimuksen luontokokous COP17 päättyi Armenian Jerevanissa 31. lokakuuta. Kokouksen loppuarvion mukaan tähänastiset toimet eivät riitä vuonna 2022 sovittujen Kunming–Montrealin luontotavoitteiden saavuttamiseen vuoteen 2030 mennessä. Luontotoimia pyritään nyt kirimään Jerevanissa hyväksytyn etenemissuunnitelman (Yerevan Pathway) mukaisesti. Elinkeinoelämän keskusliitto EK pitää myönteisenä, että kokouksessa nostettiin esiin aloitteita, joilla halutaan saada myös yritysten ja sijoittajien rahaa luonnon hyväksi. EK vei Jerevaniin viestiä luonnonarvomarkkinoiden mahdollisuuksista ja edistysaskeleitakin saatiin, toteaa EK:n asiantuntija Fanny Larsen: ”Luontotoimiin

KUTSU: Peruskoulu 2.0 – perusopetuksen tulevaisuus tehdään nyt (6.11.)30.10.2026 08:12:52 EET | Tiedote

Miten oppimistulokset käännetään nousuun? Tervetuloa kuulemaan EK:n ehdotukset ja keskustelemaan siitä, mitä koulussa tulee oppia tekoälyn aikakaudella, miten uudistukset viedään koulun arkeen ja millaisia päätöksiä peruskoulun tulevaisuus vaatii. Aika: perjantai 6.11.2026 klo 9.00–11.00 Huom. aamukahvia ja smoothieta tarjolla klo 8.15 alkaen Paikka: Tiedekulma, Yliopistonkatu 4, Helsinki tai verkko-osallistuminen Ilmoittautuminen tästä linkistä Ohjelma klo 09.00 Tervetuloa keskusteluun perusopetuksen tulevaisuudesta johtaja Ulla Heinonen, EK Peruskoulu 2.0 – tilannekuva ja ehdotukset peruskoulun uudistamiseksi johtava asiantuntija Mirja Hannula, EK Mitä koulussa tulee oppia tekoälyn aikakaudella – mitä ovat tulevaisuuden perustaidot? apulaisprosessori Linda Mannila, Helsingin yliopisto tutkijatohtori Leea Lakka, Itä-Suomen yliopisto ennakoinnin asiantuntija Otto Tähkäpää, Sitra johtaja Leena Pöntynen, Teknologiateollisuus keskustelun puheenjohtajana toimii Ulla Heinonen Kuka perusopet

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye