Tolktjänsten för personer med funktionsnedsättning tolkar i fortsättningen också texter på informationsskärmar
FPA preciserar anvisningarna om tolktjänst för personer med funktionsnedsättning utifrån försäkringsdomstolens avgörande. I fortsättningen kan tolktjänsten också användas för tolkning av olika informationsskärmar, om kunden har behov av det på grund av en funktionsnedsättning.
Sammandrag
- FPA preciserar anvisningarna för tolktjänsten.
- I fortsättningen kan tjänsten också användas för tolkning av informationsskärmar, om kunden behöver det på grund av en funktionsnedsättning.
- Tjänsten har även hittills kunnat användas förutom i interaktionssituationer även för tolkning av korta texter, såsom blanketter och nyheter.
- Anvisningarna gällande tolkning av inspelningar förblir oförändrade.
- FPA väntar ytterligare beslut i frågan från besvärsinstanserna.
Se meddelandet på teckenspråk: https://youtu.be/AKX_zOPnrfc
**********
Försäkringsdomstolen har 26.2.2025 meddelat ett avgörande där den ansåg att bowling är en sådan situation som omfattas av lagen om tolkningstjänster och som FPA måste ordna tolkning för. Avgörandet avsåg en situation där behovet av tolkning för en kund med syn- och hörselnedsättning gällde tolkning av skärmen i en bowlinghall samt beskrivning av omgivningen och handledning med taktila tecken.
Försäkringsdomstolens avgörande förtydligar vilka situationer lagen om tolkningstjänster omfattar. Enligt FPA:s gällande anvisningar kan tolktjänster för personer med funktionsnedsättning ordnas inte bara för interaktionssituationer utan också för tolkning av text i liten omfattning i exempelvis blanketter, tidningar eller webbmedier, om det är nödvändigt på grund av en funktionsnedsättning. I och med försäkringsdomstolens avgörande preciserar FPA sina anvisningar så att tolktjänsten i fortsättningen också kan användas för tolkning av olika informationsskärmar, om kunden har behov av det på grund av en funktionsnedsättning.
Anvisningarna om tolkning av inspelningar förblir oförändrade
FPA:s anvisningar om tolkning av inspelningar ändrades temporärt i december 2024. Anvisningarna gäller fortfarande och försäkringsdomstolens avgörande medför inga ändringar i dem. FPA inväntar fortfarande ytterligare avgöranden från besvärsinstanserna om tolkning av inspelningar.
Läs mer
Kontakter
Seija PeltomäkiförmånschefFPA
Tel:020 635 8832seija.peltomaki@kela.fiFPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–16. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.
Tel:020 634 7745viestinta@kela.fiFPA har i uppgift att sköta grundtryggheten i livets olika skeden för alla dem som omfattas av den finländska sociala tryggheten.

Andra språk
Följ Kela/FPA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA
Beloppet av donationsdagpenningen och villkoren för specialvårdspenning ändras17.12.2025 12:50:14 EET | Pressmeddelande
Riksdagen har godkänt de föreslagna ändringar av sjukförsäkringslagen som gäller beloppet av donationsdagpenningen och villkoren för beviljande av specialvårdspenning.
Luovutuspäivärahan määrä ja erityishoitorahan edellytykset muuttuvat17.12.2025 12:50:14 EET | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Eduskunta on hyväksynyt sairausvakuutuslain muutokset, jotka koskevat luovutuspäivärahan määrää ja erityishoitorahan myöntämisperusteita.
Amount of donor allowance and criteria for special care allowance to change in January17.12.2025 12:50:14 EET | Press release
Parliament has approved amendments to the Health Insurance Act that introduce changes to the amount of sickness allowance paid on account of human cell, tissue or organ donation (donor allowance) and the criteria for granting special care allowance.
Villkoren för beviljande av särskild graviditetspenning ändras17.12.2025 11:33:53 EET | Pressmeddelande
Riksdagen har beslutat om ändringar i sjukförsäkringslagen. I och med lagändringarna kompletteras den förteckning över riskfaktorer som ligger till grund för särskilda graviditetspenning. I fortsättningen är det också möjligt att få partiell särskild graviditetspenning. Ändringarna träder i kraft 1.1.2026.
Erityisraskausrahan myöntämisen edellytykset muuttuvat17.12.2025 11:33:53 EET | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Eduskunta on päättänyt sairausvakuutuslakiin tulevista muutoksista. Lakimuutosten myötä erityisraskausrahan perusteena olevien vaaratekijöiden luetteloa täydennetään. Lisäksi erityisraskausrahaa voi jatkossa saada myös osittaisena. Muutokset tulevat voimaan 1.1.2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum