SDP:n kansanedustaja Werning: Rakennusalan laittomuuksiin puututtava tiukemmin ja alipalkkaus kriminalisoitava
27.3.2025 15:04:05 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Helsingin Sanomien esiin nostama työntekijöiden hyväksikäyttöä koskeva tapaus paljastaa rakennusalan synkän puolen. SDP:n kansanedustaja Paula Werningin mukaan väärinkäytökset mm. rakennusalalla osoittavat, että valvonta ei toimi, ja lainsäädäntömme on riittämätön puuttumaan alipalkkaukseen.

Helsingin Sanomien jutussaan tänään 27.3.2025 esiin nostama työntekijöiden hyväksikäyttöä koskeva tapaus paljastaa rakennusalan synkän puolen: Työntekijöiden hyväksikäyttö on yleistynyt, ja pitkät aliurakointiketjut vaikeuttavat valvontaa. Erityisesti yleissitovien työehtosopimusten aloilla työntekijät ovat vaarassa, jos he eivät tunne oikeuksiaan tai uskalla vaatia niitä.
SDP:n kansanedustaja Paula Werningin mukaan väärinkäytökset mm. rakennusalalla osoittavat, että valvonta ei toimi, ja lainsäädäntömme on riittämätön puuttumaan alipalkkaukseen.
–Työsopimuslaki velvoittaa työnantajan maksamaan vähintään työehtosopimuksen mukaisen palkan, mutta erityisesti yleissitovien työehtosopimusten aloilla työntekijät jäävät ilman suojaa, jos he eivät tunne oikeuksiaan tai uskalla vaatia niitä, Werning sanoo.
Rakennusalalla on paljastunut tapauksia, joissa työntekijöille on maksettu alipalkkaa, väärennetty työsopimuksia ja painostettu työntekijöitä olemaan kertomatta väärinkäytöksistä viranomaisille.
– Alipalkkaus on käytännössä rahan siirtämistä työntekijöiltä työnantajalle hyötymistarkoituksessa, eikä nykyinen lainsäädäntö estä sitä tehokkaasti. Viranomaiset tunnistavat törkeitä tapauksia, mutta oikeuskeinot puuttuvat. On täysin kestämätöntä, että Suomessa alipalkkaus ei ole rikos, ja tähän on saatava muutos, Werning painottaa.
Nykyinen lainsäädäntö mahdollistaa sen, että palkkavarkauteen syyllistynyt työnantaja ei saa teostaan mitään rangaistusta. Työnantaja joutuu vain maksamaan palkkasaatavat korkoineen, jos työntekijä lähtee oikeuteen vaatimaan hänelle kuuluvia palkkoja. Tämä ei ole riittävä pelote työnantajille, jotka tietoisesti rikkovat lakia.
– Suomessa on korkea aika kriminalisoida alipalkkaus ja puututtava voimakkaammin harmaaseen talouteen. Alipalkkaaminen ja palkan maksamatta jättäminen on varastamista työntekijöiltä, ja sen tulee olla rangaistava teko. Työntekijöiden hyväksikäyttö ei voi jatkua ilman seuraamuksia työnantajille, Werning sanoo.
Työntekijöiden oikeuksien turvaaminen edellyttää myös, että pääurakoitsijat kantavat todellista vastuuta aliurakointiketjujen toiminnasta. Lisäksi viranomaisten valvontaresursseja on vahvistettava, jotta laittomuuksiin voidaan puuttua tehokkaasti.
– Rehelliset ja oikeaoppisesti lain mukaan toimivat yritykset kärsivät, kun epärehelliset työnantajat polkevat työehtoja ja saavat tästä kilpailuetua. Hallituksen on nyt ryhdyttävä toimiin, jotta alipalkkaus ja työvoiman hyväksikäyttö loppuvat Suomessa. Tämä ei ole vain ainoastaan työntekijöiden, vaan koko yhteiskunnan etu, Werning linjaa.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tarja Filatov: A-luokan osaaja ei tule B-luokan kansalaiseksi25.3.2026 15:53:22 EET | Tiedote
Työperäisen maahanmuuton lisääminen herättää keskustelua tilanteessa, jossa työttömyys on korkealla. Varapuhemies, kansanedustaja Tarja Filatov muistuttaa, että ristiriita ei ole uusi, eikä myöskään yksiselitteinen.
SDP:n Suhonen: Hallituksen rivit rakoilevat – suojaosa palautettava heti25.3.2026 14:33:00 EET | Tiedote
Hallituspuolue RKP on myöntänyt virheen sosiaaliturvaa koskevissa ratkaisuissa, vaikka pääministeri Petteri Orpo on kiistänyt ongelmat. SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen katsoo tämän osoittavan hallituksen linjan horjuvan ja vaatii välittömiä korjausliikkeitä.
Talousvaliokunnan sd-edustajat: Eduskunta korjasi esitystä asuntolainoista25.3.2026 13:35:19 EET | Tiedote
-Nykyisessä heikossa taloudellisessa tilanteessa meidän on tehtävä kaikkemme kuluttajien luottamuksen vahvistamiseksi, siksi onkin hyvä, että eduskunnan talousvaliokunta korjasi hallituksen esitystä luottolaitostoiminnasta, jotta asuntomarkkinoita voidaan vahvistaa, sanovat SDP:n talousvaliokunnan jäsenet Lotta Hamari, Matias Mäkynen, Miapetra Kumpula-Natri ja Timo Harakka.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Rakentamisen käänne ei synny odottamalla – hallituksen toimettomuus syventää kriisiä25.3.2026 13:19:35 EET | Tiedote
Rakennusteollisuuden tuore suhdannekatsaus vahvistaa huolestuttavan viestin: rakentamisen käänne viivästyy ja asuntorakentaminen vähenee edelleen. Alan kriisi jatkuu syvänä, eikä hallitus ole esittänyt riittäviä toimia tilanteen korjaamiseksi. – Rakennusalan kriisi ei ole ohi – ja nyt on selvää, ettei käänne synny itsestään. Hallituksen toimettomuus syventää tilannetta ja kasvattaa laskua tulevaisuuteen. SDP on jo vuonna 2023 vaatinut, että hallitus valmistelee rakennusalan elvytyspaketin rakennusalan syöksykierteen loiventamiseksi, sanoo kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
SDP:n Marko Asell: Hallituksen leikkausten yhteisvaikutukset heikentävät kohtuuttomasti kehitysvammaisten arkea25.3.2026 11:05:43 EET | Tiedote
Orpon hallituksen tekemät lukuisat leikkaukset sosiaaliturvaan ovat osuneet kehitysvammaisten ja tietysti muidenkin ihmisten, jotka saavat tukia, hyvinvointiin. Mitä useampia tukia, sitä enemmän leikkaukset ovat kasaantuneet samoihin ihmisiin ja perheisiin. Kansanedustaja Marko Asell (sd.) on jättänyt aiheesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle. Asell kysyy, miten hallitus aikoo turvata kehitysvammaisten toimeentulon tilanteessa, missä hallituksen tekemät leikkaukset sosiaaliturvaan ovat kasautuneet kaikkein heikompiosaisiin kansalaisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme