Linda Liukkaalta uusi aluevaltaus: ensimmäinen aikuisille suunnattu tietokirja
Lasten tietokone- ja koodausaiheisiin kirjoihin erikoistunut palkittu ohjelmoija Linda Liukas tekee uuden aluevaltauksen: aikuisille suunnattu tarinallinen tietokirja valottaa, miten tietokone syntyi ja miksi siitä tuli sellainen kuin se on.

Uutuuskirjassaan Nähdä maailma hiekanjyvässä Linda Liukas johdattaa lukijan matkalle halki tietojenkäsittelytieteen kiehtovan maailman. Kirja kulkee näköalareittiä tähän päivään ja pysähtelee kiinnostaviin ihmiskohtaloihin ja käänteentekeviin ideoihin. Samalla se avaa tarkkanäköisesti teknologian vaikutusta elämäämme ja pohtii, minne tietokone on seuraavaksi matkalla – ja me sen mukana.
Vuonna 1843 brittiläinen seurapiirirouva kirjoitti ensimmäisen rivin koodia. Vajaat sata vuotta myöhemmin jonglööraava matemaatikko keksi bitin. Miten eri aikoina eläneiden ihmisten visiot yhdistyivät ja syntyi kone, joka on muuttanut maailman?
“Tämä kirja on myös eräänlainen atlas, henkilökohtainen kartasto niistä ihmisistä, paikoista ja tapahtumista, joiden ansioista nykyisenlaiset tietokoneet ovat syntyneet. Kuljemme kirjan mukana matkan Kreikasta Lähi-itään, viktoriaaniseen Englantiin, Huippuvuorille ja sienimetsään. Tietokoneiden historia ei ole niinkään tarina esineistä tai koneista – se on ennen kaikkea tarina ihmisistä”, Liukas toteaa.
Linda Liukas on Suomen tunnetuin koodauslähettiläs. Hän on saanut työstään mm. lastenkulttuurin valtionpalkinnon, Suomalaisen koodin edistäjä -palkinnon ja Think INK -pääpalkinnon. Vuonna 2018 talouslehti Forbes listasi hänet yhdeksi teknologia-alan merkittävimmistä naisista Euroopassa.
Toimittajat ja vaikuttajat ovat lämpimästi tervetulleita kirjan julkistamistilaisuuteen, joka pidetään Otavalla (Uudenmaankatu 10, Helsinki) torstaina 17.4. klo 8.30-10. Aamupala tarjolla 8.30 alkaen ja puheenvuorot alkavat klo 9. Ilmoittautumiset: adele.couavoux@otava.fi
Nähdä maailma hiekanjyvässä - Tutkimusmatka tietokoneisiin ilmestyy painettuna, e-kirjana sekä Alma-Ruut Karjalaisen lukemana äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 16.4.
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja arvostelukappaleet: adele.couavoux@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Lulan uusi lapio on suloinen kuvakirja siitä, kuinka pienet asiat voivat olla lapselle maailman suurimpia7.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Minna Vaarman ja Eveliina Netin herkkä ja tunnelmallinen teos kuvaa lapsen näkökulmasta myös ystävyyssuhteiden syntymistä leikin ja jakamisen kautta.
Dramaturgi Elli Salon esikoisromaani Keräilijät tutkii historian haamuja ja nykyhetken jännitteitä6.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Elli Salon häikäisevän omaääninen esikoisromaani Keräilijät kertoo kolmen naisen tarinan Kainuun perukoilla. Villieläinkuvaaja Ani, kirjastohoitaja Ljudmila ja arkeologi Heini kohtaavat elämänsä kriisit ja yhteiskunnalliset murrokset pohjoisen luonnon keskellä. Tragikoominen ja koskettava teos tutkii perinnön, selviytymisen ja elämän merkityksellisyyden teemoja.
Derya Dincerin ja Patricia Strömin uutuuskirja on bestisten yhteinen aarre6.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Supersuosittujen vaikuttajien täyttökirja Bestisten bucket list sisältää 52 kivaa ideaa yhdessä kaverin kanssa tehtäväksi.
Kaisu Tuokko koukutti lukijat jo ensimmäisellä romaanillaan – nyt ilmestyy Eevi Manner -sarjan kolmas osa, Valhe5.5.2025 10:45:00 EEST | Tiedote
Kaisu Tuokon odotettu romaani Valhe jatkaa suosittua Eevi Manner -sarjaa, jota on myyty Suomessa jo yli 45 000 kappaletta. Sarjan tapahtumat sijoittuvat Tuokon lapsuuden ja nuoruuden kotipaikkakunnalle Kristiinankaupunkiin, joka on myös kasvanut yhdeksi sarjan keskeisistä henkilöhahmoista.
Otavalta ja Likeltä alkukesään piinaavaa jännitystä5.5.2025 10:32:57 EEST | Tiedote
Liken ja Otavan alkukesä on jännitystä täynnä. Toukokuussa ilmestyy koukuttavia uutuuksia kansainvälisiltä menestyskirjailijoilta Katrine Engbergiltä, Mattias Edvardssonilta ja Sarah Pearselta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme