Vihreiden Krista Mikkonen: Suomi on kaivosteollisuuden villi länsi – kaivokset eivät kuulu luonnonsuojelualueille
Vihreiden kansanedustaja ja Ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Krista Mikkosen mielestä Sakatin kaivoksen ei pidä edetä suunnitelmia pidemmälle. Viiankiaavan suo, jonne kaivosta on suunniteltu, on kaksinkertaisesti suojeltu luonnontilainen aapasuo.

– Sakatin kaivoksen ei tule edetä tätä pidemmälle. Malmiesiintymä sijaitsee kaksinkertaisesti suojellulla Viiankiaavan suolla. Se kuuluu sekä EU:n Natura 2000 -luonnonsuojelualueiden verkostoon että kansalliseen soidensuojeluohjelmaan. Keskustelua Viiankiaavan tulevaisuudesta on käyty pitkään, sillä alueella on tehty malminetsintää, mikä sekin on kyseenalaista suojelualueella, sanoo Mikkonen.
Euroopan komissio nimeää Sakatin EU:lle strategisesti tärkeäksi kaivoshankkeeksi. Se tarkoittaa, että Sakatin lupahakemus täytyy käsitellä nopeutetussa tahdissa.
– On perin kummallista, että Euroopan komissio on nimennyt Sakatin kaivoksen EU:lle strategisesti tärkeäksi kaivoshankkeeksi, kun samaan aikaan alue, jolla se sijaitsee, kuuluu EU:n omaan luonnonsuojeluverkostoon. Strategisen hankkeen aseman hakeminen on yritysten asia, mutta komissio tekee päätöksen jäsenmaiden suosituksesta. Nyt olisi tärkeää selvittää, kuka ja millä perustein on suositellut Sakatin kaivosta strategisesti tärkeäksi hankkeeksi? kysyy Mikkonen.
Mikkosen mukaan kaivosteollisuuden sääntelyä on välttämätöntä tiukentaa. Tällä hetkellä kaivostoimintaan tähtäävän malminetsintäluvan voi Suomessa saada lähes minne vain, arvokkaalle pohjavesialueelle, luonnonsuojelualueelle, erämaa-alueelle tai maailmanperintökohteeseen.
– Suomi on kaivosteollisuuden villi länsi. Julkisuudessa puhutaan paljon siitä, että nyt on käynnissä kaivosryntäys Suomeen, sillä meillä on paljon arvokkaita mineraaleja kallioperässä. Toinen merkittävä syy kaivosryntäykselle on se, että Suomessa kaivosten sääntely ja valvonta eivät vieläkään ole kunnossa. Ulkomaiset yhtiöt voivat tehdä kaivosvarauksia käytännössä minne tahansa alueille, sanoo Mikkonen.
Yhteyshenkilöt
Krista MikkonenKansanedustaja
Puh:044 262 7881krista.mikkonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tiina Elo vastaa ministeri Essayahille: “Tässä taloustilanteessa ei tarvita tehottomia metsäteollisuuden tukia, vaan uskottavaa hiilinielupolitiikkaa”16.4.2025 15:24:32 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaluokunnan jäsen pitää vääränä ja kestämättömänä hallituksen ja metsäteollisuuden yhteistä linjaa, jossa hakkuutasoihin ei haluta puuttua millään lailla, vaan osoitetaan uusia tukia metsäteollisuudelle.
Vihreiden Krista Mikkoselta kova vaatimus: Kaivosvero täytyy kymmenkertaistaa16.4.2025 11:15:34 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja entinen ilmasto- ja ympäristöministeri Krista Mikkonen esittää painavan huolensa Viiankiaavan suojellulle suolle suunnitellusta kaivoksesta. Samalla hän tarttuu elinkeinoministeri Wille Rydmanin lupaukseen tarkastella kaivosveron tasoa osana hallituksen puoliväliriihtä.
Vihreiden Fatim Diarra: Käännytyslaki on yhä perusoikeuksien vastainen11.4.2025 12:18:36 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunta antoi tänään lausuntonsa niin kutsutun käännytyslain voimassaolon jatkamista koskevasta esityksestä. Vihreiden Fatim Diarra, vasemmistoliiton Johannes Yrttiaho sekä SDP:n Elisa Gebhard jättivät lausuntoon yhteisen eriävän mielipiteen.
Vihreiden Tynkkynen: Suomi on nyt uudelleen teollistettava9.4.2025 14:08:34 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen arvosteli hallitusta teollisia investointeja jarruttavasta politiikasta. Hän myös muistutti, että vihreän siirtymän teollisten investointien pitää olla oikeasti vihreitä.
Vihreiden Holopainen ja Hopsu: Korkea nuorisotyöttömyys on hallituksen valinta, toisinkin voisi tehdä7.4.2025 11:42:02 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Hanna Holopainen sekä Inka Hopsu kritisoivat kovin sanoin hallituksen politiikkaa, joka työntää nuoria entistä vaikeampaan asemaan. He esittävätkin 16 keinon toimenpidepakettia tilanteen korjaamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme