Työnantajat voivat nyt lähettää hakemuksen liitteitä Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelussa
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi).
Työnantajat voivat nyt lähettää työntekijöihinsä liittyvien etuushakemusten liitteitä Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelussa. Kela pyytää, että työnantajat eivät turhaan lähettäisi liitteinä työntekijöiden lääkärintodistuksia, joissa lukee ”Tämä todistus on välitetty Kelaan”.
Kela otti joulukuussa käyttöön uuden Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelun. Päiväraha- ja korvauspalvelua on kehitetty edelleen, ja palvelussa voi nyt lähettää liitteitä.
Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelussa voi lähettää yhtä työntekijää koskevia liitteitä useita kerrallaan. Liitteet lähetetään toiminnolla Lähetä liitteitä. Liitteitä voi lähettää henkilö, jolla on Suomi.fi-valtuus nimeltä Palvelusuhteeseen liittyvien etuuksien hakeminen. Organisaation vastuuhenkilö, kuten toimitusjohtaja, voi lähettää liitteitä ilman valtuuksia. Liitteitä voi edelleen toimittaa myös suojatulla sähköpostilla tai postitse, mutta Kela suosittelee lähettämään ne ensisijaisesti päiväraha- ja korvauspalvelussa.
Sairauspäivärahaetuutta koskevan lääkärintodistuksen voi lähettää osana hakemusta samalla, kun täyttää hakemuslomaketta. Sairauspäivärahaetuuksia ovat sairauspäiväraha, osasairauspäiväraha, tartuntatautipäiväraha ja luovutuspäiväraha.
Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelussa voi hakea sairauspäivärahaetuuksien lisäksi vanhempainpäivärahoja, kuntoutusrahaa, vuosilomakustannuskorvausta ja perhevapaakorvausta. Palvelussa voi myös tehdä ilmoituksia, jotka koskevat esimerkiksi ulkomailla työskentelyä, erityishoitorahaa ja osittaista tai joustavaa hoitorahaa.
Lääkärintodistuksesta kannattaa tarkistaa, lukeeko siinä ”Tämä todistus on välitetty Kelaan”
Kelaan lähetettiin viime vuonna lähes 1,7 miljoonaa lääkärintodistusta. Osa näistä todistuksista tuli Kelaan useampaan kertaan.
Isolla osalla terveyspalveluiden tuottajista on Kelan kanssa sellainen sopimus, jotta ne voivat välittää lääkärintodistuksia sähköisesti suoraan Kelaan. Kun tällainen sopimus on tehty, voi lääkäri potilaan suostumuksella välittää lääkärintodistuksen sähköisesti Kanta-palveluiden lisäksi Kelaan.
Jos työntekijän lääkärintodistus on välitetty myös Kelaan, sen yläreunassa lukee ”Tämä todistus on välitetty Kelaan.” Tällöin työnantajan ei pidä turhaan lähettää lääkärintodistusta Kelaan. Useaan kertaan lähetetyt todistukset myös hidastavat hakemusten käsittelyä. Lääkärintodistusta ei myöskään tarvitse toimittaa silloin, kun työntekijän sairauspoissaolo kestää alle omavastuuajan.
Lue lisää
Näin lähetät liitteitä Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelussa (Youtube, 7 min 29 s)
Yhteyshenkilöt
Anne IlvonenKehittämispäällikköKela
Puh:050 551 8098etunimi.sukunimi@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Många högskolestuderande får inget stöd för boende i augusti – men det går att ta ut studielån3.7.2025 10:57:52 EEST | Pressmeddelande
Största delen av de högskolestuderande kan bli utan stöd för boende i augusti. Studerande kan dock ta ut studielån för höstterminen genast i början av augusti för att täcka sina boendekostnader. Sommarstudiestödet kan också vara till hjälp.
Moni korkeakouluopiskelija ei saa elokuussa asumisen tukea – opintolainaa voi kuitenkin nostaa jo silloin3.7.2025 10:57:52 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Suurin osa korkeakouluopiskelijoista saattaa jäädä ilman asumisen tukea elokuussa. Opiskelijat voivat kuitenkin nostaa syyslukukauden opintolainaa asumiskustannuksia varten heti elokuun alussa. Myös kesäopintotuesta voi olla apua.
Many students left without housing benefits in August – student loan may help3.7.2025 10:57:52 EEST | Press release
Most students in higher education may not be able to get housing benefits in August. However, if you qualify for a student loan, you can start drawing down your student loan for the autumn term at the beginning of August to help you with your housing costs. Some students may also benefit from applying for student financial aid for the summer months.
Kom med i valfrihetsförsöket och erbjud allmänläkartjänster för personer som fyllt 65 år30.6.2025 09:02:17 EEST | Pressmeddelande
Ett försök med valfrihet för personer som fyllt 65 år inleds 1.9.2025. Vad handlar försöket om och varför lönar det sig för privata hälsovårdsföretag att delta i försöket?
Osallistu valinnanvapauskokeiluun ja tarjoa yleislääkärin palveluja 65 vuotta täyttäneille30.6.2025 09:02:17 EEST | Tiedote
Valinnanvapauskokeilu 65 vuotta täyttäneille ja sitä vanhemmille käynnistyy 1.9.2025. Mistä kokeilussa on kyse, ja miksi yksityisen terveydenhuollon kannattaa osallistua siihen?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme