Oulun yliopisto

Professori Mikko Hallman saa lastenlääketieteen arvostetuimman palkinnon

Jaa

Rosén von Rosenstein -mitali myönnetään joka viides vuosi kolmelle tai neljälle ansioituneelle lastenlääkärille, ja sen jakaa Uppsalan yliopisto Ruotsissa. Mitalia pidetään maailman arvostetuimpana lastenlääketieteen palkintona. Se on nimetty modernin lastenlääketieteen perustajan Nils Rosén von Rosensteinin mukaan. Professori Hallman vastaanottaa palkinnon Uppsalassa 1. huhtikuuta järjestettävässä juhlatilaisuudessa.

Professori Mikko Hallman on keskoshoidon uranuurtaja. Kuva: Onni Kinnunen / Studio P.S.V.
Professori Mikko Hallman on keskoshoidon uranuurtaja. Kuva: Onni Kinnunen / Studio P.S.V. Kuva vapaasti käytettävissä lähde mainiten, kun uutisoi tiedotteesta.

Professori Mikko Hallman on keskoshoidon uranuurtaja ja kansainvälisesti arvostettu tutkija. Hän on toiminut Oulun yliopiston lastentautien professorina vuodesta 1996 ja emeritusprofessorina vuodesta 2013. Hänen yli neljä vuosikymmentä kestäneeseen työuraansa on kuulunut merkittäviä saavutuksia neonatologian ja lastenlääketieteen alalla. 

Hallmanin tutkimus keuhkosurfaktantista ja sen lääketieteellisistä sovelluksista on ratkaisevasti parantanut ennenaikaisena syntyneiden vauvojen hengitysvaikeusoireyhtymän hoitoa niin Suomessa kuin maailmanlaajuisesti. Hallman on tutkimusryhmineen tehnyt pitkäjänteistä työtä myös ennenaikaisten synnytysten syiden selvittämiseksi ja hoitojen kehittämiseksi.   

Hallmanilla on yli 400 tieteellistä julkaisua, ja hän on ohjannut yli 40 väitöskirjatutkijaa. Hän on toiminut monissa luottamustehtävissä ja hänen ansioitaan on palkittu lukuisilla kotimaisilla ja kansainvälisillä tunnustuksilla, kuten Matti Äyräpää -palkinnolla, kansainvälisellä Maternité-palkinnolla ja Pohjolan lääketieteen palkinnolla.

Ruotsin lastenlääkäriyhdistys ja Ruotsin lääketieteellinen yhdistys ovat myöntäneet Nils Rosén von Rosenstein -mitalit vuodesta 1964 lähtien joka viides vuosi. Aiemmin palkinnon ovat saaneet muiden muassa professorit Arvo Ylppö, Niilo Hallman ja Jaakko Perheentupa.  Tänä vuonna palkinnon saivat Hallmanin lisäksi professori Zulfiqar A. Bhutta Pakistanista ja professori Göran Wennergren Ruotsista.

Lue lisää Rosén von Rosenstein -palkinnosta Uppsalan yliopiston sivuilta

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Professori Mikko Hallman, 050 350 2277, mikko.hallman@oulu.fi

Viestintäasiantuntija Meri Rova, Oulun yliopisto, 050 464 3361, meri.rova@oulu.fi

Kuvat

Professori Mikko Hallman on keskoshoidon uranuurtaja. Kuva: Onni Kinnunen / Studio P.S.V.
Professori Mikko Hallman on keskoshoidon uranuurtaja. Kuva: Onni Kinnunen / Studio P.S.V.
Kuva vapaasti käytettävissä lähde mainiten, kun uutisoi tiedotteesta.
Lataa
Professori Mikko Hallman. Kuva: Onni Kinnunen / Studio P.S.V.
Professori Mikko Hallman. Kuva: Onni Kinnunen / Studio P.S.V.
Kuva vapaasti käytettävissä lähde mainiten, kun uutisoi tiedotteesta.
Lataa
Professori Mikko Hallman. Kuva: Onni Kinnunen / Studio P.S.V.
Professori Mikko Hallman. Kuva: Onni Kinnunen / Studio P.S.V.
Kuva vapaasti käytettävissä lähde mainiten, kun uutisoi tiedotteesta.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto

Ferritiinitasot eivät näytä liittyvän merkittävästi PCOS-naisten hedelmällisyyteen tai aineenvaihdunnalliseen terveyteen24.4.2025 05:35:00 EEST | Tiedote

Ferritiinitasot ovat munasarjojen monirakkulaoireyhtymää (PCOS) sairastavilla naisilla keskimäärin korkeammat kuin verrokeilla, mutta tällä ei ole merkittävää vaikutusta heidän hedelmällisyyteensä tai metaboliseen terveydentilaansa. Myöskään raudanpuutteella ei vaikuta olevan yhteyttä PCOS-naisten lapsettomuuteen. Tulokset perustuvat Oulun yliopistossa tehtyyn tutkimukseen, jossa selvitettiin ferritiinitasojen merkitystä PCOS-naisten terveydelle.

Yläkoulun opettajat jäävät yksin oppimisen tuen kanssa – tukimalli kaipaa selkeyttä ja resursseja23.4.2025 05:49:00 EEST | Tiedote

Yläkoulun oppimisen tuessa on vakavia puutteita. Erityisopettajien työnkuva on laajentunut hallitsemattomaksi, aineenopettajat jäävät toisinaan oppilaiden ainoaksi tueksi eikä kaikille tarvitsijoille riitä tukea. Yläkoulu tarvitsee selkeämmän ja paremmin resursoidun oppimisen tuen, jotta oppilaat saisivat tarvitsemansa avun eivätkä opettajat jäisi asiassa yksin, Oulun yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoittaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye