Kokoomuksen Partanen: Hallitus edistää sotessa sitä, missä Marinin hallitus epäonnistui
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen on hämillään kritiikistä, joka kyselytunnilla torstaina 27.3. osoitettiin hallituksen julkistamia sote-toimia kohtaan.

”Hallituksen tahtotilana on turvata sote-palvelut myös tuleville sukupolville. Suomella on pulaa paitsi rahasta, myös henkilöstöstä. Siksi asioita on tehtävä järkevämmin. Vielä viime kaudella nykyisissä oppositiopuolueissa ymmärrettiin tämä”, Partanen aloittaa.
Hallitus julkaisi torstaina sote-säästöjen kohdennukset. Mukana on muun muassa toimia, joilla Partasen mukaan tuodaan teknologiaa iäkkäiden kotihoitoon sekä suojataan vammaispalveluita vammaisille tarkoitettuna erityislakina.
”Kyselytunnilla oppositio hyökkäsi näiden toimien kimppuun. Tämä oli erittäin hämmentävää, sillä vielä viime kaudella samat puolueet edistivät näitä toimia hallituksessa ollessaan”, Partanen sanoo.
”Marinin hallitus yritti säätää vammaispalvelulaista tarkkarajaisesti sekä lisätä teknologian hyödyntämistä vanhuspalveluissa. Molemmat pyrkimykset kaatuivat perustuslakivaliokuntaan. Orpon hallitus jatkaa siis edeltäjänsä työtä laadukkaan jatkovalmistelun pohjalta, jotta saamme suomalaisten palvelut turvattua. Monet asiantuntijat tunnistavat sen, että teknologiaa on inhimillisesti lisättävä, sillä meillä on paheneva henkilöstöpula kaikissa sote-palveluissa”, Partanen jatkaa.
”On vastuullista politiikkaa edistää uusimpien hoitomuotojen, teknologioiden ja palvelujen käyttöönottoa sote-järjestelmässä. Miksi oppositio on yhtäkkiä pyörtänyt kantansa tässä asiassa?”, Partanen ihmettelee
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Karoliina PartanenKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Vestman: Työn verotus kevenee kaikissa tuloluokissa7.5.2025 18:47:53 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman korostaa, että kaikkien hallituskauden aikana toteutettujen ja päätettyjen veronkevennysten tuloksena verotus kevenee kaikilla tulotasoilla. ”Palkansaaja, joka ansaitsee 5000 euroa kuussa, kuuluu Akavaan ja jolla on kaksi lasta, jää jopa 635 euroa plussalle”, Vestman sanoo.
Zyskowicz muistuttaa tulonjakovaikutuksiin keskittyvää oppositiota: ”Pitkän päälle ei ole niitä tuloja eikä ole sitä jakoa”7.5.2025 17:20:26 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowiczin mukaan on positiivista kehitystä, että SDP on alkanut viimein kantamaan huolta velkaantumisesta. Mutta yhä silkka mysteeri on, millä SDP ratkaisisi velkaantumisongelman. Zyskowicz ihmettelee myös keskustan kantaa, jonka mukaan on hyväksyttävää verottaa lähes 60 prosenttia jokaisesta ansaitusta lisäeurosta.
Kokoomuksen Kaunisto: Sääntely kuriin, kasvu käyntiin – pk-yrityksille helpompi pääsy rahoitukseen4.5.2025 07:20:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Kaunisto kiittää hallitusta puoliväliriihen linjauksista, joilla vahvistetaan yritysten kasvurahoitusta. Erityisen tärkeänä hän pitää päätöstä keventää rahoitusmarkkinoiden sääntelyä. ”Pk-yritysten kannalta tärkeintä ei ole suurten julistusten määrä, vaan konkreettiset päätökset, jotka parantavat toimintaympäristöä”, Kaunisto iskee keskustalle.
Kokoomuksen Castrén: Kela-korvauksien lisäpanostukset voimaan – jopa 80 euron tuki gynekologikäyntiin3.5.2025 11:30:00 EEST | Tiedote
Lasten ja nuorten terapiatakuun lisäksi vappupäivänä astui voimaan hallituksen merkittävät lisäpanostukset Kela-korvauksiin. Esimerkiksi yksityisten hedelmöityshoitojen, gynekologipalveluiden sekä fysioterapia- ja suuhygienistikäyntien korvauksia korotettiin tuntuvasti.
Kokoomuksen Valkonen oikoo Lindtmanin väitteitä: Kahden lapsen luokanopettajapariskunnan verotus kevenee yli tonnilla3.5.2025 09:19:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen tyrmää SDP:n väitteen, jonka mukaan opettajan verotus kevenisi vain 5 eurolla kuukaudessa hallituksen toimien seurauksena. ”SDP jättää huomiotta jo hallitusohjelmassa päätetyt veronkevennykset sekä lapsikorotuksen. Demarit voivat katsoa peiliin ja kysyä, milloin he ovat itse keventäneet työn verotusta tässä mittakaavassa”, Valkonen penää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme