Vihreiltä 101 keinoa luontokadon pysäyttämiseksi kunnissa
28.3.2025 15:19:12 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korostaa, miten keskeisessä asemassa kunnat ja kuntapäättäjät ovat kunnianhimoisen luontopolitiikan tekemisessä. Vihreiden paketissa ratkotaan luontokatoa yhteensä 101 keinon avulla.

Vihreiden laaja toimenpidepaketti kattaa yli sata keinoa sille, miten luonnon tilan heikkeneminen pystytään pysäyttämään ja luontoa suojellaan kaikkialla Suomessa. Kunnissa luontokatoa torjutaan metsissä, lähiluonnossa, luonnonsuojelun ja ennallistamisen keinoin, vesistöissä, eläimet huomioiden, tutkimusta ja elinkeinoelämää kuunnellen, kiertotaloutta vahvistamalla, ilmastokriisiä hillitsemällä sekä luontomyönteisellä päätöksenteolla.
– Kun kokoomusjohtoinen hallitus leikkaa luonnonsuojelusta, pettää lupauksensa vanhojen metsien suojelusta ja altistaa luonnonsuojelualueet kaivostoiminnalle, voivat kunnat nousta kokoaan suurempaan rooliin. Kunnissa voidaan korjata ja paikata sitä vahinkoa, jota hallituspolitiikka aiheuttaa, Virta kertoo.
Virta painottaa, että tulevissa kuntavaaleissa äänestetään myös jokaisen kunnan lähiluonnosta, metsistä, järvistä sekä luonnon- ja eläintensuojelusta. Keinoja parempaan politiikkaan löytyy, ne täytyy vain ottaa käyttöön.
– Sillä on väliä, ketkä kunnissa käyttävät valtaa ja tekevät päätöksiä. Kunnanvaltuustoissa voidaan päättää suojella luontoa ja ehkäistä luontokatoa – tai jäädä juhlapuheiden tasolle. Vihreät on aina viimeiseen saakka luonnon ja ilmaston puolella, Virta toteaa.
Lue 101 keinoa luontokadon pysäyttämiseksi täältä.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Mari Holopainen: Venäjän paluu jääkiekon MM-kisoihin on vaarallinen viesti – Suomen ja Ukrainan tukijamaiden on vastattava omalla osallistumisellaan30.10.2026 13:23:16 EET | Tiedote
Kansanedustaja Mari Holopainen (vihr.) pitää urheilun vetoomustuomioistuin CASin ratkaisua päästää Venäjä takaisin jääkiekon MM-kisoihin erittäin vaarallisena kehityksenä. Päätös koskee kaikkia IIHF:n MM-turnauksia vuodesta 2027 alkaen, ja ensimmäinen niistä on jo vuodenvaihteessa Kanadassa pelattava alle 20-vuotiaiden MM-turnaus.
Vihreiden Inka Hopsu: Valtiovarainministeriön valtaa on hajautettava29.10.2026 15:03:14 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu kyseenalaistaa valtiovarainministeriön osaamista kasvatuksen ja koulutuksen vaikuttavuuden arvioinnissa. Hopsu esittää mahdollisena ratkaisuna varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen valtionosuusrahoituksen siirtämistä valtiovarainministeriöstä OKM:n hallinnonalalle ja asiantuntijaministeriöiden vallan vahvistamista suhteessa valtiovarainministeriöön.
Vihreiden Hopsu tukee THL:n ehdotusta: Diagnoosien painoa sote-rahoituksessa on vähennettävä29.10.2026 11:58:13 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja, eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu kannattaa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen avausta diagnoositietojen painoarvon vähentämisestä hyvinvointialueiden rahoituksessa. Hopsu vaatii rahoituksen perusteeksi nykyistä vahvemmin väestön ikää ja sosioekonomista asemaa kuvaavia tietoja.
Inka Hopsu vaatii hallitukselta virheiden korjaamista luontopolitiikassa: “Luontokokoukseen mennään häpeällisen huonoin eväin”26.10.2026 16:54:14 EET | Tiedote
YK:n luontokokous järjestetään Armeniassa 19.-30. lokakuuta. Kokouksen keskeinen tavoite on tilannekuvan ja toimenpiteiden muodostaminen siitä, miten vuoden 2022 Kunming-Montrealin luontosopimuksen tavoitteet saavutetaan. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on surullinen siitä, miten heikoista asetelmista Suomi lähtee kokoukseen.
Hyrkkö VM:n kartoituksista: “Sopeutus ei ala puhtaalta pöydältä, lapset ja nuoret suojattava leikkauksilta”26.10.2026 12:02:49 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kommentoi valtiovarainministeriön tänään julkaisemia meno- ja rakenne- sekä verokartoituksia. Hyrkön mukaan tulevan vaalikauden sopeutuksissa on ensin suojeltava niitä, jotka ovat jo maksaneet Orpon hallituksen leikkauksista kovimman hinnan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme