Vihreiltä 101 keinoa luontokadon pysäyttämiseksi kunnissa
28.3.2025 15:19:12 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korostaa, miten keskeisessä asemassa kunnat ja kuntapäättäjät ovat kunnianhimoisen luontopolitiikan tekemisessä. Vihreiden paketissa ratkotaan luontokatoa yhteensä 101 keinon avulla.

Vihreiden laaja toimenpidepaketti kattaa yli sata keinoa sille, miten luonnon tilan heikkeneminen pystytään pysäyttämään ja luontoa suojellaan kaikkialla Suomessa. Kunnissa luontokatoa torjutaan metsissä, lähiluonnossa, luonnonsuojelun ja ennallistamisen keinoin, vesistöissä, eläimet huomioiden, tutkimusta ja elinkeinoelämää kuunnellen, kiertotaloutta vahvistamalla, ilmastokriisiä hillitsemällä sekä luontomyönteisellä päätöksenteolla.
– Kun kokoomusjohtoinen hallitus leikkaa luonnonsuojelusta, pettää lupauksensa vanhojen metsien suojelusta ja altistaa luonnonsuojelualueet kaivostoiminnalle, voivat kunnat nousta kokoaan suurempaan rooliin. Kunnissa voidaan korjata ja paikata sitä vahinkoa, jota hallituspolitiikka aiheuttaa, Virta kertoo.
Virta painottaa, että tulevissa kuntavaaleissa äänestetään myös jokaisen kunnan lähiluonnosta, metsistä, järvistä sekä luonnon- ja eläintensuojelusta. Keinoja parempaan politiikkaan löytyy, ne täytyy vain ottaa käyttöön.
– Sillä on väliä, ketkä kunnissa käyttävät valtaa ja tekevät päätöksiä. Kunnanvaltuustoissa voidaan päättää suojella luontoa ja ehkäistä luontokatoa – tai jäädä juhlapuheiden tasolle. Vihreät on aina viimeiseen saakka luonnon ja ilmaston puolella, Virta toteaa.
Lue 101 keinoa luontokadon pysäyttämiseksi täältä.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Virta: Hallituksen leikkaukset osuvat taas kerran naisvaltaisiin aloihin, lapsiin ja nuoriin4.9.2026 11:27:30 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta nostaa esiin hallituksen leikkausten ja kuntien sakkomaksujen vaikutuksen järjestöissä, kunnissa ja hyvinvointialueilla tehtävään naisvaltaisten alojen työhön. Samalla hallitus leikkaa lapsilta, nuorilta ja koulutuksesta.
Vihreiden Alametsä vastaa Saarikolle: Nuorten ahdistuksen syitä ei löydy vain ruuduilta – myös koronasulun ja leikkauspolitiikan vaikutukset tulee muistaa4.9.2026 11:22:42 EEST | Tiedote
Nuorten ahdistuksen syyt eivät ole vain yksilöissä tai somessa, muistuttaa kansanedustaja Alviina Alametsä (vihr.). Hän vaatii, että myös päätösten vaikutukset koronarajoituksista toimeentulon leikkauksiin tunnustetaan osana nuorten mielenterveyskriisiä.
Virta: Järkyttävät videot osoittavat jälleen turkistarhauksen julmuuden – turkistarhaus on lopetettava Suomessa nyt3.9.2026 15:41:11 EEST | Tiedote
Turkistarhauksen jatkuminen on yksi suurimmista eläinoikeusloukkauksista Suomessa. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta on toistuvasti vaatinut hallitusta käynnistämään alan hallitun alasajon ja tukemaan turkistuottajia siirtymisessä uusiin elinkeinoihin. Nyt julkisuuteen tulleet uudet kuvat suomalaisilta turkistarhoilta osoittavat jälleen, miksi turkistarhauksen jatkamista ei voida enää puolustella.
Vihreiden Hopsu: Hallitus ei ottanut budjettiriihessään huomioon naisten ja nuorten työttömyyskriisiä3.9.2026 12:48:41 EEST | Tiedote
Korkeakoulutettujen naisten työttömyys on kasvanut jo ennätystasolle, ja sosiaali- ja terveydenhuoltoalan järjestöleikkaukset iskevät nyt suoraan heihin. Myös alle 25-vuotiaita pitkäaikaistyöttömiä oli heinäkuussa 18 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu ihmettelee budjettiriihen vaisuja työllisyystoimia.
Hyrkkö: Kokoomuksen taloususkottavuudesta on jäljellä vain märkä läntti2.9.2026 17:45:58 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön tänään vahvistamien tietojen mukaan hallituksen viimeiseksi jäävä budjettiesitys heikentää julkista taloutta 0,1 miljardilla eurolla. Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja ja vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö vaatii hallitusta perääntymään höveleistä veroalennuksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme