Taustatilaisuus medialle: Energiatalvi 2024-25. Teams, keskiviikkona 2.4. klo 10-11.
Sähkömarkkinat ovat asettuneet uuteen normaaliin. Hintavaihteluita on, mutta niiden vaihteluväli on pienentynyt edellisestä talvesta: sekä huippuhintojen, että hyvin halvan sähkön tuntien määrä on vähentynyt. Pörssisähkösopimusten lisääntymisen myötä myös kuluttajat ovat alkaneet osallistua kysyntäjoustoon ja sähkökattiloiden käyttö on kasvanut, samalla kun sähkön tuotanto on ollut aiempaa tasaisempaa.
Taustoitamme sähkömarkkinoiden kehitystä ja näkymiä, ja yritämme ennakoida, miten sähkön kysyntä kehittyy jatkossa. Lisäksi käymme läpi talven sähkön tuotannon jakautumista eri tuotantomuotojen kesken, ja luomme katsauksen ajankohtaisiin energiapoliittisiin kysymyksiin hallituksen puoliväliriihen lähestyessä.
Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä alustaa, varaamme aikaa myös kysymyksille. Tervetuloa mukaan!
Osallistuminen tästä linkistä: Liity kokoukseen nyt
Tilaisuuteen voi ilmoittautua viestillä jukka.relander@energia.fi
Ilmoittautuneille voimme toimittaa keskustelun päätteeksi julkaistavan tiedotteen embargolla jo tilaisuuden alkaessa.
Yhteyshenkilöt
Jukka RelanderviestintäpäällikköEdunvalvonta ja viestintä
Puh:+358 50 3215 632jukka.relander@energia.fiEnergiateollisuus ry (ET) on energia-alan elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen etujärjestö. Edustamme yrityksiä, jotka tuottavat, hankkivat, siirtävät ja myyvät sähköä, kaasua, kaukolämpöä ja kaukojäähdytystä sekä tarjoavat niihin liittyviä palveluja. Tavoitteenamme on, että vuonna 2035 asiakas, yhteiskunta ja ympäristö saavat hiilineutraalista energiasta uutta hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Energiateollisuus ry
Energiatilastot 2025: Kaukolämmön päästöt putosivat kolmanneksella, sähkö lähes fossiilitonta ja Euroopan edullisinta21.1.2026 11:00:09 EET | Tiedote
Sähkön ja lämmön vuositilastot osoittavat, että päästöt ovat edelleen vähentyneet ja sähkömarkkinat toimivat hyvin. Sähkön kulutus nousi edellisestä vuodesta, nousun kattoivat tuulivoima ja tuonti. Sähkön ja lämmön yhteistuotannolla on keskeinen rooli yhdentyvien energiamarkkinoiden tasaajana.
Suomalaiset kokevat energiajärjestelmän toimivaksi, vaikutusmahdollisuuksia ja vuoropuhelua kaivataan lisää21.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Suomalaiset kokevat energiajärjestelmän toimivaksi, mutta osallisuuden kokemusta ja vaikutusmahdollisuuksia energia-asioihin kaivataan lisää. Tämä selviää Energiateollisuus ry:n E2 Tutkimuksella teettämästä kyselytutkimuksesta, jossa selvitettiin suomalaisten näkemyksiä energia-alan sosiaalisesta kestävyydestä.
Energian vuositilastojen 2025 julkistus ke 21.1. klo 9-10.30 (teams)16.1.2026 12:05:26 EET | Kutsu
Tervetuloa mukaan sähkön ja lämmön vuositilastojen 2025 julkistukseen keskiviikkona 21.1. klo 9-10.30. Tilastot ov:at ennakkotilastoja, viimeiset desimaalit vahvistuvat vasta myöhemmin tämän vuoden kuluessa. Käymme läpi tuotantoluvut, kulutuksen, polttoainejakauman ja päästöt. Lisäksi Jukka Leskelä analysoi alkuvuoden tilannetta, jossa sekä tuotanto- että kulutusennätykset rikkoutuivat useampaankin kertaan. Teollisuuden investoinnit ovat nyt hyvässä vauhdissa, käymme läpi puhtaaseen energiaan perustuvien investointien näkymiä (esim. sähkökattilat, akut, datakeskukset, vety) ja sähköautojen kasvavaa osuutta liikenteessä. Tilaisuudessa on varattu aikaa kysymyksille. Ilmoittautuminen: jukka.relander@energia.fi Voit myös osallistua suoraan tästä linkistä: Liity kokoukseen nyt Linkkiä saa jakaa organisaation sisällä
Sähkön kulutusennätyksen lisäksi myös sähkön tuotantoennätys rikki torstaina9.1.2026 14:14:18 EET | Tiedote
Torstaina 8.1. alkuillasta sähköä tuotettiin suuremmalla teholla kuin koskaan aikaisemmin. Samana päivänä myös sähkön kulutusennätys rikkoutui pariinkin kertaan. Hyvät tuuliolosuhteet, sähkön tuonti ja yhteistuotanto pitävät hintaa maltillisena, vaikka kulutus on edelleen korkealla tasolla.
Hanneksen aiheuttama suurhäiriö ohi, jälkityöt jatkuvat pitkään5.1.2026 14:50:42 EET | Tiedote
Hannes-myrskyn tuhot olivat mittavia ja sähköt on pääosin palautettu. Ilman investointeja sähköverkon säävarmuuteen Hannes olisi ollut katastrofi. Katkoja on edelleen lähinnä vapaa-ajan asunnoissa. Energiateollisuus kiittää organisaatioita, jotka ovat auttaneet sähköttä jääneitä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme