Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen muutostukikeskustelut päättyivät: Alueella tehdään oikeita asioita
Valtioneuvosto (VN) käynnisti viime lokakuussa muutostukiprojektinneuvottelut kuuden hyvinvointialueen kanssa. Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen (VAKE) osalta muutostukineuvottelut päättyivät tänään. Lopputulemana todettiin, että alueella tehdään oikeita asioita ja suunta on hyvä.

Muutostukiprojektin tavoitteena oli edistää hyvinvointialueen talouden ja toiminnan suunnittelua, uudistumiskykyä, päätöksentekoa ja toimeenpanoa.
”Yleisessä keskustelussa nousee esiin hyvinvointialueiden taloutta ja toimintaa koskevan tietopohjan riittävyys ja sen kehittämistarpeet. Toisaalta korostetaan tiedolla johtamisen ja tietoon pohjautuvan päätöksenteon merkitystä. Siksi pyrimme tarjoamaan hyvinvointialueelle sellaista analysoitua tietoa, jota alueen itse olisi hankalaa ja työlästä hankkia tai koota olemassa olevista tietolähteistä”, kertoo muutostuen järjestelyistä vastannut valtiovarainministeriön johtava erityisasiantuntija Anna-Liisa Pasanen.
Muutostukikeskusteluja käytiin mm. sosiaali- ja terveydenhuollon yksikkökustannuksista ja tuottavuusanalyyseistä, sairaaloiden tuottavuudesta ja erikoissairaanhoidon kustannuksista sekä ICT:n, tiedonhallinnan ja digitalisaation tuottavuudesta.
VAKEn taloudellinen tuloksellisuus tunnistettiin
Muutostuen päätöstilaisuudessa 27.3.2025 käytiin läpi toteutunutta muutostukea ja annettiin palautetta muutostuen hyödyllisyydestä ja lisäarvosta alueen toiminnan kehittämisen kannalta.
Valtiovarainministeriöissä tunnistettiin VAKEn taloudellinen tuloksellisuus ja uudistusohjelmassa jo tähän mennessä syntyneet onnistumiset haastavasta lähtötilanteesta huolimatta. Pitkäaikaista ohjelmaa jatketaan alueella vuoteen 2030 saakka.
”Yhteiset keskustelut ovat olleet hyödyllisiä ja vuoropuhelu rakentavaa. Ymmärrys on lisääntynyt puolin ja toisin. Lopputulemana todettiin, että olemme tehneet alueella oikeita asioita ja talous on saatu käännettyä ylijäämäiseksi. Jatkamme samaan suuntaan ja hyödynnämme saamiamme evästyksiä”, hyvinvointialuejohtaja Timo Aronkytö summaa.
”Muutostukikeskustelut toteutuivat hyvässä dialogisessa ja arvostavassa vuorovaikutuksessa. Keskusteluista oli hyötyä kaikille osapuolille”, Pasanen lisää.
Keskusteluissa hyödynnettiin hyvinvointialueiden tuottavuuslaskentadataa. ”Tuottavuuslaskentadata on vielä keskeneräistä, mutta on erinomaista, että sitä kerätään ja kehitetään jatkuvasti”, Timo Aronkytö toteaa.
Tammi-maaliskuun aikana järjestettiin VAKEn kanssa kuusi muutostukeen liittyvää tapaamista, joiden välissä hyvinvointialueen ja valtioneuvoston asiantuntijat vaihtoivat tietoa ja näkemyksiä. Keskusteluissa oli mukana mm. hyvinvointialueen virkamies- sekä poliittista johtoa sekä VM:n edustajia.
Yhteenvetoraportti kaikista keskusteluista valmistuu toukokuussa.
Yhteyshenkilöt
Timo AronkytöHyvinvointialuejohtaja
Puh:0503121678Anna-Liisa PasanenJohtava erityisasiantuntijavaltiovarainministeriö
Puh:050 468 5671anna-liisa.pasanen@gov.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vantaan ja Keravan hyvinvointialue
VAKE kannattaa lakimuutosta hyvinvointialueiden alijäämän maksuaikatauluun28.10.2025 13:46:21 EET | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen (VAKE) aluehallitus kokoontui 28. lokakuuta 2025. Kokouksessa käsiteltiin muun muassa hyvinvointialueita koskevaa lakimuutosta ja päätettiin Tennistien hammashoitolan siirtämisestä Tikkurilan terveysasemalle.
Aluevaltuusto teki päätöksiä yhteistyösopimuksesta, asiakasmaksuista ja investoinneista27.10.2025 21:42:14 EET | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen aluevaltuusto kokoontui 27.10.2025 ja hyväksyi useita päätöksiä, jotka koskevat alueen yhteistyötä, asiakasmaksuja, talouden seurantaa sekä tulevien vuosien investointeja.
Kutsu medialle: VAKEn aluevaltuuston kokous ma 27.10.2025 klo 1824.10.2025 12:13:05 EEST | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen aluevaltuusto kokoustaa maanantaina 27.10.2025 klo 18 Vantaan kaupungintalon valtuustosalissa Tikkurilassa (Asematie 7, Vantaa).
VAKE inviger familjecenter i Björkby och Kervo23.10.2025 09:32:58 EEST | Pressmeddelande
Vanda och Kervo välfärdsområde (VAKE) öppnar sina första familjecenter i Björkby och Kervo i oktober 2025. De regionala familjecentren bildar servicenätverk som stöder familjer under livets olika faser.
VAKE avaa perhekeskukset Koivukylään ja Keravalle23.10.2025 09:32:58 EEST | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialue (VAKE) avaa ensimmäiset perhekeskuksensa Koivukylään ja Keravalle lokakuussa 2025. Alueellinen perhekeskus muodostaa palveluverkoston perheen eri elämänvaiheiden tueksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme