KUTSU MEDIALLE: Opposition välikysymys hallituksen lisäleikkauksista soteen ja koulutukseen 26.3.2025 klo 10
25.3.2025 20:57:57 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä, Keskustan eduskuntaryhmä, Vihreä eduskuntaryhmä, Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä ja Liike Nyt -eduskuntaryhmä jättävät välikysymyksen hallituksen lisäleikkauksista soteen ja koulutukseen eduskunnan keskuskansliaan (2. krs.) keskiviikkona 26.3. kello 10.00. Tämän jälkeen tiedotustilaisuus valtiosalissa.
Yhteyshenkilöt
Tiina RytkyViestintäpäällikköSosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Puh:0401696828tiina.rytky@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.
SDP:n Saku Nikkanen: Kansalaisjärjestöiltä leikkaaminen osuu väistämättä kohtaavaan työhön17.6.2026 17:15:30 EEST | Tiedote
– Jätin kirjallisen kysymyksen Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen STEA:n päättämistä uusista avustuskriteereistä. Ministeri Rydmanin mukaan sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistuvat avustusleikkaukset eivät kohdistu asiakkaita kohtaavaan työhön. Näin asia ei kansalaisjärjestöjen mukaan ole. Sotejärjestöjen avustuksia leikataan puoleen näiden uudistusten kanssa samanaikaisesti. Näin suuria muutoksia avustukseen ei voida tehdä ilman, että se vaikuttaa myös kohtaavaan työhön. Vaikuttaa siltä, että STEAn avustuspolitiikan muutoksilla halutaan vaientaa kansalaisjärjestöjen vaikuttamistyötä sosiaali- ja terveyspolitiikassa. Kansalaisten äänen on kuuluttava keskusjärjestöjen vaikuttamis- ja neuvontatyön kautta jatkossakin, vaatii kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu17.6.2026 15:04:58 EEST | Tiedote
-Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu. Viimeisin näyttö tästä saatiin, kun työministeri Marttinen (kok.) siunasi yritysvastuun neuvottelukunnan päätöksen, jolla aggressiivista verosuunnittelua markkinoineen konsulttiyhtiö KPMG:n toiminta painettiin villaisella, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: EU:n on vahvistettava ulko- ja turvallisuuspolitiikkaansa siirtymällä määräenemmistöpäätöksentekoon17.6.2026 14:38:24 EEST | Tiedote
Eduskunnassa on tänään käyty palautekeskustelu valtioneuvoston ajankohtaisselonteosta ulko- ja turvallisuuspoliittisen toimintaympäristön muutoksesta. Se täydentää aiempaa selontekoa vuodelta 2024 ottaen huomioon muutokset maailmanpoliittisessa tilanteessa.
SDP:n Filatov: Järjestöjen tukien leikkaukset vaientavat kansalaisyhteiskuntaa17.6.2026 10:22:26 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoituksen leikkaukset ja avustuskriteerien kiristäminen ovat paljon enemmän kuin säästötoimia, muistuttaa SDP:n kansanedustaja Tarja Filatov.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme