Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Elinkeinoelämän luottamus vahvistui maaliskuussa

27.3.2025 08:00:00 EET | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote

Jaa

Yritysten talousluottamus oli maaliskuussa nousussa. Ainoastaan rakentaminen alamaissa.

”Elinkeinoelämän luottamus vahvistui maaliskuussa. Rakentamista lukuun ottamatta luottamusindikaattoreiden suunta oli parempaan”, EK:n pääekonomisti Penna Urrila sanoo.

Teollisuuden luottamusta mittaava indikaattori nousi maaliskuussa saldolukuun -5. Helmikuun lukema oli -6. Luottamusindikaattori on edelleen hieman alle pitkän aikavälin keskiarvon, joka on 0.

Rakentamisen luottamusindikaattori laski maaliskuussa lukemaan -35. Edelliskuun saldoluku oli -30. Luottamusindikaattori on huomattavasti alle pitkän aikavälin keskiarvon (-8).

Palveluiden luottamus jatkoi loivaa kohenemista maaliskuussa. Indikaattorin uusin saldoluku on +4, kun edelliskuun lukema oli +3. Luottamus on heikompaa kuin pitkän aikavälin keskiarvo, joka on +11.

Vähittäiskaupassa luottamus vahvistui hieman maaliskuussa. Luottamusindikaattorin uusin lukema on -2, kun helmikuun saldoluku oli -4. Indikaattori on tällä hetkellä pitkän aikavälin keskitasolla (-2).

”EK:n maaliskuun suhdannetiedustelun perusteella suomalaisyritysten tilanne on vahvistumassa asteittain. Odotukset myönteisestä suhdannekehityksestä voimistuvat, ja nyt myös suhdannetilanne on alkanut vähitellen kohentua. Suomalaisyritysten arviot ovat silti EU-keskiarvoa vaisummat, ja erityisen huolestuttava on rakennusyritystemme heikko tilanne”, Urrila jatkaa.

Luottamusindikaattori, maaliskuu 2025
Luottamusindikaattorin tulokset animaationa

Lisätietoja:
Penna Urrila, pääekonomisti, p. 040 570 7860

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK

MEDIAKUTSU 2.3.: Huoltovarmuudesta Suomen vientikärki - EK käynnistää Resilience Center Finlandin27.2.2026 08:40:35 EET | Kutsu

ma 2.3. klo 14.30–15.30 Teams Hyvä toimittaja / toimitus Suomesta on tullut maailmanlaajuinen puheenaihe kriisivarautumisessa ja huoltovarmuudessa. Kiinnostusta herättää sekä Suomen tapa johtaa kokonaisturvallisuutta että täällä kehitetyt käytännön ratkaisut. Samaan aikaan maailman maat – valtiot ja yritykset – kasvattavat panostuksiaan resilienssin vahvistamiseksi. Nyt on Suomen hetki: kootaan huoltovarmuutta ja kriisinkestävyyttä koskeva kaupallinen osaaminen ja tehdään siitä viennin kasvuala. Tervetuloa tutustumaan toimitusjohtaja Jyri Häkämiehen johdolla valmisteltuun Resilience Center Finlandiin (RCF), joka aloittaa toimintansa 2.3. Palvelumme kokoaa kriisivarautumista koskevan tarjooman yhteen siten, että kansainväliset yleisöt ja potentiaaliset asiakkaat löytävät eri toimialojen ratkaisut ja kärkiyritykset. Tarjoamme ulkomaisille vierailijaryhmille myös ohjelmasuunnittelua ja vierailuopastusta paikan päällä Suomessa. Hanke toteutetaan tiiviissä yhteistyössä Huoltovarmuuskeskukse

Monivuotinen EU-budjetti: Suomi voi kotiuttaa jopa 14 miljardia euroa tulevasta kilpailukykyrahastosta26.2.2026 15:00:00 EET | Tiedote

Komissio esittää ennennäkemättömän vahvaa rahoitusta eurooppalaisten innovaatioiden kaupallistamisvaiheeseen. EK:n arvion mukaan uusi kilpailukykyrahasto voisi tarjota Suomelle jopa 14 miljardin euron verran tuotekehitys- ja investointirahoitusta vuosina 2028 - 2034. Edellytyksenä kuitenkin on, että rahastolle ehdotettu koko toteutuu ja rahoitusta kanavoidaan avoimen kilpailun perusteella parhaille hankkeille. EU:n tulevan monivuotisen rahoituskehyksen valmistelu etenee (MFF, Multiannual Financial Framework 2028–2034). Komission esityksen mukaan lähes neljäsosa eli 451 miljardia euroa koko MFF-budjetista käytettäisiin avainaloilla tapahtuvaan tutkimukseen, innovaatiotoimintaan, tuotekehitykseen sekä teolliseen skaalaukseen ja tuotantoinvestointeihin. Tätä rahoitusta kanavoitaisiin uuden kilpailukykyrahaston sekä sen alle kuuluvan Horisontti Eurooppa -ohjelman kautta. Myös EU:n nykyinen Innovaatiorahasto liitettäisiin saman sateenvarjon alle. Tulevan MFF-kauden isot hyödyntämismahdollis

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye