Vihreiden Hyrkkö ihmettelee hallituksen sekavaa linjaa koulutusleikkausten aikataulusta: “Pakka aivan sekaisin”
Kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö (vihr) vaatii hallitusta julkaisemaan opetus- ja kulttuuriministeriön leikkauslistat ennen vaaleja. Tiede- ja kulttuuriministeri Talvitie sanoi keskiviikkona, että leikkauksista kerrotaan toukokuussa. Ylen vaalitentissa keskiviikkoiltana opetusministeri Adlercreutz kuitenkin kertoi, että päätökset leikkauksista pyritään tekemään jo puoliväliriihessä. Puoliväliriihi pidetään huhtikussa, vain vähän yli viikko kunta- ja aluevaalien jälkeen.

– Hallituksella vaikuttaa olevan pakka aivan sekaisin. Mutta selvää on, että jos leikkauksista päätetään vain vähän yli viikko vaalien jälkeen, esitykset ovat jo olemassa ja niistä on jo neuvoteltu hallituspuolueiden kesken. On tyrmistyttävää, että hallitus pimittää leikkauslistat vaaliuurnille suuntaavilta suomalaisilta, Hyrkkö sanoo.
Ylen vaalitentissä Adlercreutz myös paljasti, että perusopetus on rajattu leikkausten ulkopuolelle.
– Se on hyvä uutinen, sillä perusopetuksesta ei totisesti ole varaa leikata. Mutta ei ole muuallakaan koulutuspolulla eikä liioin kulttuurissa, opintotuessa tai nuorisotyössä. Viisainta olisi myöntää, että ei näissä leikkauksissa ole järkeä eikä sydäntä – ja perua opetus- ja kulttuuriministeriön 75 miljoonan euron leikkaukset kokonaan, vaatii Hyrkkö.
Hyrkkö moittii hallitusta jääräpäisyydestä.
– Hallitus ei ehkä aivan ole ymmärtänyt, miten kovakouraisesti jo aiemmin päätetyt leikkaukset kohtelevat esimerkiksi korona-ajasta hädin tuskin toipunutta kulttuurialaa tai koko valtion budjetin mittakaavassa pikkuruista nuorisoalaa. Lisäleikkauksilla hallitus sahaa Suomen omaa oksaa, Hyrkkö sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara HyrkköVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:+358 9 432 3021Puh:040 719 7604saara.hyrkko@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreät mukana oppositiopuolueiden vetoomuksessa: Palestiinan valtio tunnustettava17.9.2025 16:23:41 EEST | Tiedote
Vihreiden sekä kahden muun oppositiopuolueen SDP:n ja vasemmistoliiton vetoomuksessa hallitukselle vaaditaan muun muassa Palestiinan valtion tunnustamista sekä sitä, että hallitus toisi asian viipymättä eduskunnan ratkaistavaksi.
Vihreiden Forsgrén: Vastaamon tietomurron kaltaisia joukkouhreja suojeltava – lakimuutos välttämätön17.9.2025 14:45:37 EEST | Tiedote
Eduskunnan käsitellään tänään Bella Forsgrénin, Karoliina Partasen ja Elisa Gebhardin käynnistämä lakialoite rikosten uhrien aseman parantamiseksi tapauksissa, joissa rikos on kohdistunut suureen, vähintään 20 henkilön ihmisjoukkoon samanaikaisesti. Tällä lakialoitteella on jo yli 110 kansanedustajan tuki läpi puoluekentän.
Vihreä kansanedustaja Tiina Elo: EU:n ilmastotavoitteet edellyttävät riittäviä toimia myös kotimaassa16.9.2025 19:00:00 EEST | Tiedote
Vihreä kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo kritisoi Suomen ja Ruotsin pääministereiden metsävetoomusta. Hakkuumäärien kasvattaminen ei ole kestävä tapa tasapainottaa taloutta.
Vihreät kansanedustajat Suomesta ja Ruotsista tyrmäävät pääministeriensä kirjeen komission puheenjohtajalle16.9.2025 17:25:46 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Krista Mikkonen Suomesta ja Rebecka Le Moine Ruotsista hämmästelevät maidensa pääministerien yhteistä kirjettä, jonka he lähettivät Euroopan komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille. Kirjeessä pääministerit vaativat muutoksia EU:n maankäyttösektorin ilmastovaatimuksiin, joita he pitävät kohtuuttomina.
Vihreiden Krista Mikkonen: Purran kommentit rätti kasvoille myös 300 000 ulkomailla asuvalle Suomen kansalaiselle15.9.2025 14:20:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen huomauttaa, että valtiovarainministeri Riikka Purran ajatukset sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille ovat märkä rätti niille ulkomailla asuville Suomen kansalaisille, jotka voisivat paluumuuttajina tuoda mukanaan Suomeen perheensä maailmalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme