Vihreät esittää rakennetun ympäristön viherryttämistä
Vihreiden valtuustoryhmä jätti 26.3.2025 kaupunginvaltuustossa ryhmäaloitteen, jossa esitetään, että Helsingissä laaditaan toimenpideohjelma rakennetun ympäristön viherryttämiseksi. Ilmastokriisin seurauksiin on varauduttava myös Helsingissä vähentämällä asfalttia ja lisäämällä kasvillisuutta ja luontopohjaisia ratkaisuja.

“Helsingissä monilla alueilla kasvillisuuden ja vehreyden määrä on alhainen asfaltin ja pihojen alla sijaitsevien pysäköintilaitosten vuoksi. Helsingissä olisikin tärkeää lisätä julkiseen tilaan kasvillisuutta ja katupuita ilmastokriisiin sopeutumiseksi ja alueiden viihtyisyyden parantamiseksi”, Helsingin vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja Amanda Pasanen toteaa.
Helsingin vihreä valtuustoryhmä esittää aloitteessa, että Helsingissä laaditaan toimenpideohjelma rakennetun ympäristön viherryttämiseksi ja osoitetaan toimenpideohjelman nopeaan toteutukseen kunnianhimoinen viherryttämisbudjetti. Viherryttämisen toimenpideohjelmassa laaditaan suunnitelma suositusten mukaisen riittävän latvuspeittävyyden eli puiden osuuden suhteessa rakennettuun ympäristöön, ja kokonaisuudessaan riittävän vettä imevän pinta-alan määrän aikaansaamiseksi kaikilla Helsingin alueilla.
“Asfaltin vähentämisellä ja kasvillisuuden lisäämisellä vähennetään kaupunkien kuumuutta hellejaksojen aikana. Toimilla mahdollistetaan paremmin myös hulevesien hallinta ja vähennetään tulvista aiheutuvia haittoja tehden kaupunkiympäristöstä viihtyisämpää. Myös EU:n ennallistamisasetus edellyttää kaupunkeja lisäämään viherpinta-alaa ja latvuspeittävyyttä kaupunkialueilla”, sanoo Amanda Pasanen.
Yhteyshenkilöt
Amanda PasanenHelsingin vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja
Puh:040 9611330amanda.pasanen@gmail.comTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Viisivuotiaiden pääsyä varhaiskasvatukseen on vahvistettava – osallistumisaste kohti sataa prosenttia14.1.2026 14:54:40 EET | Tiedote
Kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun tulokset julkaistiin tänään. Tulosten mukaan lasten oppimisessa ja kehityksessä ei havaittu merkittäviä eroja sen perusteella, osallistuiko lapsi viisivuotiaana varhaiskasvatuksen vai esiopetuksen viskariryhmään. Helsingin Vihreiden mukaan tulos osoittaa ennen kaikkea varhaiskasvatuksen korkean pedagogisen laadun.
Shawn Huff aloitti apulaispormestarina: “Koulujen ja päiväkotien perusasiat kuntoon ja lisää liikettä lapsuuteen”9.1.2026 16:34:35 EET | Tiedote
Shawn Huff aloitti tänään Helsingin kasvatuksesta ja koulutuksesta vastaavana apulaispormestarina. Huff toimii tehtävässä Reetta Vanhasen perhevapaan ajan 9.1.–4.10.2026.
Helsinki suosittaa kouluja tiukentamaan kännykkärajoituksia18.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Päättäjät haluavat tiukentaa kännykkärajoituksia koulupäivän aikana. Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta hyväksyi täydennyksin 16.12. pidetyssä kokouksessaan Vihreiden Mari Holopaisen aloitteen aiheesta.
Koulutuksen lisärahoituksesta päätökset Helsingissä: uusia erityisluokkia, lisää erityisopettajia peruskouluihin ja sijaisia varhaiskasvatukseen, uimaopetusta ja oppikirjoja17.12.2025 10:40:11 EET | Tiedote
Kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta päätti 16.12. vuoden 2026 tulosbudjetissa konkreettisesti siitä, miten Helsingin budjetissa sovittu koulutuksen rahoitus jakautuu. Perusrahoitus on aiempia valtuustokausia vakaammalla pohjalla, sillä Helsingin strategian mukaisesti koulutukseen ei kohdistu enää mekaanista tuottavuustavoitetta.
Reetta Vanhanen ja Shawn Huff: Hallitus tekee virheen poistamalla Mäkelänrinteen lukion valtakunnallisen urheilun kehittämistehtävän, päätöstä on harkittava ministeriössä vielä uudelleen11.12.2025 10:46:01 EET | Tiedote
Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen sekä häntä tammikuun alusta sijaistava Shawn Huff vaativat opetus- ja kulttuuriministeriötä harkitsemaan uudelleen päätöstä poistaa Mäkelänrinteen urheilulukiolta valtakunnallinen urheilun kehittämistehtävä. Opetus- ja kulttuuriministeriö myönsi viime viikolla kuusivuotiset erityislukioiden valtakunnalliset kehittämistehtävät. Päätös tuli Helsingille täysin yllätyksenä. Mäkelänrinteen lukio on aiemmin vastannut urheilulukioiden valtakunnallisesta kehittämistehtävästä, mutta ministeriö myönsi tämän kehittämistehtävän päätöksessään ainoastaan Oulun Kastellin lukiolle. Päätös tarkoittaa Mäkelänrinten lukiolle merkittävää rahoituksen leikkausta. “Mäkelänrinteen urheilulinja on ollut suosituimpia linjoja yhteishaussa. Eikä syyttä, sillä Mäkelänrinteen lukio ei palvele pelkästään helsinkiläisiä vaan sillä on valtakunnallinen merkitys suomalaiselle urheilulle. Mäkelänrinteen lukion kehittämistoimilla on välittömiä vaikutuksia laajas
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme