Sofia Virta: Vanhustenhoidon tilanne on jo niin kriittinen, että pienikin leikkaus on “radikaali”
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan lastensuojelusta, vammaispalveluista ja vanhustenhoidosta ei voi leikata enää euroakaan ilman, että suomalaisten oikeus saada apua romuttuu.

Ilta-Sanomien uutisoinnin mukaan hallitus suunnittelee kohdentavansa sote-leikkauksia lastensuojeluun, vammaispalveluihin ja vanhustenhoitoon.
– Lähteet kertovat, ettei vanhustenhoitoon olisi tulossa mitään radikaaleja leikkauksia – mutta vanhustenhoidon tilanne on jo niin kriittinen, että kaikki sinne kohdistettavat leikkaukset ovat radikaaleja, Virta painottaa.
Virta peräänkuulutti hallitukselta avoimuutta suunnitelluista leikkauksista jo tammikuussa. Hänen mukaansa vaikuttaa siltä, että hallitus aikoo leikata jälleen ryhmiltä, jotka eivät itse voi vaikuttaa omaan asemaansa.
– Tämä osoittaa, että jälleen ollaan ensimmäisenä leikkaamassa lapsilta ja nuorilta. Kauniissa juhlapuheissa hallituskin kertoo, miten lasten ja nuorten eteen pitää tehdä kaikkensa, mutta kun on tekojen aika, niin hallitus valitsee leikata lapsilta ja nuorilta. Lapset ja nuoret eivät voi vaikuttaa omiin asioihinsa – kuten monessa tapauksessa eivät myöskään voi vammaiset tai vanhustenhoidossa olevat ikäihmiset. Tämä on jälleen osoitus hallituksen kylmästä leikkauspolitiikasta, josta on empatia kaukana, Virta tylyttää.
Virta muistuttaa, että olisi myös vaihtoehtoinen tapa tasapainottaa taloutta.
– Hallitus väittää, että nyt vain on pakko leikata vielä 170 miljoonaa sotesta. Ei ole pakko. Hallitus voisi sote-leikkausten sijaan esimerkiksi lakata tekohengittämästä turkistarhausalaa, ja harrastamasta bensapopulismia. Se olisi esimerkiksi voinut jättää laskematta olutveroa ja kohdistaa leikkauksia ympäristölle haitallisiin yritystukiin, Virta luettelee.
Virran mukaan harkitsemattomien leikkauksien sijaan nyt tulisi panostaa ennaltaehkäisevään tukeen.
– Jos halutaan säästöjä, nyt pitäisi nimenomaan panostaa esimerkiksi lastensuojelun avohuoltoon, jotta paine kalliimpaan sijaishuoltoon saataisiin vähenemään. Nyt tulisi myös varmistaa, että yksikään vanhus ei jää muistisairaaana yksin kotiin, jotta työikäiset omaiset eivät joudu jättäytymään pois töistä paikatakseen järjestelmän vajeita. Ja nyt nimenomaan pitäisi varmistaa, että jokaisella vammaisella on mahdollisuudet – siinä missä kenellä tahansa muullakin – olla osa tätä yhteiskuntaa, Virta sanoo.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hyrkkö: Suomen ulkopolitiikka ei voi jäädä KD:n panttivangiksi — tarvittaessa eduskunnan on ratkaistava Suomen Palestiina-kanta1.8.2025 14:15:33 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja eduskunnan Palestiina-ystävyysryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö vaatii pääministeri Petteri Orpoa ryhdistäytymään. Hyrkkö kommentoi asiaa Orpon tiedotustilaisuuden jälkeen.
Vihreiden Virta painostaa hallitusta Palestiina-kysymyksessä: Saathan hallituksesi historian oikealle puolelle pääministeri Orpo?31.7.2025 17:02:44 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kiittää presidentti Alexander Stubbia suoraselkäisyydestä Palestiina-kysymyksessä ja lisää painetta pääministeri Petteri Orpon suuntaan.
Vihreiden Krista Mikkonen kritisoi Metsä Groupia: Saimaan mittava täyttö kansallismaisemassamme on järjetön suunnitelma31.7.2025 15:53:19 EEST | Tiedote
Vihreiden joensuulainen kansanedustaja ja entinen ympäristöministeri Krista Mikkonen on järkyttynyt Punkaharjun Metsä Woodin suunnitelmasta, jossa sallittaisiin mittava Saimaan täyttö kansallismaisemassamme Natura-alueen kupeessa saimaannorpan levinneisyysalueella. Metsä Wood kuuluu metsäteollisuusyritys Metsä Groupiin.
Vihreiden Saara Hyrkkö: Leikkauslistojen vertailu paljastaa puolueiden todelliset karvat28.7.2025 17:28:54 EEST | Tiedote
Vihreät jakaa keskustan ja SDP:n huolen Orpon hallituksen politiikasta, joka uhkaa johtaa ennätysvelkaantumiseen. Eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkön mielestä keskustelu on kuitenkin ajautunut väärille raiteille.
Vihreiden Virta: Ranska tunnustaa Palestiinan – joko Suomen hallituksen mielestä on ”oikea aika”, vai seisooko Suomi yhä hallituskriisin pelossa väärällä puolella historiaa?25.7.2025 11:19:56 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan nyt on pääministeri Orpon korkea aika ryhtyä toimiin Gazan kärsimyksen lopettamiseksi tai myöntää suomalaisille suoraan miksi Suomi seisoo historian väärällä puolella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme