Porin Prosessivoima investoi sähkökattilaan
31.3.2025 09:00:00 EEST | Pohjolan Voima Oyj | Tiedote
Pohjolan Voiman tytäryhtiö Porin Prosessivoima on tehnyt investointipäätöksen 60 megawatin sähköhöyrykattilasta. Kattila tulee osaksi Porin Prosessivoiman nykyistä voimalaitoskokonaisuutta. Se varmistaa ja tehostaa energian tuotantoa, ja sen tarkoituksena on vähentää polttoaineen käyttämisen tarvetta ja pienentää näin voimalaitoksen päästöjä. Lisäksi sähköhöyrykattilan avulla pystytään tuottamaan sähköjärjestelmää vakauttavaa säätövoimaa. Investoinnin suuruus on 10,5 miljoonaa euroa ja se valmistuu suunnitelmien mukaan elokuussa 2026.

”Olemme todella tyytyväisiä investointipäätökseen. Sähköhöyrykattila on osa määrätietoista työtämme vähentää Porin Prosessivoiman fossiilisten polttoaineiden käyttöä. Kun säästä riippuvainen energiantuotanto lisääntyy, tarvitaan sähköverkkoon myös entistä enemmän säätökykyä. Siksi nyt tehtävä investointi on meille tärkeä”, Porin Prosessivoiman toimitusjohtaja Eero Niemitalo sanoo.
Sähkökattilalla tuotetaan kaukolämpöä silloin, kun sähkö on edullista. Sähkökattila muuttaa sähköenergian lämmöksi, joka puolestaan höyrystää veden. Käytön hyötysuhde on korkea, sillä lähes kaikki sähköenergia muuttuu lämmöksi. Sähkökattilan tehoa voidaan säätää tarkasti, ja se käynnistyy ja sammuu nopeasti tarpeen mukaan.
”Sähkökattilan mahdollistama polttoaineen käytön väheneminen riippuu sähkön hinnasta ja hintavaihteluista. Esimerkiksi vuonna 2024 polttoaineen käyttömme olisi vähentynyt noin 15 prosenttia sähkökattilan avulla. Sillä voidaan myös tuottaa voimalaitoksemme energia silloin, kun pääkattilalle tehdään vuosihuoltoa. Tämä vähentää merkittävästi nesteytetyn maakaasun käyttöä ja siitä syntyviä päästöjä energiantuotannossamme”, Niemitalo kertoo.
Porin Prosessivoima on jo aiemmin vähentänyt voimalaitoksen polttoaineen käyttöä ja päästöjä: savukaasujen lämmöntalteenottolaitos valmistui vuoden 2024 lopussa. Sen myötä Porin alueen kaukolämmön tuotannon hiilidioksidipäästöt vähenevät noin 1 000 tonnia vuodessa. Investointien ansiosta turpeen käytöstä voimalaitoksen polttoaineena on jo pystytty luopumaan kokonaan.
Lisätietoja: Eero Niemitalo, toimitusjohtaja, Porin Prosessivoima Oy, puh. 044 701 2105,
eero.niemitalo@porienergia.fi
Avainsanat
Kuvat

Liitteet
Porin Prosessivoima Oy on Pohjolan Voima Oyj:n 89-prosenttisesti ja Pori Energia Oy:n 11-prosenttisesti omistama yhtiö. Vuonna 2008 valmistunut Porin Prosessivoiman biovoimalaitos Porin Kaanaan teollisuusalueella on lämmön ja sähkön yhteistuotantovoimalaitos, joka tuottaa kaukolämpöä Pori Energialle, prosessilämpöä alueen teollisuudelle ja lisäksi sähköä. Voimalaitoksen käyttöä ja kunnossapitoa hoitaa Pori Energia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjolan Voima Oyj
Pohjolan Voima paras pieni organisaatio Suomen Parhaat Työpaikat™ 2026 -listalla27.3.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Great Place to Work® julkisti torstaina 26.3.2026 vuosittaisen Suomen Parhaat Työpaikat -listan. Pohjolan Voima Oyj palkittiin parhaana pienenä organisaationa. Pohjolan Voima on tehnyt pitkäjänteistä työtä yrityskulttuurinsa ja työyhteisönsä kehittämiseksi. Yhteiskunnallisesti merkittävä työ ja osallistava johtamiskulttuuri näkyykin tutkimuksessa sitoutumisena ja keskinäisenä luottamuksena.
Tornionlaakson Voima siirtyy uudelle omistajalle25.3.2026 15:45:46 EET | Tiedote
Tengeliönjoen vesistössä kolme vesivoimalaitosta omistava Tornionlaakson Voima Oy myydään isobritannialaisen sijoitusyhtiö Downingin hallinnoimille rahastoille. Downing jatkaa Tornionlaakson Voiman toimintaa. Kaupan on tarkoitus toteutua kevään 2026 aikana.
Tornionlaakson Voima transfers to new ownership25.3.2026 15:45:46 EET | Press release
Tornionlaakson Voima Oy, which owns three hydropower plants in the Tengeliönjoki river basin in Northern Finland, is to be sold to sold to funds managed by Downing, a UK-based investment manager. Downing will continue Tornionlaakson Voima’s operations, with the transaction expected to be completed during spring 2026.
Melon voimalaitoksen turbiinien peruskunnostus on valmistunut23.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Nokialla Kokemäenjoen vesistöön kuuluvassa Nokianvirrassa sijaitsevan Melon vesivoimalan turbiinien peruskunnostus on valmistunut. Kunnostushanke tuli päätökseensä, kun voimalaitoksen kahdesta turbiinista jälkimmäisenä kunnostettu 1. turbiini luovutettiin takaisin käyttöön. Kunnostuksella jatketaan voimalaitoksen koneiston elinkaarta ja varmistetaan vakaata energiantuotantoa.
Näkökulma: Pakkanen testaa Suomen energiaturvallisuuden15.1.2026 13:19:51 EET | Tiedote
Viime vuosien epävakaasta geopoliittisesta tilanteestakin huolimatta olemme voineet Suomessa luottaa siihen, että sähköä ja lämpöä riittää kylminä kuukausina koteihin ja kotimaiselle teollisuudelle. Kiitos toimitusvarmuudesta kuuluu osaltaan lämmön ja sähkön yhteistuotantolaitoksille. Vuoden 2026 alun purevat pakkaset saavat minut pohtimaan, mitä tapahtuu, jos yhteistuotanto vähenee huomattavasti Suomessa?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme