EräViikingit yllätysvoittoon Lempäälän maalisirkuksessa, Oilers löi Happeen
F-liigan miesten puolivälierien avauksessa nähtiin heti yllätys, kun viimeisenä pudotuspeliin venynyt EräViikingit löi Lempäälän maalijuhlissa runkosarjan voittaja Classicin 11-10. Illan toisessa ottelussa mestari Oilers kukisti Happeen selvästi 9-3.
Avauserässä kaksi maalia tappiolla ollut EräViikingit johti toisessa erässä 4-2 ja 5-3, mutta toisella tauolla oltiin lukemissa 6-6. Päätösjakson ensi puolikkaalla kumpikin joukkue kävi edellä, kunnes viimeisen kympin alkaessa oltiin tilanteessa 8-8. Sitten osuivat EräViikingeille alle kolmessa minuutissa Matej Penicka, ylivoimalla Juuso Möttönen sekä vielä Oliver Sillanpää. Kolmen maalin takaa-ajoasemassa maalivahdin penkille vetänyt Classic venyi vielä Ville Lastikan kahteen kavennukseen, mutta viimeiset 14 sekuntia vieraiden puolustus kesti. Otto Ukskoski latoi EräViikinkien sarakkeeseen tehot 2+3 ja Simon Stransky 2+2, Classicille kirjautti Tiitus Salokangas saldon 3+1.
Espoossa osui ensimmäisenä Matti Minkkinen Happeelle, mutta Heikki Iiskola tasoitti ennen taukoa kolmospallosta, ja toisessa erässä Iiskola alivoimalla, Markus Markkola taidokkaasti omien jalkojensa välistä ja Justus Kainulainen pommittivat Öljymiehet nopeasti 4–1-johtoon. Happeen ylivoimakavennus erän loppuun jäi laihaksi lohduksi, kun Oilers takoi kolmanteen erään taas kolme nopeaa lisäosumaa.
FBC Loisto ei kyennyt vielä varmistamaan paikkaansa F-liigan naisten välierissä, kun EräViikingit voitti Turussa 5-3 ja kavensi sarjan tilanteeseen 2-1.
FBC Loisto johti vielä avauserässä 2-1, mutta Taru Nordman ohjasi tasoituksen kolme sekuntia ennen taukoa, ja toisessa erässä Maura Paajanen ja Natalie Sandström laukoivat helsinkiläiset 4–2-johtoon. Tuulia Lahti kavensi ylivoimalla päätösjakson aluksi, mutta kuusi ja puoli minuuttia ennen ottelun loppua iski Inka Lippojoen vahvasta esityöstä taas Taru Nordman vieraille, ja maali jäi illan viimeiseksi.
F-liigan karsinnoissa Welhot jatkaa toiseen vaiheeseen voitoin 3-0 kaadettuaan tänään kotonaan Blue Foxin 6-1. Avauserän jälkeen oltiin lukemissa 1-0, mutta toisessa osui ensin Silva Jääskeläinen kolmesti peräkkäin ja vielä Petra Aallonen ja Miia Murtorinne tilanteeksi 6-0. Kolmannessa erässä nähtiin enää Julia Storskrubbin laukoma Blue Foxin kauden viimeinen maali.
Jokerit nousi Northern Starsia vastaan 2–1-johtoon kaatamalla espoolaiset kotonaan 3-2. Ottelun avausmaalin heti avausvaihdossa tehnyt Northern Stars nousi Jokereiden kahden maalin jälkeen vielä lukemiin 2-2, mutta päätöserän puolivälissä Jokerit ratkaisi. Louisa Sandell syötti selkänsä takaa oikeaan siipeen Anna Ylikojolalle, jonka lyöntilaukaus painui maalivahti Jana Pleischin torjunnan kautta verkkoon. Northern Starsin loppurynnistys ilman maalivahtia tuotti enää tolppalaukauksen kymmenen sekuntia ennen loppusummeria.
Keskiviikkona ovat vuorossa F-liigan miesten puolivälierä Westend Indians–TPS ja F-liigakarsinnan ottelu OLS–Koovee.
Naisissa pelataan puolivälierät Classic–SaiPa ja TPS–Koovee sekä F-liigakarsinnassa O2-Jyväskylä–FB Factor ja Pirkat–SBS Wirmo.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
LASB avasi pistetilinsä, EräViikingit ratkaisi jatkoajalla3.11.2025 21:04:12 EET | Tiedote
LASB avasi viimeisenä joukkueena pistetilinsä kauden F-liigassa, kun se nousi EräViikinkien vieraana kahden maalin takamatkalta varsinaisen peliajan tasalukemiin. Voittoa ei tänään kuitenkaan vielä tullut, sillä Daniel Tenhonen laukoi jatkoajalla 4–3-maalin ja lisäpisteen kotijoukkueelle.
Lakeudella luisti: SPV vei kärkiottelun ja Nurmon Jymy nappasi avausvoittonsa2.11.2025 19:11:01 EET | Tiedote
Eteläpohjalaiset juhlivat F-liigassa sunnuntaina, kun Seinäjoen Peliveljet löi kärkiottelussa Westend Indiansin 3-2 ja Nurmon Jymy nappasi kauden avauspisteensä kaatamalla samoin lukemin jatkoajalla Hawksin.
SB-Pro nipisti ensimmäisenä pisteen TPS:ltä1.11.2025 20:55:05 EET | Tiedote
TPS jatkoi voittoputkeaan F-liigan naisten sarjassa mutta koki samalla kauden ensimmäisen pistemenetyksensä, kun SB-Pro kaatui kotonaan vasta rangaistuslaukauksilla 6-5. Lauantain muut voittajat olivat SaiPa, Pirkkalan Pirkat ja EräViikingit.
Classicille nollapeli, kolme pistettä ja 11 tehtyä maalia30.10.2025 20:55:29 EET | Tiedote
Teemu Karppanen takoi tehot 1+4, Eemeli Salin 3+1 ja Viljami Virtanen hattutempun, kun Classic haki F-liigan torstain ainoassa ottelussa 11–0-vierasvoiton FBC Turusta. Tulos nosti Classicin sarjassa kolmanneksi ja kolmen pisteen päähän kärkikaksikosta SPV–Westend Indians.
Westend Indians karkasi sitkeältä TPS:ltä29.10.2025 21:01:21 EET | Tiedote
Westend Indians nappasi kauden yhdeksännen voittonsa, kun se kukisti illan ainoassa kamppailussa vieraissa TPS:n lopulta 6-2. Vielä kolme minuuttia ennen loppua oli eroa kuitenkin ollut vain yksi maali.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme