Kreate vahvistaa organisaatiotansa Ruotsissa – laajentuminen uusiin rakentamislajeihin käynnistynyt
Kreate jatkaa kasvuaan Ruotsissa laajentamalla toimintaansa maarakentamiseen, mikä vahvistaa myös nykyistä kallio- ja betonirakentamisen liiketoimintaa. Maarakentamisen liiketoiminta-alueen johtajaksi on nimitetty Magnus Stenberg, jolla on parinkymmenen vuoden vahva kokemus rakennusalalta. Samalla Kreate Sverigen toiminta laajenee länsirannikolle Göteborgin alueelle. Organisaation vahvistaminen ja maantieteellinen laajentuminen on osa Kreaten strategista kasvutavoitetta Ruotsissa.

Teknisesti vaativaan kallio- ja tunnelirakentamiseen erikoistunut ja Tukholman alueella Ruotsissa toiminut Kreate Sverige on perustanut Göteborgiin uuden toimiston ja laajentanut toimintaansa uuteen rakentamisen lajiin maa- ja pohjarakentamiseen. Uutta liiketoiminta-aluetta johtamaan on nimitetty Magnus Stenberg, jolla on vahva kokemus erityisesti maarakennushankkeiden johtamisesta.
– Tavoitteenamme on luoda uusi maa- ja pohjarakentamiseen erikoistunut keskus Ruotsin länsirannikolle. Hankekokojen kasvaessa ja rakentamisen monipuolistuessa laajentuminen uuteen rakentamisen lajiin hyödyttää tulevaisuuden kasvusuunnitelmiamme. Meillä on Göteborgissa osaava pohjarakentamisen tiimi Daniel Rönnängsgårdin johdossa. Magnuksen tulo maarakentamiseen lisää entisestään tarjontaamme, joten tuloksiakin varmasti syntyy, kertoo Kreate Groupin toimitusjohtaja Timo Vikström.
Uudet nimitykset tukevat Kreaten strategista tavoitetta palveluvalikoimansa monipuolistamisesta ja asemansa vahvistamisesta Ruotsin markkinoilla. Stenbergin lisäksi teknisenä johtajana on aloittanut Ali Nejad Gafar sekä kalliorakentamisen liiketoiminta-alueen johtajana Magnus von Feilitzen. Lisäksi alusta lähtien Kreate Sverigen toimintaa kehittänyt Christian Jonsson aloittaa operatiivisena johtajana jatkaen samalla betonirakentamisen liiketoiminta-alueen johtajana. Kreate nimitti Ruotsiin aiemmin tänä vuonna uuden toimitusjohtajan Kenneth Wahlqvistin, jolla on erityisen vahva kokemus suurista hankkeista ja maanpäällä rakennettavasta infrasta. Nykyinen toimitusjohtaja Veli Taatila siirtyy huhtikuun alussa suunnitellusti Ruotsin liiketoiminnan kehitysjohtajaksi.
– Tavoitteena on lujittaa kilpailukykyämme Ruotsin markkinoilla ja varmistaa liiketoimintamme strateginen kehittyminen. Vahvistettu organisaatio tukee operatiivista toimintaamme varmistaen projektien etenemisen suunnitellusti ja tavoitteiden mukaisesti. Laajentumisen myötä Kreate-konsernille soveltuva infrarakentamisen markkina kasvaa 6,5 miljardista 8 miljardiin euroon, Vikström summaa.
Kreaten Ruotsin liiketoiminnan tavoitteena on saavuttaa 650 miljoonan kruunun vuosiliikevaihto strategiakauden 2024–2027 loppuun mennessä sekä kasvattaa siitä konsernille toinen maantieteellinen tukijalka. Laajentuminen maantieteellisesti ja uusiin rakentamisen lajeihin sekä kasvaminen aliurakoitsijan roolista pääurakoitsijaksi tukevat liikevaihdon kasvutavoitetta. Kreate Sverige työllistää tällä hetkellä 90 infra-alan ammattilaista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo VikströmToimitusjohtajaKreate Group Oyj
Puh:+358 400 740 057timo.vikstrom@kreate.fiVeli TaatilaToimitusjohtajaKreate Sverige AB
Kreate Sverigen toiminta ja urakat
Kirsi-Marjut DickmanViestintäpäällikköKreate Oy
Haastattelu- ja materiaalipyynnöt
Tietoja julkaisijasta
Kreate Group on Suomen johtavia infrarakentajia. Yhtiö tarjoaa ratkaisuja siltoihin, teihin ja ratoihin, ympäristö- ja pohjarakentamiseen, kiertotalouteen sekä geoteknisiin tarpeisiin. Vaativien kohteiden erikoisosaaja panostaa kokonaisvaltaiseen laatuun ja kustannustehokkuuteen. Kreate laajensi vuonna 2022 toimintaansa Ruotsiin. Konsernin liikevaihto vuonna 2024 oli yli 275 miljoonaa euroa ja yhtiö työllistää yli 500 henkilöä. Kreate Group on listattu Nasdaq Helsinkiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kreate Group Oyj
Kreate kunnostaa Tikkuraitin Vantaalla – urakan arvo noin 8 miljoonaa euroa12.8.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Vuosien saatossa yleisilmeeltään varjoisaksi muuttunut Tikkuraitti on yksi Vantaan Tikkurilan merkittävimmistä ja vilkkaimmista kävelykaduista. Savipohjan päälle 1980-luvulla rakennettu kävelykatu on ajan myötä painunut, ja kuoppaiseksi muuttunut katu kerää sateella paljon vesialueita. Nyt Kreate on allekirjoittanut noin kahdeksan miljoonan euron sopimuksen Vantaan kaupungin kanssa Tikkuraitin ja Orvokkitien kunnostamisesta. Kreate kirjaa urakkasumman kolmannen vuosineljänneksen tilauskantaansa.
Kreate rakentaa lähes 11 miljoonan urakassa Ritaportin alueen kadut ja vesihuollon Oulussa30.6.2025 11:02:04 EEST | Tiedote
Kreate on allekirjoittanut lähes 11 miljoonan euron sopimuksen Ritaportin alueen katujen ja vesihuollon rakentamisesta. Valtatien 4 varteen suunniteltu alue tulee toimimaan useita Oulun kaupunginosia palvelevana kaupallisten ja muiden palveluiden keskittymänä. Kreaten väylä- ja siltayksiköt aloittavat rakentamisen Oulun kaupungin, Oulun Veden ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen tilaamassa urakassa heinäkuun alussa.
Kreate vahvistaa asemiaan tunnelien sisustajana Ruotsissa: uusi 144 miljoonan kruunun sopimus allekirjoitettu25.6.2025 09:22:57 EEST | Tiedote
Kreate Sverige ja Trafikverket ovat solmineet sopimuksen mittavaan Tukholman ohitustie -hankkeeseen kuuluvan Lovön tunnelien sisustusurakasta. Välittömästi alkavan urakan arvo on noin 144 miljoonaa Ruotsin kruunua eli noin 13 miljoonaa euroa, ja se on kirjattu Kreaten toisen vuosineljänneksen tilauskantaan. Arvoltaan se kiilaa Kreate Sverigen historian suurimmaksi sopimukseksi.
Suomen tiettävästi pisimmät paalut lyötiin Koiviston sillalla ennätykselliseen 92 metrin syvyyteen17.6.2025 12:32:17 EEST | Tiedote
Valtatiellä 11 Kokemäenjoen ylittävällä Koiviston sillalla on tehty paalutushistoriaa: Kreaten urakoima silta perustetaan poikkeuksellisen pitkillä teräsputkipaaluilla, joista syvimmät on lyöty 92 metrin syvyyteen – kyseessä on mahdollisesti pisin koskaan Suomessa lyöty paalupituus. Pituutta riittää myös sillan pääpalkeilla, joista pisimmät ovat jopa 47-metrisiä. Kaikki pääpalkit nostettiin viikonlopun kestäneessä operaatiossa onnistuneesti paikoilleen.
Kreate uusii Polsun sillan Säkylässä – tilauskantaan 5,3 miljoonaa euroa12.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Puupaalujen päälle rakennettu Polsun silta Säkylässä on päässyt huonoon kuntoon ja osassa paaluja on todettu lahovaurioita. Siksi muun muassa raskaan kaluston liikkumista sillalla on rajoitettu. Nyt Kreate on allekirjoittanut sopimuksen uuden sillan rakentamisesta ja vanhan purkamisesta Varsinais-Suomen ELY-keskuksen kanssa. Noin 5,3 miljoonan urakkahinta kirjataan Kreaten toisen vuosineljänneksen tilauskantaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme