Vihreät - De Gröna

Vihreiltä 101 keinoa luontokadon pysäyttämiseksi kunnissa

28.3.2025 15:19:12 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korostaa, miten keskeisessä asemassa kunnat ja kuntapäättäjät ovat kunnianhimoisen luontopolitiikan tekemisessä. Vihreiden paketissa ratkotaan luontokatoa yhteensä 101 keinon avulla.

Vihreiden laaja toimenpidepaketti kattaa yli sata keinoa sille, miten luonnon tilan heikkeneminen pystytään pysäyttämään ja luontoa suojellaan kaikkialla Suomessa. Kunnissa luontokatoa torjutaan metsissä, lähiluonnossa, luonnonsuojelun ja ennallistamisen keinoin, vesistöissä, eläimet huomioiden, tutkimusta ja elinkeinoelämää kuunnellen, kiertotaloutta vahvistamalla, ilmastokriisiä hillitsemällä sekä luontomyönteisellä päätöksenteolla.

– Kun kokoomusjohtoinen hallitus leikkaa luonnonsuojelusta, pettää lupauksensa vanhojen metsien suojelusta ja altistaa luonnonsuojelualueet kaivostoiminnalle, voivat kunnat nousta kokoaan suurempaan rooliin. Kunnissa voidaan korjata ja paikata sitä vahinkoa, jota hallituspolitiikka aiheuttaa, Virta kertoo.

Virta painottaa, että tulevissa kuntavaaleissa äänestetään myös jokaisen kunnan lähiluonnosta, metsistä, järvistä sekä luonnon- ja eläintensuojelusta. Keinoja parempaan politiikkaan löytyy, ne täytyy vain ottaa käyttöön.

– Sillä on väliä, ketkä kunnissa käyttävät valtaa ja tekevät päätöksiä. Kunnanvaltuustoissa voidaan päättää suojella luontoa ja ehkäistä luontokatoa – tai jäädä juhlapuheiden tasolle. Vihreät on aina viimeiseen saakka luonnon ja ilmaston puolella, Virta toteaa.

Lue 101 keinoa luontokadon pysäyttämiseksi täältä.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Sofia Virta: Ministeri Rydmanilla ei edelleenkään ole Vihreiden luottamusta – nyt nähdään johtaako hallitusta perussuomalaiset vai pääministeri18.6.2026 14:51:12 EEST | Tiedote

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Vihreiden suhtautuminen Rydmaniin ei ole muuttunut mihinkään: luottamusta hänen toimintaansa sosiaali- ja terveysministerinä ei ole koskaan ollutkaan. Virran mukaan tulevan viikon eduskuntakeskusteluissa nähdään, luottaako pääministeri sokeasti ministeriinsä ja antaa perussuomalaisten ministereiden johtaa hallitusta.

Vihreiden varapuheenjohtaja Pyhälammi: Petteri Orpon on osoitettava, ettei perussuomalaisten identiteettipolitiikka sanele hallituksen linjaa16.6.2026 16:44:51 EEST | Tiedote

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman julkisti eilen yksipuolisesti uudet STEA-avustuskriteerit, jotka sulkevat rahoituksen ulkopuolelle sateenkaarijärjestöt, kotoutumistyötä tekevät järjestöt sekä laajan joukon vaikuttamis- ja neuvontatyötä tekeviä järjestöjä. Vihreiden varapuheenjohtaja Allu Pyhälammi vaatii pääministeri Petteri Orpoa osoittamaan, ettei perussuomalaisten identiteettipolitiikka sanele hallituksen linjaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye