Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: ”Minulla oli kerran seitsemän isää seitsemän vuoden aikana.” – Andrev Waldenin August-palkittu perheromaani ei moralisoi

Jaa

Ruotsalaisen Andrev Waldenin omakohtainen esikoisromaani Miehenpuolet (Gummerus) on ollut valtaisa menestys kotimaassaan yli 300 000 kappaleen myynnillä. Kirjan käännösoikeudet on ostettu useisiin maihin, ja siitä on tekeillä filmatisointi. Kuvaus rankasta lapsuudesta, rikkinäisestä perheestä, köyhyydestä ja miehenä olemisen vaikeudesta on samaan aikaan hurja, humoristinen, harkittu ja rosoinen. Andrev Walden esiintyy toukokuussa Helsinki Lit -kirjallisuusfestivaalilla yhdessä Samuli Putron kanssa. Miehenpuolet ilmestyy Jaana Nikulan suomentamana 28.4.

Kirjailija Andrev Walden
Kirjailija Andrev Walden Kuva: Joel Nilsson

On joulu 1983, kun äiti lipsauttaa salaisuuden, ja seitsemänvuotiaalle Andreville selviää, ettei isä olekaan hänen isänsä. Pojan sisällä kiehuu: se on parasta, mitä hän on koskaan kuullut. Mutta se on vasta alkua.

Äiti kertoo, että oikea isä asuu kaukana toisessa maassa ja että hänellä on pitkä musta tukka kuin intiaanilla. Andrevista tuntuu kuin hän eläisi tarinassa, jossa lapsi saa tietää isänsä olevan taikamaan kuningas. Hän odottaa, että henki tulisi hakemaan häntä. Mutta henki ei tule, ainoastaan uudet isät, jotka eivät ole hänen.

He vihaavat miehiä molemmat, mutta Pikku pilvi aivan erityisesti. Puhuessaan miehistä hän saattaa tumpata tupakkansa jo kolmen tai neljän imaisun jälkeen vain saadakseen murskata sen tuhkakuppiin.
”Miehet jumalauta”, hän sanoo ja murtaa savukkeen varren kolmesta kohtaa.
Hän vihaa miehiä niin, että viha kuplii ja kiehuu hänessä. Mutta nyt hän on valitettavasti sattunut rakastumaan erääseen mieheen, eli äidin ja minun on muutettava.

Andrev Walden (s. 1976) on ruotsalainen toimittaja ja kirjailija, jonka esikoisromaani Miehenpuolet nousi vuonna 2023 kotimaansa kirjallisuustapaukseksi.

Andrev Walden: Miehenpuolet
alkuteos Jävla karlar
suomentanut Jaana Nikula
345 sivua
ilmestyy 28.4.2025

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kirjailija Andrev Walden
Kirjailija Andrev Walden
Kuva: Joel Nilsson
Lataa
Kansikuva: Andrev Walden, Miehenpuolet
Kansikuva: Andrev Walden, Miehenpuolet
Kansi Jussi Karjalainen
Lataa

Linkit

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Paavo Teittisen Pitkä vuoro on tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana4.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote

Palkitun tutkivan journalistin Paavo Teittisen Pitkä vuoro – Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus) on kylmäävä selvitys suomalaisesta ihmiskaupasta. Hätkähdyttävä teos purkaa osiin oikeusvaltiolle kiusallisen ilmiön: meidän elintasoamme – edullisia lounaita, koulujen siisteyttä, kotien rakentamista – ylläpitää suuri joukko hyväksikäytettyjä ihmisiä. Suomessa ulkomaalaiset ihmiskaupan uhrit tekevät pakkotyötä ravintoloissa, siivousfirmoissa, marjatiloilla, rakennustyömailla ja metsissä. Köyhistä maista saapuvia työntekijöitä riistetään järjestelmällisesti.

Koskettavia tarinoita, riipaisevia kohtaloita ja tietoa suljettujen ovien takaa – Gummeruksen kevään 2026 kirjaluettelo on julkaistu31.10.2025 10:55:56 EET | Tiedote

Ilmat pihalle lyövä romaani poikiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta ja hyväksikäytöstä. Suojelupoliisin arkistoharjoittelijan matka esikuntapäälliköksi. Urbaani ilmiöromaani sisaruudesta, menetyksistä ja riippuvuuksista. Eeppinen tietokirja millimetrin mittaisesta karhukaisesta. Gummeruksen kevät 2026 -katalogi esittelee Markku Haussilan, Saana Nilssonin, Coco Mellorsin, Suvi Auvisen ja muiden kiinnostavien kirjailijoiden uutuudet.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye