Sirkka Knuutilan uudessa lastenkirjassa hulivili Peeveli Pahkeinen seikkailee menninkäismetsässä
Noitapoika Peeveli etsii yhteyttä edelliskesän kaveriin ja päätyy taikaluudallaan Menninkäismetsään. Yksinäisyys muuttuu vauhdilla pelastusoperaatioksi, kun Peeveli tapaa vihreähiuksisen tytön.

Noitapoika Peeveliä kiukuttaa yksinäisyys. Hän lähtee isotätinsä, noitanainen Anelman luo, sillä Anelmalla on taikarumpu, jolla voisi saada yhteyden edelliskesän kaveriin Mikaeliin. Lentomatkallaan Peeveli törmää suuren kuusen latvaan Menninkäismetsässä. Varsiluuta jää killumaan latvaan, Peeveli mätkähtää maahan ja jää metsän vangiksi.
Metsässä Peeveli kohtaa vihreähiuksisen tytön. Pian selviää, että peikot ovat ryöstäneet tytön pikkuveljen. Alkaa huima seikkailu.
Vallaton hulivili Peeveli Pahkeinen karkasi omaksi kirjakseen Sirkka Knuutilan kirjoittamasta jouluisesta Rosmariini-sarjasta. Ensimmäinen Peevelin oma kirja, Noitapoika Peeveli Pahkeisen kesäkaveri ilmestyi vuonna 2024. Ihastuttavan kuvituksen Peevelin seikkailuihin on luonut Olga Badulina.
teos: Noitapoika Peeveli Pahkeinen ja Menninkäismetsän tyttö
kirjailija: Sirkka Knuutila
kuvitus ja kansi: Olga Badulina
ISBN: 9789523046160
kustantaja: Avain
ilmestymispäivä: 4.4.2025
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappaleet
info@avain.netVilja Kujanpääviestintäjohtaja
viestintä
Kuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avain
Sata päivää Roomassa -tietokirjassa on yllätyksiä myös kokeneille Rooman kävijöille!24.4.2025 07:42:00 EEST | Tiedote
Ilpo ja Miia Salonen kutsuvat lukijan mukaansa ikuisen Rooman hiljaisille kujille, komeisiin puistoihin, maanalaisiin sokkeloihin, yllättäviin museoihin ja pyörryttäviin palatseihin.
Kimmo Ojalalle Tampereen kaupungin kirjallisuuspalkinto23.4.2025 20:00:00 EEST | Tiedote
Kimmo Ojala on valittu yhdeksi Tampereen kaupungin kirjallisuuspalkinnon saajaksi lasten runoteoksellaan Yrjö Ärjylän herkimmät (Avain, 2024). Palkitsemistilaisuus järjestettiin Tampereen Raatihuoneella 23.4.2025.
On pimeässä hyvä taivaltaa -tietokirja avaa keskosäidin tuntemuksia16.4.2025 07:44:00 EEST | Tiedote
Esikoisen odottaminen tuntuu pitkään epätodelliselta, kunnes eräänä syyskuisena aamuyönä hän onkin jo täällä. Aivan liian pienenä, aivan liian aikaisin ja eri vuonna kuin piti.
KUTSU: Meritta Koiviston Perijä-dekkarin julkistamistilaisuus4.4.2025 09:15:00 EEST | Kutsu
Tule tapaamaan jännityskirjailija Meritta Koivistoa ja kuulemaan kirjailijan uunituoreesta Perijä-dekkarista Keskustakirjasto Oodiin (Töölönlahdenkatu 4, Hki) Saarikoski-matolle (3.krs) keskiviikkona 23.4. klo 15.30 alkaen. Perijä on Harriet Jaatinen -dekkarisarjan kolmas osa. Koivisto kuvaa sarjassa mestarillisesti maarajat ylittäviä vääristyneitä perhesuhteita ja luo henkilöhahmoja, joita joko rakastaa tai vihaa. Kirja on myynnissä tapahtumassa. Ilmoittaudu 21.4. mennessä os: info@avain.net Lämpimästi tervetuloa! _ _ _ _ _ _ Meritta Koivisto, Perijä Piilotettuja tekoja ja juonitteluja lain toisella puolen – ruotsinsuomalainen rikoskonstaapeli Harriet Jaatinen jäljittää jälleen salaperäisen mahtisuvun rikosvyyhtejä. Nuoren naisen käsittämätön surma Tukholman uinuvassa lähiössä saa Harriet Jaatisen penkomaan tapausta. Kuka nainen oli, ja onko tapauksella yhteys Ledermanneihin? Vankilassa istuvan Sonja Bergin tytär Ida aloittaa taideopintonsa New Yorkissa tietämättömänä siitä, että hän
Avaimen syksyn 2025 kustannusohjelma on julkistettu3.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Avaimen syksyn 2025 kustannusohjelma tarjoaa lukijoille laadukasta kaunokirjallisuutta: jännittävää historiaa, rikoskirjallisuutta, fantasiaa ja Tiina Tuppuraisen odotetun sateenkaariromaanin. Pia Perkiön uusi runokirja pohtii ikääntymistä. Monipuolisen tietokirjallisuuden joukosta löytyy muun muassa runoilija Ilpo Tiihosen elämäkerta, Pälvi Rantalan kunnianosoitus arjen sankariesineelle ämpärille, Eero Ojasen tätä aikaa ja maailmanhistoriaa tarkasteleva teos sekä Leena-Kaisa Laakson kirja hitaasta matkailusta. Selkokirjallisuudenkin sato on runsas: useita uusia selkoromaaneja sekä suosittuja teoksia selkokielelle mukautettuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme