Keskuskauppakamari tarjoaa apua ympäristöväittämien käyttämiseen
Moni yritys haluaa nykyään käyttää ympäristöväittämiä markkinoinnissaan. Ympäristöväittämän käyttämisessä pitää kuitenkin olla tarkkana, ettei yritys menettele markkinointia koskevien sääntöjen vastaisesti ja siten lupaa jotain sellaista, mikä ei pidä paikkansa, muistuttaa Keskuskauppakamarin liiketapalautakunnan pääsihteeri Paula Paloranta. Ympäristöväittämiä käytettäessä markkinoijan tulee näyttää väittämänsä toteen.

“Mitä yleisempi ja yleisluontoisempi väittämä on, sitä vaikeampi se yleensä on näyttää toteen”, Paloranta sanoo.
Ympäristöväittämällä tarkoitetaan väittämää, jossa suoraan tai epäsuorasti viitataan tavaran tai palvelun ympäristövaikutuksiin tai esimerkiksi ilmastonmuutokseen liittyviin seikkoihin. Nämä seikat voivat liittyä tuotteen tai sen osan valmistukseen, pakkaamiseen, jakeluun, kulutukseen tai vaikkapa kierrättämiseen. Väittämien käyttämiseen markkinoinnissa on pitkälti syynä se, että kuluttajien huoli ympäristöstä ja ilmastosta on selvästi lisääntynyt.
Keskuskauppakamarin liiketapalautakunta tarjoaa yrityksille apua ympäristöväittämien käyttämiseen. Yritys voi pyytää Keskuskauppakamarin liiketapalautakunnalta kannanottoa siitä, miten yritys voi markkinoinnissaan hyödyntää tiettyä ympäristöväittämää.
”Kannanottoa pyytämällä yritys voi osaltaan varmistaa, että ympäristöväittämä on markkinoinnin sääntöjen mukainen”, sanoo Paloranta.
Palorannan mukaan säännöt ovat viime vuosina tiukentuneet ja kiristystä on luvassa jatkossakin.
Liiketapalautakunta käsittelee ympäristöväittämää koskevan asian nopeutetulla aikataululla annetun selvityksen pohjalta. Lausunto annetaan kirjallisesti. Lautakunnassa on ympäristöväittämiin erikoistuneita asiantuntijoita.
”Yrityksen kannattaa toimittaa lautakunnalle mahdollisimman kattavat tiedot saadakseen parhaan mahdollisen hyödyn, kuten yksilöidä, mitä ympäristöväittämää yritys haluaisi käyttää ja mihin yrityksen toimintoon väittämä kohdistuu. Lisäksi on syytä toimittaa selvitys yrityksen toiminnasta ja niistä perusteista, joihin yritys nojautuu ympäristöväittämän käyttämisen osalta”, Paloranta toteaa.
Lausunto on luottamuksellinen ja siitä perittävä maksu on 1 400 euroa.
Yhteyshenkilöt
Paula PalorantaPääsihteeri
Puh:09 4242 6212paula.paloranta@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: EU:n metsäkatoasetuksen lykkäys varmistui – sääntelyn heikko ennustettavuus kuormittaa yrityksiä17.12.2025 14:33:09 EET | Tiedote
EU:n metsäkatoasetuksen soveltamisen toistuvat lykkäykset ja viime hetken muutokset aiheuttavat Keskuskauppakamarin vastuullisuuspäällikkö Jussi Hakasen mukaan merkittävää epävarmuutta yrityksille. Keskuskauppakamari vaatii selkeää ja ennakoitavaa sääntelyä.
Joulupukinkin pitää maksaa veroja – asiantuntijan ohjeet verotukseen16.12.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Jouluaaton tärkeimmän vieraan verokysymyksiin voi törmätä joko tilatessaan pukin kotiinsa tai toimiessaan itse pukkina. Joulupukin saama rahallinen korvaus on Keskuskauppakamarin johtavan veroasiantuntijan Tomi Viitalan mukaan veronalaista ansiotuloa. Koska joulu on vain kerran vuodessa, toiminnasta saadut tienestit tulevat yleensä pukin muiden veronalaisten ansiotulojen päälle.
Elinkeinoelämän ansioristi OP Pohjolan pääjohtajalle Timo Ritakalliolle15.12.2025 15:04:32 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin ansiomerkkilautakunta on myöntänyt Elinkeinoelämän ansioristin OP Pohjolan pääjohtajalle, vuorineuvos Timo Ritakalliolle tunnustuksena ansiokkaasta työstä talouden vapauden ja Suomen elinkeinoelämän toimintaedellytysten puolesta. Elinkeinoelämän ansioristin ovat aiemmin saaneet muun muassa Esko Aho, Jussi Pesonen ja Kari Jordan.
Mainonnan eettisen neuvoston kokoonpanoon vaikuttajamarkkinoija15.12.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Mainonnan eettinen neuvosto (MEN) on päivittänyt sääntöjään vastaamaan muuttunutta markkinointiympäristöä. Jatkossa neuvoston kokoonpanossa on edustettuna myös vaikuttajamarkkinointia tekevä henkilö. Uudistus vastaa alan kasvaneisiin tarpeisiin ja puuttuu myös vaikuttajien maalittamiseen.
Topi Manner Keskuskauppakamarin hallituksen puheenjohtajaksi12.12.2025 13:23:47 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin hallituksen puheenjohtajaksi on valittu Elisan toimitusjohtaja Topi Manner. Mannerin kausi alkaa 1.1.2026. Varapuheenjohtajiksi valittiin Orionin toimitusjohtaja Liisa Hurme ja Versowoodin toimitusjohtaja Ville Kopra.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme