Jyväskylän yliopisto

Kalatutkimuspäivillä tietoa kalakantojen tilasta ja kestävästä käytöstä muuttuvassa ympäristössä

28.3.2025 07:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa

Miten muikun kutukannan kokoa arvioidaan? Onko kuhan kasvunopeus muuttunut? Miten Itämeren nahkiainen voi? Voiko kiertovesilaitoksessa kasvatetun kirjolohen hyvinvointiin vaikuttaa? Kuinka kalatauteja voidaan torjua? Esimerkiksi näihin kysymyksiin kalatutkijat antavat vastauksensa kansallisilla kalatutkimuspäivillä Jyväskylässä 1.-2.4.2025.

Kaksipäiväinen ohjelma koostuu tieteellisistä esitelmistä, jotka esittelevät monipuolisesti kalatutkimuksen uusimpia tuloksia.
Kaksipäiväinen ohjelma koostuu tieteellisistä esitelmistä, jotka esittelevät monipuolisesti kalatutkimuksen uusimpia tuloksia.

Jyväskylän yliopisto järjestää yhteistyössä Luonnonvarakeskuksen kanssa Kansalliset kalatutkimuspäivät 1.–2.4.2025 Mattilanniemen kampukselle Agora-rakennuksessa. Viidennen kerran järjestettävillä kalatutkimuspäivillä syvennytään kalakantojen tilaan ja kestävään käyttöön sekä käyttöä ohjaavan tiedon tuottamiseen ympäristön muuttuessa. Kalatutkimuspäivillä on esillä mm. Säkylän Pyhäjärven kalatalouden kehitys muuttuvassa ilmastossa ja toimintaympäristössä sekä vuodenaikojen vaikutukset Pääjärven kalaston rakenteeseen.

Tutkittua tietoa päätöksen teon tueksi

Elävän luonnonvaran ja etenkin luonnonpopulaatioiden hyödyntäminen vaatii yhteiskunnallista keskustelua ja päätöksentekoa. Monitieteinen kalatutkimus vastaa tähän tarpeeseen ja tuottaa tietoa päätöksentekoon.

- Kalatutkimuspäivillä kuullaan, miten muikun kutukannan kokoa arvioidaan, miten kuhan kalastuksen vuodenaikainen ajoittuminen vaikuttaa kokonaissaaliisiin ja miten kuhan kasvunopeus on muuttunut Saaristomerellä. Lisäksi käsitellään myös kalastuslupien hankkimiseen liittyviä ristiriitatilanteita ja niiden syntyyn vaikuttavia tekijöitä, selventää väitöskirjatutkija Tuula Väänänen Jyväskylän yliopistolta.

Kalojen hyvinvointi on keskeinen tekijä kestävässä kalankasvatuksessa 

Päivien aikana kuullaan käytännön kokemuksia kalojen elinympäristökunnostuksista. Esimerkiksi Kaakkois-Suomen ELY-keskus jakaa kokemuksia Turasta haukitehtaaksi -kunnostusmenetelmästä ja Länsi-Uudenmaan vesi ja ympäristö ry Mustionjoen alasvaellusrakenteista.  

- Kasvatettujen kalojen hyvinvointitutkimuksia kokoavassa osuudessa selviää, miten valo- ja ruokintajaksot vaikuttavat kiertovesilaitoksessa kasvatetun kirjolohen hyvinvointiin ja jatkokasvatukseen merellä, miten lohenpoikasten luontokylpy vaikuttaa poikasten ominaisuuksiin, ja miten virikekasvatus auttaa kalatautien torjunnassa istutuskalatuotannossa, kertoo Väänänen.  

Eliöille haitallisten aineiden osalta aiheena on Itämeren eliöiden herkkyys sulfaatin vaikutuksille. Samalla kerrotaan, mitä Itämeren nahkiaiselle kuuluu. 

- Uusinta tietoa saadaan myös rapuruton leviämisestä jokiravuissa kuten myös siitä, miten populaatiotiheys vaikuttaa taimenen vaellusalttiuteen, iloitsee Väänänen.  

Merilintujen rooli kalanviljelyssä ja rannikkokalastuksessa 

Luvassa on uusia tutkimustuloksia sekä keskustelua myös merilinnuista. Päivien aikana saadaan tietää merimetsojen ja harmaahaikaroiden saalistuksesta kalanviljelylaitoksissa sekä merilintujen joutumisesta sivusaaliiksi rannikkokalastuksessa. 

Monipuolisesti aiheita kalatutkimuksesta esitysten ja postereiden muodossa 

Seminaariin on ilmoittautunut 139 henkilöä ja webinaariin 121 henkilöä. Päivien ohjelmassa on 20 esitelmää ja posterinäyttelyssä esillä on 11 posteria.  

- Posterinäyttelyssä selviää, miten hauen ja ahvenen kestävä pyyntiponnistus arvioidaan ja kuinka lasketaan automaattisesti rysiin uivien kalojen määrä rannikkokalastuksessa. Lisäksi näyttelyssä pääsee tutustumaan mm. kalojen ja muiden viljelylajien yhteiskasvatukseen ja järvisimpukoiden hyödyntämiseen vesihomeen biosuodatuksessa, sanoo Väänänen.  

Kansalliset kalatutkimuspäivät kokoavat yhteen kalatutkijat ja kaikki kalatiedosta kiinnostuneet kautta koko maan kuulemaan uusia tutkimustuloksia sekä keskustelemaan ajankohtaisista kala-, kalanviljely- sekä kalataloustutkimukseen liittyvistä asioista simpukoita ja rapuja unohtamatta.  

Kalatutkimuspäivien ohjelma löytyy osoitteesta: https://www.jyu.fi/fi/tapahtumat/kansalliset-kalatutkimuspaivat-2025

Kalatutkimuspäivät on Euroopan unionin osarahoittama tilaisuus (EMKVR 2021-2027). 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Väitöskirjatutkija Tuula Väänänen: tuula.m.vaananen@jyu.fi
Lehtori Timo J. Marjomäki: timo.j.marjomaki@jyu.fi
Professori Juha Karjalainen: juha.s.karjalainen@jyu.fi
Timo Ruokonen: timo.ruokonen@luke.fi
Tapio Keskinen: tapio.keskinen@luke.fi

Kuvat

Kaksipäiväinen ohjelma koostuu tieteellisistä esitelmistä, jotka esittelevät monipuolisesti kalatutkimuksen uusimpia tuloksia.
Kaksipäiväinen ohjelma koostuu tieteellisistä esitelmistä, jotka esittelevät monipuolisesti kalatutkimuksen uusimpia tuloksia.
Lataa

Linkit

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Kuukautiskierron vaikutus energia-aineenvaihduntaan on vähäinen12.3.2026 09:52:41 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopistossa tehty väitöstutkimus osoittaa, että kuukautiskierron aikaiset muutokset energia-aineenvaihdunnassa ovat keskimäärin pieniä. Tutkimus on merkittävä, sillä liikuntatieteissä naisia on tutkittu perinteisesti miehiä vähemmän. Tutkimus tarkentaa käsityksiä kuukautiskierron aineenvaihdunnallisista vaikutuksista. LitM Ida Löfbergin väitöskirja tarkastetaan lauantaina 14.3.2026 klo 12.00 Jyväskylän yliopistossa.

Uusi tutkimus paljastaa, miten puolijohteet mahdollistavat vihreän vedyn tuotannon12.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kansainvälisessä yhteistyössä selvittäneet, miten puolijohdemateriaalit mahdollistavat vihreän vedyn tuotannon (valo)sähkökemiallisesti. Uudenlaiset atomitason simulaatiot ja tarkat sähkökemialliset kokeet paljastavat reaktioiden perusmekanismeja ja tukevat uusien materiaalien kehittämistä. Tutkimus myös tunnisti uuden ilmiön: ulkoisen potentiaalin synnyttämät paikalliset varaukset voivat aktivoida reaktion TiO₂‑puolijohde-elektrodien pinnalla.

Kietoutuneet molekyylit sitovat sulfaattia – tulevaisuuden ratkaisuja vedenpuhdistukseen ja ympäristön seurantaan11.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uudenlaisen luokan synteettisiä molekyylejä, jotka pystyvät sitomaan ennennäkemättömän tehokkaasti vedessä esiintyvää sulfaattia, joka on laajalle levinnyt teollinen ja ympäristöllinen haitta-aine. Kietoutuneita molekyylirakenteita on pitkään pidetty lähinnä kemiallisina erikoisuuksina, mutta tutkimus osoittaa, että niitä voidaan suunnitella käytännön sovelluksiin, kuten veden puhdistukseen, kemikaalien havaitsemiseen ja ympäristön seurantaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye