Vihreiden Inka Hopsu – Korkeakoulupaikkoja on lisättävä ja opintoihin kiinni pääsemistä vauhditettava
Korkeakoulupaikkoja on lisätty, mutta emme siitä huolimatta tällä menolla saavuta yhteisesti asetettua 50 prosentin korkeakoulutettujen osuutta vuoteen 2030 mennessä. Korkeakoulujen aloituspaikkoja on lisättävä ja opintoihin kiinni pääsyä on vauhditettava tekemällä avoimen korkeakoulun opinnoista maksuttomia ilman korkeakoulupaikkaa jääneille, vaatii vihreiden kansanedustaja, opettajataustainen Inka Hopsu.

Yle uutisoi tänään 27.3.2025, että korkeakoulujen yhteishaussa oli mukana 148 000 hakijaa, mikä on 3 700 hakijaa enemmän kuin viime vuonna. Valitettavasti paikkoja on jaossa huomattavasti vähemmän, kuin hakijoita. Jopa 93 000 hakijaa jää ilman aloituspaikkaa.
– On hyvin ristiriitaista koulutustason nostotavoitteen kanssa, että näin moni opiskeluhalukas jää ulos korkeakouluopinnoista, toteaa Hopsu.
Hopsu kirjoitti myös helmikuun alussa mielipidekirjoituksen Länsiväylään siitä, miten korkeakoulujen aloituspaikkoja on lisättävä.
– Korkeakoulupaikkoja on lisätty, mutta ei riittävästi, jotta yhteisesti asetettu tavoite korkeakoulutettujen osuuden nostosta 50 prosenttiiin vuoteen 2030 mennessä saavutettaisiin. Jos ja kun haluamme olla koulutuksen huippumaa, pitäisi osuutta jatkossa nostaa 60 prosenttiin, Hopsu vaatii.
– Lasten ja nuorten määrä pääkaupunkiseudulla kasvaa. Samaan aikaan nämä kaupungit ovat houkuttelevia opiskelupaikkoja myös muualta kotoisin oleville. Tähän on vastattava lisäämällä aloituspaikkoja etenkin alueilla, joissa on eniten hakijapainetta. Aloituspaikkoihin on varattava myös riittävä resurssi, huomauttaa Hopsu.
Studentumin vuoden 2023 lukiolaisraportin mukaan suoraan jatko-opintoihin jatkamista suunnittelevien opiskelijoiden määrä on laskenut merkittävästi viime vuosien aikana ja vastaavasti välivuotta suunnittelevien kasvanut tasaisesti.
– Olisi myös selvitettävä, toimiiko ensikertaa hakevien lisäpisteytys sisäänpääsyn nopeuttamiseen toivotusti. Moni pidentää nyt lukion opiskeluaikoja, jättää hakuvuosia väliin tai ei ota vastaan opiskelupaikkoja säästääkseen ensikertalaispisteitä päästäkseen ensisijaisesti toivomaansa opinahjoon, huokaa Hopsu ja jatkaa,
– Osaamistason nostamiseksi olisi viimein syytä ottaa käyttöön myös maksuton opintoseteli avoimeen korkeakouluun ilman korkeakoulupaikkaa jääneille.
– Osaamisen kehittäminen maksuttomissa avoimissa korkeakouluopinnoissa olisi hyväksi sekä opiskelijalle itselleen, että yhteiskunnalle. Osaaminen kasvaisi, opinnot etenisivät ja toimisivat sellaisenaan väyläopintoina korkeakouluun useammille, Hopsu ehdottaa.
Hopsu vaatii myös, että siirtymää tuva-koulutuksesta lukioon tulee vahvistaa ja huolehtia siitä, että korkeakouluopinnot ovat mahdollisia myös yhä useammalle ammatillisen koulutuksen suorittaneelle. Ammatillisen koulutuksen laatua ei saa romuttaa mittavilla leikkauksilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Inka HopsuVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3054inka.hopsu@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Krista Mikkonen: Hallitukselta tarvitaan nyt ilmastotekoja eikä vastuunpakoilua27.6.2025 16:49:21 EEST | Tiedote
Tänään julkaistu ilmastovuosikertomus paljastaa karulla tavalla Orpon hallituksen saamattomuuden ilmastopolitiikassa. Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen tuomitsee Orpon hallituksen toiminnan vastuunpakoiluksi, joka kumpuaa puhtaasti välinpitämättömyydestä.
Vihreiden Tynkkynen osallistuu Budapest Prideen: hyökkäys yksiä vastaan on hyökkäys meitä kaikkia vastaan26.6.2025 13:51:55 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen osallistuu lauantaina Unkarin kieltämään Budapest Prideen osana kansainvälistä vihreiden parlamentaarikkojen ryhmää. Osallistumisella vihreät osoittavat tukensa Priden järjestäjille, jotka puolustavat kaikille kuuluvaa kokoontumis- ja sananvapautta Orbánin hyökkäyksiä vastaan.
Vihreiden Krista Mikkonen: Metso-ohjelmaan esitetty tavoitetaso ei riitä luonnon köyhtymisen pysäyttämiseksi24.6.2025 14:37:02 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajan ja entisen ympäristö- ja ilmastoministerin Krista Mikkosen mukaan METSO-ohjelmaluonnos on jatkumoa hallituksen surkealle luontopolitiikalle.
Sofia Virta: Suomalaisen demokratian, ihmishenkien ja arvojen puolustaminen edellyttää vahvaa pidäkettä ja kykyä puolustautua19.6.2025 10:17:28 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta äänestää Ottawan sopimuksesta irtautumisen puolesta. Virran mukaan päätös ei ollut helppo.
Sofia Virta: Puolustusmenojen kasvattaminen on perusteltua – sitä ei kuitenkaan tule rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota18.6.2025 14:45:00 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painotti puolustusselontekoa käsittelevässä ryhmäpuheessaan, että Venäjä on vakava uhka, jota vastaan Euroopan ja Suomen on kyettävä kaikissa tilanteissa puolustautumaan. Virta totesi puolustusmäärärahatason kasvattamisen olevan perusteltua mutta painotti, että sitä ei voi rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota. Hän vetosi Ukrainan tuen kasvattamisen puolesta, koska Suomen ja Euroopan tulevaisuuden kannalta Ukrainan kohtalo on kriittisen tärkeä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme