Kuntavaaleissa ehdolla 5 000 yrittäjää, aluevaaleissa 1 400 yrittäjää
Kunta- ja aluevaaleissa riittää valittavaksi yrittäjiä, joista äänestää: 5 025 yrittäjää on ehdolla kuntavaaleissa ja 1 371 aluevaaleissa eri puolueiden listoilta. Kuntavaaliehdokkaista 16,8 prosenttia on yrittäjiä ja aluevaaliehdokkaista 13,6 prosenttia. Kokoomuksella on eniten yrittäjäehdokkaita molemmissa vaaleissa. Yrittäjäehdokkaiden suhteellinen osuus on suurin kokoomuksen ja Liike Nyt:n listoilla kummassakin vaalissa.

– Yrittäjät ovat merkittävä ehdokasryhmä niin kunta- kuin aluevaaleissa. Se lupaa hyvää kunnille ja alueille, sillä tarjolla on paljon elinkeinopolitiikan osaamista, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
– Yrittäjää kannattaa äänestää, koska yrittäjä osaa ja uskaltaa ajatella toisin. Yrittäjät uskaltavat haastaa vanhat tavat ja pystyvät ehdottamaan ratkaisuja, jotka synnyttävät työpaikkoja ja elinvoimaa, Pentikäinen sanoo.
Tiedot perustuvat Suomen Yrittäjien tekemään selvitykseen.
Tämänhetkisen tiedon mukaan yrittäjäehdokkaita on 5025 kuntavaaleissa ja 1371 aluevaaleissa.
Yrittäjäehdokkaiden osuus on laskenut viime vaaleista. Edellisissä kuntavaaleissa yrittäjäehdokkaita oli 6 483 ja aluevaaleissa 1 575. Yrittäjäehdokkaita viime kuntavaaleissa oli 18,2 prosenttia kaikista ehdokkaista ja aluevaaleissa 15 prosenttia ehdokkaista. Kuntavaaleissa 2021 tuli valituksi yli 2000 yrittäjää ja aluevaaleissa 2022 280 yrittäjää.
Kokoomuksella eniten yrittäjäehdokkaita kuntavaaleissa
Eniten yrittäjäehdokkaita kuntavaaleissa on kokoomuksella, toiseksi eniten keskustalla ja kolmanneksi eniten perussuomalaisilla. Myös viime vaaleissa kokoomuksella oli eniten yrittäjäehdokkaita.
Yrittäjäehdokkaiden määrä kuntavaaleissa:
- Kokoomus 1558 ehdokasta (viime vaaleissa 1797)
- Keskusta 1381 (viime vaaleissa 1670)
- Perussuomalaiset 702 (viime vaaleissa 1106)
- SDP 320 (viime vaaleissa 385)
- Muut 271 (viime vaaleissa 339)
- Vihreät 239 (viime vaaleissa 241)
- Kristillisdemokraatit 209 (viime vaaleissa 241)
- RKP 170 (viime vaaleissa 233)
- Vasemmistoliitto 121 (viime vaaleissa 174)
- Liike Nyt 54 (viime vaaleissa 174)
Yrittäjäehdokkaiden jakautuminen eri puolueisiin kuntavaaleissa:
- Kokoomus 31 % (viime vaaleissa 28 %)
- Keskusta 27 % (viime vaaleissa 26 %)
- Perussuomalaiset 14 % (viime vaaleissa 17 %)
- SDP 6 % (viime vaaleissa 6 %)
- Muut 5 % (viime vaaleissa 5 %)
- Vihreät 5 % (viime vaaleissa 6 %)
- Kristillisdemokraatit 4 % (viime vaaleissa 4 %)
- RKP 3 % (viime vaaleissa 4 %)
- Vasemmistoliitto 2 % (viime vaaleissa 3 %)
- Liike Nyt 1 % (viime vaaleissa 3 %)
Kokoomuksella suhteessa eniten yrittäjiä kuntavaaleissa
Kun katsotaan yrittäjäehdokkaiden osuutta kunkin eduskuntapuolueen ehdokkaista, ykkönen on Kokoomus.
Yrittäjien osuus eduskuntapuolueiden ehdokkaista kuntavaaleissa:
- Kokoomus 27 % (viime vaaleissa 30 %)
- Liike Nyt 26 % (viime vaaleissa 37 %)
- Keskusta 23 % (viime vaaleissa 24 %)
- Muut yhteensä 21 % (viime vaaleissa 24 %)
- Perussuomalaiset 19 % (viime vaaleissa 18 %)
- RKP 14 % (viime vaaleissa 17 %)
- Kristillisdemokraatit 14 % (viime vaaleissa 12 %)
- Vihreät 10 % (viime vaaleissa 14 %)
- SDP 6 % (viime vaaleissa 6 %)
- Vasemmistoliitto 4 % (viime vaaleissa 6 %)
Kokoomuksella eniten yrittäjäehdokkaita aluevaaleissa
Eniten yrittäjäehdokkaita aluevaaleissa on kokoomuksella, toiseksi eniten keskustalla ja kolmanneksi eniten perussuomalaisilla. Myös viime aluevaaleissa kokoomuksella oli eniten yrittäjäehdokkaita. Eniten yrittäjäehdokkaiden määrä viime aluevaaleihin verrattuna nousi vihreillä, joilla on 17 yrittäjäehdokasta enemmän kuin vuonna 2022.
Yrittäjäehdokkaiden määrä aluevaaleissa:
- Kokoomus 392 ehdokasta (viime vaaleissa 405)
- Keskusta 268 (viime vaaleissa 330)
- Perussuomalaiset 226 (viime vaaleissa 289)
- Kristillisdemokraatit 111 (viime vaaleissa 118)
- Vihreät 110 (viime vaaleissa 93)
- SDP 106 (viime vaaleissa 93)
- Vasemmistoliitto 50 (viime vaaleissa 51)
- RKP 46 (viime vaaleissa 40)
- Muut 34 (viime vaaleissa 65)
- Liike Nyt 28 (viime vaaleissa 91)
Yrittäjäehdokkaiden jakautuminen eri puolueisiin aluevaaleissa:
- Kokoomus 29 % (viime vaaleissa 26 %)
- Keskusta 20 % (viime vaaleissa 21 %)
- Perussuomalaiset 16 % (viime vaaleissa 18 %)
- Kristillisdemokraatit 8 % (viime vaaleissa 7 %)
- Vihreät 8 % (viime vaaleissa 6 %)
- SDP 8 % (viime vaaleissa 6 %)
- Vasemmistoliitto 4 % (viime vaaleissa 3 %)
- RKP 3 % (viime vaaleissa 3 %)
- Muut 2 % (viime vaaleissa 4 %)
- Liike Nyt 2 % (viime vaaleissa 6 %)
Kokoomuksen ja Liike Nyt:n listalla suhteessa eniten yrittäjiä aluevaaleissa
Kun katsotaan yrittäjäehdokkaiden osuutta kunkin eduskuntapuolueen ehdokkaista, kärjessä ovat kokoomus ja Liike Nyt. Yrittäjäehdokkaiden osuutta omalla listallaan kasvatti vihreät.
Yrittäjien osuus eduskuntapuolueiden ehdokkaista aluevaaleissa:
- Kokoomus 24 % (viime vaaleissa 25 %)
- Liike Nyt 23 % (viime vaaleissa 26 %)
- Keskusta 19 % (viime vaaleissa 23 %)
- Perussuomalaiset 17 % (viime vaaleissa 19 %)
- RKP 13 % (viime vaaleissa 13 %)
- Kristillisdemokraatit 12 % (viime vaaleissa 13 %)
- Muut yhteensä 11 % (viime vaaleissa 14 %)
- Vihreät 10 % (viime vaaleissa 9 %)
- Sdp 6 % (viime vaaleissa 6 %)
- Vasemmistoliitto 4 % (viime vaaleissa 4 %)
Ennakkoäänestys alkaa 2.4., ja varsinainen vaalipäivä on 13.4.2025.
Lisätietoja:
Yrittäjien kuntavaalisivut: yrittajat.fi/kuntavaalit
johtaja, Harri Jaskari, 050 512 2874, harri.jaskari@yrittajat.fi, Suomen Yrittäjät
kehittämispäällikkö Hannamari Heinonen, Suomen Yrittäjät, p. 050 567 3395, hannamari.heinonen@yrittajat.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Harri Jaskarijohtaja
Puh:050 512 2874harri.jaskari@yrittajat.fiHannamari Heinonenkehittämispäällikkö
Puh:050 567 3395hannamari.heinonen@yrittajat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät: Kaavamaisen työhuonevähennyksen poisto uhkaa kiristää yksinyrittäjän verotusta2.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Hallitus on päättänyt poistaa kaavamaisen työhuonevähennyksen. Päätös uhkaa kiristää reilun 4 000 toiminimiyrittäjän verotusta, vaikka hallitus on samanaikaisesti päättänyt ansiotuloverotuksen kevennyksestä.
Kutsu medialle: Yli tuhat kuntavaikuttajaa koolla Kuopiossa 14.–15.5.28.4.2025 10:56:48 EEST | Kutsu
Missä maakunnissa on vahvin elinvoima ja miten se rakentuu? Miten kunnat ja yritykset saavat yhdessä aikaan kasvua? Muun muassa näistä keskustellaan kunta-alan huipputapahtumassa Suomen Yrittäjien Kunnallisjohdon seminaarissa Kuopiossa 14.–15.5.2025. Teemana on tänä vuonna “kasvu syntyy uudesta ajattelusta”.
Yrittäjägallup: Kesätyöntekijöitä palkataan eniten kaupan alalla ja teollisuudessa26.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Kesätöitä on kokonaisuutena tarjolla hieman viime vuotta vähemmän, Yrittäjägallup kertoo. Pk-yrityksistä 23 prosenttia aikoo palkata kesätyöntekijöitä. Viime vuonna vastaava osuus Yrittäjägallupissa oli 26 prosenttia. Eniten kesätyöntekijöitä palkataan teollisuuden ja kaupan alalla.
Yrittäjät: Riihen YEL-linjaus voi johtaa eläkemaksupommiin25.4.2025 09:30:17 EEST | Tiedote
Orpon hallitus linjasi puoliväliriihessä korjaavansa yrittäjien eläkejärjestelmää siten, että yrittäjien eläkemaksu määräytyy nykyistä selkeämmin yrittäjän todellisten tulojen mukaan. ”Linjaus uhkaa nostaa rajusti monien yrittäjien eläkemaksuja. Se voi olla eläkemaksupommi”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Toimittaja, tarvitsetko tietoa puoliväliriihen vaikutuksista yrityksiin? Suomen Yrittäjät vastaa24.4.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
Kuinka Orpon hallituksen puoliväliriihen ratkaisut vaikuttavat konkreettisesti yrittäjiin, yrityksiin ja työllisyyteen? Mitä tapahtuu verotukselle ja taloudelle? Sisältävätkö päätökset vaikuttavia uudistuksia? Suomen Yrittäjät on median käytettävissä ja tavoitettavissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme