Keskuspankkitalletuksille maksetut korot rasittivat edellisvuoden tapaan Suomen Pankin toiminnallista tulosta
Pankkivaltuusto on tänään vahvistanut Suomen Pankin tilinpäätöksen Suomen Pankin johtokunnan esityksestä.

Suomen Pankin tilintarkastettu tulos tilikaudelta 2024 on varausten purkamisen jälkeen nolla euroa (vuoden 2023 tulos oli nolla euroa). Vuoden 2024 toiminnallinen tulos, –1 027 milj. euroa, katettiin purkamalla jäljellä ollut yleisvaraus kokonaan ja 241 milj. euroa reaaliarvovarauksesta. Suomen Pankin toiminnallisen tuloksen tappio on seurausta rahapoliittisista operaatioista, joita pankki on tehnyt ylläpitääkseen mandaattinsa mukaisesti hintavakautta.
”Keskuspankkitalletuksille maksetut korot heikensivät merkittävästi Suomen Pankin toiminnallista tulosta, minkä johdosta Suomen Pankki purki varauksiaan korkokulujen kattamiseksi. Suomen Pankin oman pääoman määrä säilyi vakaana”, sanoo Suomen Pankin johtokunnan varapuheenjohtaja Marja Nykänen.
Euroopan keskuspankki aloitti vuonna 2022 koronnostot hidastaakseen inflaatiota. Koronnostot jatkuivat syyskuuhun 2023, jolloin EKP:n talletuskorko oli korkeimmillaan 4,0 prosenttia. Koronlaskut aloitettiin kesäkuussa 2024, mutta ne ehtivät vaikuttaa vain vähän vuoden keskimääräiseen talletuskorkoon, joka oli 3,73 prosenttia.
Vuonna 2024 rahapolitiikkaan liittyvät velkakirjaomistukset, jotka ovat pääosin Suomen valtion liikkeeseen laskemia velkakirjoja, pienenivät Suomen Pankin taseessa 90 mrd. eurosta 82 mrd. euroon. Vaikka uusia ostoja ei enää tehdä, nämä velkakirjat tulevat olemaan pitkään Suomen Pankin ja muiden euroalueen keskuspankkien taseissa, koska ne ovat juoksuajaltaan pitkiä. Ostot tehtiin luomalla likviditeettiä, jonka liikepankit ovat tallettaneet keskuspankkiin. Varojen ja velkojen erilainen korkosidonnaisuus on tuonut keskuspankin taseeseen rakenteellista korkoriskiä, joka on realisoitunut odotetusti aiemmin tapahtuneen korkojen nousun myötä.
Aiemman korkojen nousun takia liikepankkien talletuksille maksettiin tilikaudella 2024 korkoa 3 697 milj. euroa, mikä ylittää varallisuuserien tuotot. Vuonna 2024 korkokate, −1 108 milj. euroa, oli 64 milj. euroa pienempi kuin edellisenä vuonna.
Keskuspankkierien kate, joka sisältää sekä Suomen Pankin rahoitusvarallisuuden korkotuotot että sen osuuden eurojärjestelmän rahapolitiikan korkokatteesta, oli −937 milj. euroa (2023: −1 027 milj. euroa). Suomen Pankin ja Finanssivalvonnan toimintakulut ja -tuotot ilman setelihankintoja ja eläkerahastomaksua olivat −73 milj. euroa (2023: −70 milj. euroa).
Suomen Pankin tilinpäätös, joka sisältää myös Finanssivalvonnan tuotot ja kulut, on julkaistu tänään 28.3.2025 Suomen Pankin verkkosivustolla.
Suomen Pankin vuosikertomus 2024
Riskienhallintapäällikkö Antti Nurmisen blogi Suomen Pankin tuloksen muodostumisesta: Suomen Pankki jatkaa rahapolitiikkatoimista johtuvien korkokulujen kattamista ja purkaa varauksiaan
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marja NykänenJohtokunnan varapuheenjohtaja
Puh:+358 9 183 2101media@bof.fiLinkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Kutsu medialle: Suomen Pankin tiedotustilaisuus 19.12.2025 Suomen talouden näkymistä17.12.2025 09:00:00 EET | Kutsu
Elpyykö Suomen talous? Miten kauppasota ja maailmantilanteeseen liittyvä epävarmuus vaikuttaa talouskehitykseemme? Mitkä ovat julkisen talouden näkymät?
Aleksi Grym blir avdelningschef för Finlands Banks betalningssystemsavdelning16.12.2025 16:42:15 EET | Pressmeddelande
Pol.lic., ekon. mag. Aleksi Grym har utnämnts till avdelningschef för Finlands Banks betalningssystemsavdelning från och med den 1 mars 2026. Utnämningen gäller för en period på fem år.
Aleksi Grym maksujärjestelmät-osaston osastopäälliköksi16.12.2025 16:42:15 EET | Tiedote
Suomen Pankin maksujärjestelmät-osaston osastopäälliköksi on nimitetty VTL, KTM Aleksi Grym. Nimitys on tehty viiden vuoden määräajaksi 1.3.2026 alkaen.
Aleksi Grym appointed Head of Payment Systems Department16.12.2025 16:42:15 EET | Press release
Aleksi Grym, Lic.Soc.Sc, MSc (Econ. & Bus. Adm.), has been appointed Head of Department at the Bank of Finland’s Payment Systems Department. The appointment is for a five-year term effective from 1 March 2026.
Fler kortbetalningar till försäljare inom kultur och fritid i juli–september 2025 än tidigare16.12.2025 10:00:00 EET | Pressmeddelande
Fler kortbetalningar i juli–september 2025 än tidigare. Ökningen förklaras sektorspecifikt huvudsakligen av tre sektorer: kultur och fritid, livsmedel samt konsumtion av andra varor och tjänster. För två sektorer minskade kortbetalningarnas totalsumma i juli–september 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme