Finanssiala on kehityksen kärjessä generatiivisen tekoälyn hyödyntämisessä työpaikoilla – parhaat käytännöt löytyvät yhdessä tekemällä
26.3.2025 15:16:17 EET | Finanssiala ry | Tiedote
- Yli 60 prosenttia finanssialan työntekijöistä on sitä mieltä, että generatiivinen tekoäly vaikuttaa työhön erittäin paljon tai melko paljon.
- Tiedot selviävät Työterveyslaitoksen (TTL) tutkimuksesta.
- 54 prosenttia rahoitusalaa ja 67 prosenttia vakuutusalaa edustavista vastaajista sanoo, että oma organisaatio seuraa aktiivisesti tekoälyn kehitystä ja hyödyntää sitä jonkin verran.
- Vertailulukuna käytettävän yksityisen sektorin työsuojelupaneelin vastaajilla vastaava luku oli vain 30 prosenttia.
- Vastaajien mukaan generatiivinen tekoäly parantaa lähivuosina erityisesti työn tuottavuutta, laatua ja toiminnan seurantaa.
- Vastaajat tunnistivat myös monia ongelmia erityisesti tekoälyn eettisissä kysymyksissä. Niiden ratkaisu vaatii monialaista yhteistyötä ja huolellista suunnittelua työpaikoilla.
- TTL:n kanssa yhteistyössä kyselyn toteuttivat Finanssiala ry, Ammattiliitto Pro ry sekä Ylemmät toimihenkilöt YTN ry.
Generatiivinen tekoäly on laajasti käytössä rahoitus- ja vakuutusaloilla, ja sen vaikutukset koetaan merkittäviksi eri työtehtävissä. Asia selviää Työterveyslaitoksen (TTL) vuoden 2025 alussa tekemästä kyselytutkimuksesta.
Suurin osa vastaajista arvioi, että generatiivinen tekoäly parantaa lähivuosina erityisesti työn tuottavuutta, laatua ja toiminnan seurantaa.
Generatiivisen tekoälyn käyttöä finanssialalla selvitettiin osana TTL:n Tekoäly asiantuntijatyöpaikoilla -hanketta. Kyselyn toteuttivat yhteistyössä Finanssiala ry, Ammattiliitto Pro ry, Palvelualojen työnantajat Palta ry sekä Ylemmät toimihenkilöt YTN ry.
”Generatiivinen tekoäly ja teknologia muokkaavat alan tulevaisuutta. On hienoa, että teemme yhteistyötä ja valmistaudumme tulevaisuuden haasteisiin. On tärkeä varmistaa, että alalla on riittävästi osaamista, kun teknologiat kehittyvät”, toteaa Ammattiliito Pro ry:n johtaja Antti Hakala.
Verkkokyselyyn vastasi 8.1.– 4.2.2025 välisenä aikana yhteensä 261 työntekijää rahoitusalalta (60 prosenttia vastaajista), vakuutusalalta (35 prosenttia vastaajista) ja finanssialan opetusalalta sekä muita (5 prosenttia vastaajista).
Vastaajista 54 prosenttia rahoitusalan ja 67 prosenttia vakuutusalan edustajista arvioi, että oma organisaation seuraaaktiivisesti tekoälyn kehitystä ja hyödyntää sitä jonkin verran.
”Huomionarvioista on, että eri aloja kattavan työsuojelupaneelin yksityisen sektorin edustajilla vastaava luku oli vain 30 prosenttia. Tulos kertoo, että finanssiala on edelläkävijä monissa generatiivisen tekoälyn hyödyntämiseen liittyvissä asioissa”, toteaa TTL:n erityisasiantuntija Kirsi Yli-Kaitala.
Vertailu vuoden takaiseen osoittaa tekoälyn merkityksen kasvua
Kyselyn tulokset antavat selkeän viestin siitä, että tekoäly muuttaa finanssialalla tehtävää työtä. Yli 60 prosenttia finanssialan työntekijöistä oli sitä mieltä, että tekoäly vaikuttaa erittäin paljon tai melko paljon useisiin eri tehtäviin.
”Listan kärkeen sijoittuvat analytiikkaan ja data-analyysiin, asiakasrajapintaan, riskien hallintaan sekä markkinointiin ja viestintään liittyvät toimenkuvat”, Yli-Kaitala toteaa.
TTL:n kyselyn vastauksia on osin mahdollista verrata myös vuoden 2024 kyselyyn, jossa selvitettiin finanssialan suhtautumista generatiiviseen tekoälyyn. Yksi merkittävä ero vuoden takaiseen on tekoälyn käyttöön liittyvien ohjeistusten yleistyminen organisaatioissa.
Lähes puolet vuoden 2025 vastaajista kertoi, että heidän työpaikallaan on toimenpidesuositukset tekoälyn käytöstä. Viime vuonna vastaava luku vakuutusalalla oli vain 24 prosenttia ja rahoitusalalla 39 prosenttia.
”Vertailu osoittaa, kuinka nopeasti generatiivinen tekoäly on integroitunut osaksi työelämää. Tekoälystä on tullut merkittävä osa finanssialan työympäristöä ja tulevaisuuden työtä”, Finanssiala ry:n kehitysjohtaja Katja Repo toteaa.
Ajatusten vaihto ja yhteistyö ensiarvoisen tärkeää
TTL:n kyselyn vastaajat tunnistivat useita hyötyjä, mutta myös monia generatiivisen tekoälyn käyttöön liittyviä haasteita ja riskejä. Eniten negatiivisia vaikutuksia liitettiin henkilöstön tasa-arvoon ja eettisiin kysymyksiin. Moni vastaaja oli huolissaan siitä, miten tekoälyä käytetään ja valvotaan ja miten ratkaistaan yksityisyyteen sekä tietosuojaan liittyvät ongelmat.
”Erityisesti vakuutusalalla vastauksissa nousi esiin huoli tekoälyn käytön vaikutuksista yksilökeskeisyyteen työssä eli rapauttaako se vuorovaikutusta. Tällaiset näkökulmat korostavat tarvetta kehittää yhteisöllisyyttä tukevia rakenteita generatiivisen tekoälyn rinnalla työpaikoilla”, Yli-Kaitala painottaa.
Vastaajat tunnistivat myös sen, että generatiivisen tekoälyn haasteiden ratkaiseminen vaatii yhteistyötä ja huolellista suunnittelua. Tärkeä kysymys on, miten käyttää generatiivista tekoälyn niin, että siitä saadaan irti sen hyödyt, mutta minimoidaan haitat.
”Meidän on pysyttävä kehityksessä mukana ja keskityttävä tekoälyn hyödyntämiseen ja siihen liittyvän osaamisen kehittämiseen. Tässä ajastusten vaihto ja eri alojen välinen yhteistyö finanssialalla on ensiarvoisen tärkeää. Olemme kaikki samalla viivalla uuden edessä”, Repo painottaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katja Repo, kehitysjohtaja, Finanssiala ry, +358 20 793 4261, katja.repo@finanssiala.fi
Antti Hakala, johtaja, Ammattiliitto Pro ry, 040 533 7413, antti.hakala@proliitto.fi
Erityisasiantuntija Kirsi Yli-Kaitala, Työterveyslaitos, kirsi.yli-kaitala@ttl.fi, puh. +358 43 824 8585
Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry
Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI
020 793 4240
http://www.finanssiala.fi
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
Kevään ensimmäinen mökkireissu tiedossa? Muista etenkin paloturvallisuus – lämmitä maltilla ja varaa mukaan uudet paristot palovaroittimeen1.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Mökille talven jäljiltä mennessä on oltava tarkkana, kun tulisijoihin virittää tulta ensi kertaa. Tulisijojen lisäksi sähkölaitteita kannattaa valvoa ensimmäisellä käyttökerralla tavallista tarkemmin. Vaikka kevät on pitkällä, pakkaset voivat vielä yllättää vesiputket. Koostimme asiantuntijan tarkistuslistan mökkien kevätkuntoon laittoon talven jäljiltä. Lista löytyy tämän tiedotteen lopusta.
Polkupyörävarkauksien määrä nousi hienoisesti viime vuodesta – sähköpyörien yleistyminen kasvattaa korvaussummia30.3.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Varastetuista pyöristä maksetut korvaukset jatkoivat kasvuaan. Vakuutusyhtiöt korvasivat vuonna 2025 varastettuja pyöriä yhteensä noin 12 miljoonan euron edestä. Vakuutusyhtiöille ilmoitettiin 13 800 varastettua polkupyörää. Poliisi puolestaan sai vuonna 2025 ilmoituksen 17 100 varastetusta pyörästä, joista noin 3000 on sähköpyöriä. Pyörävarkauksien määrä nousi noin 500 kappaleella viime vuodesta. Hienoinen nousu ei kumoa pitkän aikavälin trendiä: varastettujen pyörien määrät ovat olleet laskussa vuodesta 2020 lähtien.
Fiva pitää asuntolainakaton ja pankkien muuttuvan lisäpääomavaatimuksen ennallaan – FA: lainakattoa kannattaisi nostaa, jos hallituksen esitys menee läpi eduskunnassa26.3.2026 11:45:22 EET | Tiedote
Finanssivalvonta (Fiva) pitää asuntolainojen lainakaton perustasollaan. Ensiasunnon hankintaan otettujen lainojen katto on siis edelleen 95 prosenttia ja muiden asuntolainojen 90 prosenttia. Lisäksi Fivan johtokunta päätti pitää pankkien muuttuvan lisäpääomavaatimuksen 0 prosentissa. Jos asuntolainakattoa koskeva hallituksen esitys hyväksytään eduskunnassa, FA:n mielestä esityksen mukainen joustomahdollisuus olisi perusteltua ottaa käyttöön mahdollisimman pian.
Asuntolainaa voisi lain mukaan saada jopa 40 vuodeksi – Talousvaliokunnalta ennakkoluuloton linjaus25.3.2026 16:49:28 EET | Tiedote
Eduskunnan talousvaliokunta on antanut mietintönsä hallituksen esityksestä, jolla halutaan keventää asuntorahoitusta koskevaa sääntelyä. Valiokunta ehdottaa hallitusta enemmän höllennyksiä sääntelyyn. Merkittävimpiin lukeutuva muutos on asuntolainan enimmäispituuden nosto 40 vuoteen nykyisen 30 vuoden rajan sijaan. Finanssiala on valiokunnan mietintöön ja sen esittämiin muutoksiin tyytyväinen. Mietintö etenee seuraavaksi eduskunnan täysistunnon käsittelyyn. On oletettavaa, että eduskunta siunaa talousvaliokunnan mietinnön valmiiksi lainsäädännöksi. Lakimuutosten tarkka voimaantuloaika ei ole tiedossa.
Uusi esitys Verohallinnon tiedonsaantioikeuksista kulkee parempaan suuntaan – Esitys vaatii edelleen tarkennuksia21.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Hallituksen päivitetty esitysluonnos verotuksen vertailutietotarkastuksista on aiempaa parempi, mutta täydennettynäkin edelleen puutteellinen. Monet esityksen muotoilut mahdollistavat edelleen tarpeettoman laajat tietopyynnöt, jotka ovat omiaan vaarantamaan ihmisten yksityisyyden suojaa. Esitys asettaa Suomessa asuvat ja ulkomailla matkailevat sekä ulkosuomalaiset eriarvoiseen asemaan, ja rajanveto yritystilin sekä henkilökohtaisen tilin välille on hyvin hankalaa. Esitetyt muutokset vaatisivat mittavia tietojärjestelmäuudistuksia ja tulisivat pankeille ja sitä kautta niiden asiakkaille kalliiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme