Tolktjänsten för personer med funktionsnedsättning tolkar i fortsättningen också texter på informationsskärmar
FPA preciserar anvisningarna om tolktjänst för personer med funktionsnedsättning utifrån försäkringsdomstolens avgörande. I fortsättningen kan tolktjänsten också användas för tolkning av olika informationsskärmar, om kunden har behov av det på grund av en funktionsnedsättning.
Sammandrag
- FPA preciserar anvisningarna för tolktjänsten.
- I fortsättningen kan tjänsten också användas för tolkning av informationsskärmar, om kunden behöver det på grund av en funktionsnedsättning.
- Tjänsten har även hittills kunnat användas förutom i interaktionssituationer även för tolkning av korta texter, såsom blanketter och nyheter.
- Anvisningarna gällande tolkning av inspelningar förblir oförändrade.
- FPA väntar ytterligare beslut i frågan från besvärsinstanserna.
Se meddelandet på teckenspråk: https://youtu.be/AKX_zOPnrfc
**********
Försäkringsdomstolen har 26.2.2025 meddelat ett avgörande där den ansåg att bowling är en sådan situation som omfattas av lagen om tolkningstjänster och som FPA måste ordna tolkning för. Avgörandet avsåg en situation där behovet av tolkning för en kund med syn- och hörselnedsättning gällde tolkning av skärmen i en bowlinghall samt beskrivning av omgivningen och handledning med taktila tecken.
Försäkringsdomstolens avgörande förtydligar vilka situationer lagen om tolkningstjänster omfattar. Enligt FPA:s gällande anvisningar kan tolktjänster för personer med funktionsnedsättning ordnas inte bara för interaktionssituationer utan också för tolkning av text i liten omfattning i exempelvis blanketter, tidningar eller webbmedier, om det är nödvändigt på grund av en funktionsnedsättning. I och med försäkringsdomstolens avgörande preciserar FPA sina anvisningar så att tolktjänsten i fortsättningen också kan användas för tolkning av olika informationsskärmar, om kunden har behov av det på grund av en funktionsnedsättning.
Anvisningarna om tolkning av inspelningar förblir oförändrade
FPA:s anvisningar om tolkning av inspelningar ändrades temporärt i december 2024. Anvisningarna gäller fortfarande och försäkringsdomstolens avgörande medför inga ändringar i dem. FPA inväntar fortfarande ytterligare avgöranden från besvärsinstanserna om tolkning av inspelningar.
Läs mer
Kontakter
Seija PeltomäkiförmånschefFPA
Tel:020 635 8832seija.peltomaki@kela.fiFPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–16. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.
Tel:020 634 7745viestinta@kela.fiFPA har i uppgift att sköta grundtryggheten i livets olika skeden för alla dem som omfattas av den finländska sociala tryggheten.

Andra språk
Följ Kela/FPA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA
Förslaget om att aktivera Suomi.fi-meddelanden gäller endast personliga ärenden12.5.2025 11:57:42 EEST | Pressmeddelande
Från och med 12.5.2025 kommer den som identifierar sig i tjänsten Suomi.fi att få ett förslag om att aktivera Suomi.fi-meddelanden. Suomi.fi-meddelandena är avsedda endast för personliga ärenden och personlig myndighetspost, även om förslaget också kommer till dem som använder tjänsten på arbetets vägnar.
Ehdotus Suomi.fi-viestien käyttöönotosta koskee vain henkilökohtaista asiointia12.5.2025 11:57:42 EEST | Tiedote
Suomi.fi-tunnistautumisen yhteydessä tulee 12.5.2025 alkaen ehdotus ottaa sähköiset Suomi.fi-viestit käyttöön. Suomi.fi-viestit on tarkoitettu vain henkilökohtaisia asioita ja postia varten, vaikka ehdotus tulee myös työnsä puolesta asioiville.
Kunderna allt nöjdare med FPA-taxi12.5.2025 10:17:47 EEST | Pressmeddelande
FPA har igen kartlagt kundupplevelsen hos användare av FPA-taxi. Enligt en enkät som gjordes våren 2025 är största delen av kunderna nöjda med taxitjänsten. Jämfört med resultaten för 2023 är kunderna klart nöjdare än förut. Särskilt berömde de förarnas vänlighet och hjälpsamhet.
Asiakkaat ovat aiempaa tyytyväisempiä Kela-takseihin12.5.2025 10:17:47 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Kela on jälleen kartoittanut Kela-taksien käyttäjien asiakaskokemuksia. Keväällä 2025 tehdyn kyselyn perusteella valtaosa asiakkaista on tyytyväisiä taksipalveluun. Vuoden 2023 tuloksiin verrattuna asiakkaiden tyytyväisyys on parantunut selvästi. Erityisesti kuljettajien ystävällisyyttä ja avuliaisuutta kiiteltiin laajasti.
Kunder som loggar in i MittFPA får förslag om att aktivera Suomi.fi-meddelanden12.5.2025 09:50:04 EEST | Pressmeddelande
Från och med 12.5.2025 får kunder som loggar in i MittFPA en uppmaning att aktivera Suomi.fi-meddelanden. Uppmaningen visas för myndiga personer som ännu inte har aktiverat Suomi.fi-meddelanden. Om en kund har avstått från papperspost från FPA, får kunden beslut och brev från FPA fortfarande i MittFPA. Suomi.fi-meddelandena är en tjänst som tillhandahålls av Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata, och det är säkert att använda tjänsten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum