Vihreät esittää rakennetun ympäristön viherryttämistä

27.3.2025 08:22:22 EET | Helsingin Vihreät ry | Tiedote

Jaa

Vihreiden valtuustoryhmä jätti 26.3.2025 kaupunginvaltuustossa ryhmäaloitteen, jossa esitetään, että Helsingissä laaditaan toimenpideohjelma rakennetun ympäristön viherryttämiseksi. Ilmastokriisin seurauksiin on varauduttava myös Helsingissä vähentämällä asfalttia ja lisäämällä kasvillisuutta ja luontopohjaisia ratkaisuja. 

Salla Merikukka

“Helsingissä monilla alueilla kasvillisuuden ja vehreyden määrä on alhainen asfaltin ja pihojen alla sijaitsevien pysäköintilaitosten vuoksi. Helsingissä olisikin tärkeää lisätä julkiseen tilaan kasvillisuutta ja katupuita ilmastokriisiin sopeutumiseksi ja alueiden viihtyisyyden parantamiseksi”, Helsingin vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja Amanda Pasanen toteaa. 

Helsingin vihreä valtuustoryhmä esittää aloitteessa, että Helsingissä laaditaan toimenpideohjelma rakennetun ympäristön viherryttämiseksi ja osoitetaan toimenpideohjelman nopeaan toteutukseen kunnianhimoinen viherryttämisbudjetti. Viherryttämisen toimenpideohjelmassa laaditaan suunnitelma suositusten mukaisen riittävän latvuspeittävyyden eli puiden osuuden suhteessa rakennettuun ympäristöön, ja kokonaisuudessaan riittävän vettä imevän pinta-alan määrän aikaansaamiseksi kaikilla Helsingin alueilla.

“Asfaltin vähentämisellä ja kasvillisuuden lisäämisellä vähennetään kaupunkien kuumuutta hellejaksojen aikana. Toimilla mahdollistetaan paremmin myös hulevesien hallinta ja vähennetään tulvista aiheutuvia haittoja tehden kaupunkiympäristöstä viihtyisämpää. Myös EU:n ennallistamisasetus edellyttää kaupunkeja lisäämään viherpinta-alaa ja latvuspeittävyyttä kaupunkialueilla”, sanoo Amanda Pasanen.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry

Helsingin päiväkotipäätös: Poliitikot säästivät kaksi päiväkotia ja kolme ryhmäperhepäiväkotia8.9.2026 20:14:29 EEST | Tiedote

Helsingin kasvatus- ja koulutuslautakunta päätyi tänään 8.9. kokouksessaan muuttamaan viranhaltijoiden ehdotusta päiväkotien palveluverkon muutoksista. Kokouksessa kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Shawn Huff teki esityksen, että Pasilan ja Violan päiväkoteja sekä Aapon, Pikku-Heikin ja Pirtin ryhmäpäiväkoteja ei lakkauteta. Huffin ehdotus hyväksyttiin yksimielisesti.

Vihreät iloitsevat uusista liikenteen päästövähennystoimista ja kasvisruoan osuuden lisäämisestä uudessa ilmasto-ohjelmassa8.9.2026 07:19:59 EEST | Tiedote

Helsingin kaupunginhallitus hyväksyi tällä viikolla uuden ilmasto-ohjelman, joka tähtää 85 prosentin päästövähennykseen vuoden 1990 tasosta vuoteen 2030 mennessä. Ohjelma luo pohjan vuoden 2040 nettonollatavoitteelle. Ohjelman suurin haaste on liikenteen päästöjen vähentäminen, johon vihreät ovat vaikuttaneet pitkäjänteisesti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye