Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Valtola ja Castrén: Opposition pelottelu ei pidä – hallitus turvaa lasten palvelut ja uudistaa lastensuojelua

Jaa

Hallitus uudistaa lastensuojelua määrätietoisesti, vaikka sote-sektorilla joudutaan säästämään. Henkilöstömitoitusta joustavoitetaan, varhaista tukea vahvistetaan ja lastensuojelulaki uudistetaan kokonaisuudessaan. "Tärkeintä on auttaa lapsia ajoissa ja fiksulla tavalla – ei pitää kiinni tehottomista normeista", sanovat lääkärikansanedustajat Valtola ja Castrén.

”Hallituksen tahtotilana on panostaa lapsiin ja Suomen tulevaisuuteen. Siksi lastensuojelua uudistetaan voimakkaasti. Nyt tehtävät sote-säästöt eivät yksiselitteisesti uhkaa tätä tärkeää kehitystyötä”, Valtola sanoo.

Hallitus sopi tänään eräiden kehysriihessä 2024 päätettyjen sote-säästöjen kohdentamisesta. Yhtenä säästökohteena on lastensuojeluyksiköiden henkilöstömitoituksen muuttaminen todenmukaisemmaksi.

”Henkilöstömitoituksen on perustuttava todelliseen tarpeeseen – ei seiniin. On järjetöntä vaatia täyttä työntekijämäärää esimerkiksi lomajaksoilla, kun lapsia ei ole paikalla. Joustavampi mitoitus helpottaisi henkilöstöpulaa ja mahdollistaisi resurssien fiksumman käytön, esimerkiksi yhteisen päivystyksen vierekkäisissä yksiköissä”, sanoo Valtola.

Castrén muistuttaa, että lastensuojeluun käytetään reilusti yli miljardi euroa vuodessa.

”Asiantuntijat ovat laajasti sitä mieltä, että ongelma ei ole rahan puute, vaan se, mihin sitä käytetään. Suomessa emme onnistu auttamaan lapsia riittävän aikaisin. Hallitusohjelman mukaisesti lastensuojelun palveluita halutaan kehittää edistämään varhaista tukea”, Castrén sanoo.

Lastensuojelulain kokonaisuudistus etenee kahdessa vaiheessa ja uudistuksia on kentällä odotettu kauan, sanoo Castrén.

”Ensin etenevät muutokset lasten paremmaksi suojelemiseksi sijaishuollossa. Tulemme perustamaan vakavaa väkivaltaa käyttäville lapsille uuden kuntoutuspalvelun. Lisäksi säädetään keinoista puuttua lasten ”hatkoihin” lastensuojelulaitoksista. Toisen vaiheen uudistuksessa selkiytetään ja uudistetaan lastensuojelulain rakenne ja sisältö kokonaisuutena. Näitä uudistuksia on kentällä odotettu pitkään”, Castrén sanoo.   

”Lasten suojelua haittaavien normien purku, sote-ammattilaisten aseman vahvistaminen lastensuojelussa, lastensuojelupalveluiden monipuolistaminen, mielenterveyspalveluiden kehittäminen sekä peruskouluun panostaminen on oikea tapa auttaa vaikeammassa asemassa olevia lapsia Suomessa. Tätä työtä hallitus tekee, huolimatta opposition pelottelusta vaalien alla”, Valtola päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kinnari: Hallitus edistää järkevää suurpetopolitiikkaa sekä eduskunnassa että EU:ssa9.5.2025 14:53:07 EEST | Tiedote

Maa- ja metsätalousvaliokunta on saanut tänään 9.5. valmiiksi mietintönsä hallituksen esityksestä metsästyslain 41§:n muutoksesta. Lisäksi Euroopan Parlamentti on hyväksynyt Suomen vahvalla vaikuttamisella muutoksen suden asemaan EU:n luontodirektiivissä tiukasti suojellusta laista suojelluksi. Suojellun lajin metsästäminen voidaan sallia, kun taas tiukasti suojeltua lajia voidaan metsästää vain poikkeustapauksissa.

Zyskowicz muistuttaa tulonjakovaikutuksiin keskittyvää oppositiota: ”Pitkän päälle ei ole niitä tuloja eikä ole sitä jakoa”7.5.2025 17:20:26 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowiczin mukaan on positiivista kehitystä, että SDP on alkanut viimein kantamaan huolta velkaantumisesta. Mutta yhä silkka mysteeri on, millä SDP ratkaisisi velkaantumisongelman. Zyskowicz ihmettelee myös keskustan kantaa, jonka mukaan on hyväksyttävää verottaa lähes 60 prosenttia jokaisesta ansaitusta lisäeurosta.

Kokoomuksen Kaunisto: Sääntely kuriin, kasvu käyntiin – pk-yrityksille helpompi pääsy rahoitukseen4.5.2025 07:20:00 EEST | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Kaunisto kiittää hallitusta puoliväliriihen linjauksista, joilla vahvistetaan yritysten kasvurahoitusta. Erityisen tärkeänä hän pitää päätöstä keventää rahoitusmarkkinoiden sääntelyä. ”Pk-yritysten kannalta tärkeintä ei ole suurten julistusten määrä, vaan konkreettiset päätökset, jotka parantavat toimintaympäristöä”, Kaunisto iskee keskustalle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye