Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Työttömien määrässä ei muutoksia Pohjois-Pohjanmaalla

Jaa

Pohjois-Pohjanmaalla oli helmikuun lopussa noin 25 000 työtöntä työnhakijaa, mikä on 1 600 enemmän kuin vuosi sitten ja 40 vähemmän kuin tammikuussa. Talouden alavire on kestänyt jo kolmisen vuotta. Kysynnän ja investointien suhteellisen alhainen taso ja talouden nousun pitkittyminen pitävät työvoimatarpeen vielä matalana. Kun lisäksi talvikaudelle tyypillinen kausityöttömyys kasvaa, on työttömyyden taso ollut alkuvuodesta maakunnassa korkein tammikuun 2022 jälkeen. Ukrainan kriisin aikana noin 80 % työttömien lisäyksestä on toteutunut Oulun seudulla.

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen helmikuun 2025 työllisyysgrafiikka: työttömät työnhakijat 25 000, lisäystä vuoden takaiseen 1600, työttömien osuus työvoimasta alueella 12,8 % ja koko maassa 12,0 %. Lähde TEM Työllisyyskatsaus Pohjois-Pohjanmaa.

Pohjois-Pohjanmaan työttömyysaste oli helmikuun lopussa 12,8 % ja koko maassa se oli 12,0 %. Seuduittain tarkasteltuna maakunnan alhaisin työttömyysaste oli Ylivieskan (10,1 %) seutukunnassa. Kunnista matalin työttömyysaste oli Limingassa (7,2 %) ja korkein Pudasjärvellä (18,3 %). Oulun työttömyysaste oli 14,0 prosenttia.

Kokoaikaisesti lomautettujen määrä laski edellisvuodesta 300 henkilöllä (-9 %) ollen noin
3 000. Lomautukset kohdistuivat eritoten rakennusalan työntekijöihin (mm. kirvesmiehiin ja rakennuspuuseppiin sekä talonrakentajiin). Helmikuun lopussa lyhennetyllä työviikolla oli 1 300 henkilöä, mikä on 360 henkilöä (+40 %) enemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tehtiin eritoten prosessi- ja kuljetustyöntekijöiden ryhmässä (mm. jalkine- ja laukkuteollisuuden prosessityöntekijät).

Pohjois-Pohjanmaalla oli helmikuussa auki 3 200 uutta työpaikkaa, mikä oli lähes 2 000 vähemmän kuin vuosi sitten. Määrällisesti eniten uusia työpaikkoja oli tarjolla palvelu- ja myyntityöntekijöille (mm. myyjät, lastenhoitotyöntekijät ja ravintola- ja suurtaloustyöntekijät).

Vähintään yli vuoden yhtäjaksoisesti työttömänä olleita oli helmikuun lopussa vajaa 9 100. Määrä kasvoi edellisvuodesta 1 300 henkilöllä. Pitkäaikaistyöttömien määrä on kasvanut koko maakunnan alueella, suhteellisesti eniten Koillismaan (+45 %), Ylivieskan (+32 %) ja Oulunkaaren (+31 %) seutukunnissa. Yli kaksi vuotta työttömänä olleita oli helmikuun lopussa 4 700, mikä on 1 200 henkilöä edellisvuotta enemmän.

Helmikuussa työttömien työnhakijoiden määrä lisääntyi kaikissa ikäryhmissä. Alle 25-vuotiaita työttömiä oli kuun lopussa noin 3 700, mikä on 200 enemmän kuin vuosi sitten. Maakunnan nuorisotyöttömyysaste (17,2 %) on valtakunnan seitsemänneksi korkein jaetulla sijalla Satakunnan ja Kainuun kanssa. Seuduittain tarkasteltuna korkein nuorisotyöttömyysaste oli Raahen seutukunnassa (23,6 %) ja matalin Haapavesi-Siikalatvan seutukunnassa (10,3 %).

Pohjois-Pohjanmaan aktivointiaste oli 20,9 %. Laskua viime vuodesta on 3,2 prosenttiyksikköä. Aktivointiasteeseen laskettavien palveluiden piirissä oli kaikkiaan 6 600 henkilöä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, Elinkeinot, työvoima ja osaaminen -vastuualue:
johtaja Petri Keränen, 0295 026 727
yksikön päällikkö Eine Kela, 0295 038 227
asiantuntija Jarkko Pietilä, 0295 038 116
suunnittelija Niina Kallio (tilastot), 0295 038 282
s-posti: etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Veteraanikatu 1
90130 Oulu

vaihde 0295 038 000

https://www.ely-keskus.fi/ely-pohjois-pohjanmaa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Siikajoen ja Lamujoen rantasyöpymien selvitykset valmistuneet26.6.2025 10:26:57 EEST | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksella on Uljuan tekojärven säännöstelyyn liittyvä rantasyöpymien tarkkailu-, selvittämis-, suojaamis- ja korvausvelvoite. Velvoitteesta on määrätty Pohjois-Suomen aluehallintoviraston päätöksessä nro 83/2020, 22.6.2020 ja Vaasan hallinto-oikeuden päätöksessä nro 1533/2023, 28.11.2023. Keväällä 2024 tehtiin ilmakuvaus dronella Lamujoen ja Siikajoen rannoille Uljuan voimalaitoksen ja Ruukinkosken pohjapadon välisellä alueella. Ilmakuvauksen tarkoituksena oli selvittää rantasyöpymiä koko 70 kilometrin mittaisella jokijaksolla vertaamalla tuloksia aiempaan vuoden 2008 ilmakuvaukseen. Vertailukohtana käytettiin rantaviivan sijaintia. Koko 140 kilometrin mittaisen rantaviivan pituudesta vajaa puolet, noin 65 kilometriä, pystyttiin tulkitsemaan ilmakuvista, koska rantapuusto peitti näkymän osalla rannoista. Muutoksia rantaviivan sijainnissa havaittiin yhteensä noin 2,8 kilometrin matkalla. Noin puolet muutoksista oli selviä rantasyöpymiä, joissa maapinta-ala oli p

Työttömien määrässä vuodenajalle tyypillistä kausittaista laskua Pohjois-Pohjanmaalla25.6.2025 08:05:55 EEST | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaalla oli toukokuun lopussa noin 22 900 työtöntä työnhakijaa, mikä on 1 900 enemmän kuin vuosi sitten ja 1 000 vähemmän kuin huhtikuussa 2025. Kokoaikaisesti lomautettuja oli noin 1 700, mikä on 600 lomautettua vähemmän kuin vuosi sitten. Työttömien määrä laskee tyypillisesti kesää kohti, kun monilla aloilla työntekijöitä tarvitaan kesä- ja syyskaudelle talvikautta enemmän. Merkittävä talouden kasvu ja avointen paikkojen lisäys on epätodennäköistä vielä lähitulevaisuudessa useiden viimeaikaisten talous- ja työmarkkinaennusteiden perusteella.

Valtion aluehallinnon palvelut Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa jatkossa Pohjois-Suomen elinvoimakeskuksesta ja valtakunnallisesta Lupa- ja valvontavirastosta19.6.2025 08:52:37 EEST | Tiedote

Hallituksen esitys valtion aluehallintouudistusta koskevaksi lainsäädännöksi on hyväksytty. Vuoden 2026 alusta Suomeen perustetaan kymmenen alueellista elinvoimakeskusta nykyisten ELY-keskusten pohjalta. Aluehallintovirastoista ja Valvirasta muodostetaan valtakunnallinen Lupa- ja valvontavirasto. Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun alueelle perustetaan Pohjois-Suomen elinvoimakeskus, jonka toimialat ovat elinkeinot ja osaaminen, maaseutu ja ympäristö sekä liikenne. Pohjois-Suomen elinvoimakeskuksen päätoimipaikka tulee olemaan Oulussa, ja toinen toimipaikka on Kajaanissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye