Elintarviketeollisuusliitto ry

ETL ja MVL sopimukseen – palkalliset perhevapaat pidentyvät

Jaa

Elintarviketeollisuusliitto (ETL) ja Meijerialan Ammattilaiset MVL ry ovat tänään 27.3.2025 hyväksyneet uuden, kolmivuotisen työehtosopimuksen elintarviketeollisuuden toimihenkilöille.

Kolme henkilöä kokouksessa pöydän ääressä, kaksi kättelee hymyillen.
ETL ja MVL hyväksyivät uuden työehtosopimuksen elintarviketeollisuuden toimihenkilöille. Mostphotos

Työ ja osaaminen -edunvalvontakokonaisuutta ETL:ssä johtavan Anne Somerin mukaan neuvottelut onnistuivat siksi, että kumpikin osapuoli halusi löytää ratkaisun. 

– Neuvotteluissa katsottiin koko ajan eteenpäin, vaikka ratkaistavana oli vaikeita kysymyksiä. MVL:n neuvottelijat eivät heittäneet pyyhettä kehään, vaan etsivät sinnikkäästi molempia osapuolia tyydyttäviä ratkaisuja, Somer kiittää. 

Osana neuvotteluratkaisua isät saavat lisää palkallista vanhempainvapaata. Palkkaa maksetaan jatkossa 32 arkipäivältä. Lisäksi mahdollistetaan entistä laajempi paikallinen sopiminen irtisanomisajoista.

– Haluamme jatkaa tasa-arvon ja perhemyönteisyyden edistämistä, vaikka siitä koituukin työnantajille kustannuksia. Elintarvikealan yritykset haluavat olla eturintamassa modernisoimassa työehtoja ja edesauttamassa työn ja perhe-elämän yhteensovittamista, Somer perustelee.

Meijerialan toimihenkilöt saavat neuvottelujen lopputuloksena yleisen linjan mukaiset palkankorotukset. Tänä vuonna toimihenkilöt saavat yhteensä 2,6 prosentin, ensi vuonna 2,8 prosentin ja vuonna 2027 2,4 prosentin suuruiset palkankorotukset. 

Uutta on, että vuodesta 2026 lähtien myös Meipake-palkkausjärjestelmän piirissä oleville toimihenkilöille osa korotuksesta maksetaan työnantajan jakamana toimipaikkakohtaisena eränä.   

Osapuolet tarkastelevat vuoden 2026 joulukuussa sopimuksen tavoitteiden toteutumista sekä talouden ja työllisyyden näkymiä. Kummallakin osapuolella on halutessaan mahdollisuus irtisanoa työehtosopimus päättymään ennen kolmatta sopimusvuotta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kolme henkilöä kokouksessa pöydän ääressä, kaksi kättelee hymyillen.
ETL ja MVL hyväksyivät uuden työehtosopimuksen elintarviketeollisuuden toimihenkilöille.
Mostphotos
Lataa

Tietoa julkaisijasta

Elintarvike­teollisuusliitto on ruoka-alan suunnannäyttäjä ja kokoava voima. Edustamme Suomessa toimivia ruoka- ja juomayrityksiä. Tavoitteenamme on uudistuva ja vetovoimainen ruoka-ala, joka luo hyvinvointia koko Suomeen.

Elintarviketeollisuusliiton toiminnan piirissä olevat noin 600 yritystä kattavat kaikki elintarviketeollisuuden toimialat ja elintarviketeollisuuden tuotannon Suomessa lähes kokonaan.

Elintarviketeollisuus on Suomessa kolmanneksi suurin teollinen toimiala, joka työllistää 40 000 henkeä. Ruokia ja juomia valmistavia yrityksiä toimii kaikkialla maassamme.

Koko ruoka-ala (alkutuotanto, elintarviketeollisuus, päivittäistavarakauppa ja ruokapalvelut) työllistää Suomessa yhteensä 320 000 henkeä, kun välilliset vaikutukset lasketaan mukaan.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elintarviketeollisuusliitto ry

Elintarviketeollisuuden Tukisäätiö palkitsi ammattiin valmistuneita9.6.2025 08:15:00 EEST | Tiedote

Elintarviketeollisuuden yrityksillä on tärkeä rooli ammatillisen osaamisen kehittämisessä, sillä ne tarjoavat opiskelijoille työssäoppimispaikkoja, kannustavat tutkintojen suorittamiseen ja tukevat jatkuvaa oppimista. Nyt ensimmäistä kertaa jaetut Elintarviketeollisuuden Tukisäätiön stipendit osoittavat, kuinka monipuolista osaamista alalta löytyy ja miten elintarvikeala houkuttelee motivoituneita tulevaisuuden ammattilaisia.

Laura Aalto vastuullisuusasiantuntijaksi Elintarviketeollisuusliittoon21.5.2025 14:07:33 EEST | Uutinen

Maatalous-metsätieteiden maisteri, ympäristö- ja luonnonvaraekonomisti Laura Aalto on nimitetty vastuullisuuden ja kestävän kehityksen asiantuntijaksi Elintarviketeollisuusliittoon 19.5.2025 alkaen. Hän vastaa muun muassa ilmastoon, ympäristöön, energiaan ja kiertotalouteen liittyvistä ajankohtaisista asioista. Laura Aalto on työskennellyt aiemmin Swecolla / Gaia Consulting Oy:llä ympäristö- ja ilmastoasioiden konsulttina sekä Pellervon Taloustutkimus PTT:llä maankäyttösektorin ilmastotoimien parissa. Aallon nimitys on osa liiton panostusta strategisten tavoitteiden saavuttamiseksi ja elintarvikealan menestyksen tukemiseksi vastuullisuuden osa-alueella. – Vastuullisuuteen liittyvä toimintaympäristö muuttuu nopeasti ja haastaa jatkuvasti alan yrityksiä. Olemme erittäin iloisia saadessamme Lauran asiantuntemuksen vahvistamaan tiimiämme, Elintarviketeollisuusliiton vastuullisuusjohtaja Satumaija Levón sanoo. Aalto tulee vastaamaan muun muassa vastuullisuusteemoihin liittyvän ajankohtaisen

Muistutuskutsu medialle: Kustannuspaineet, veroratkaisut ja jauhelihapula – mitä tapahtuu ruokamarkkinoilla?14.5.2025 08:15:58 EEST | Kutsu

Hallitus päätyi puoliväliriihessä laskemaan elintarvikkeiden arvonlisäveroa ja tekemään tuloverotukseen liittyviä ratkaisuja. Miten näiden vaikutukset näkyvät kuluttajien ostoskoreissa? Miksi kysynnän ja tarjonnan laki ei päde naudan jauhelihan tapauksessa? Entä miten suomalaisella ruokaketjulla menee, ja millaiset ovat ruoka-alan yritysten odotukset vuosille 2025 ja 2026?

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye