Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Miksi naudanjauheliha loppui kaupasta?

Jaa

Naudanjauhelihan katoaminen kauppojen hyllyiltä ei ole sattumaa, vaan näkyvä merkki syvästä kriisistä suomalaisessa naudanlihantuotannossa. Muun muassa heikon kannattavuuden vuoksi maidon- ja lihantuotanto ei houkuttele – nuoria ei hakeudu alalle eikä investointeja juurikaan tehdä. Kulutusta on ohjattu hinnoittelulla jauhelihaan, mutta tuotanto ei ole pysynyt mukana, eivätkä tuottaja- ja kuluttajahinnat ole seuranneet eurooppalaista kehitystä.

Naudanjauheliha
Naudanjauheliha MTK Materiaalipankki

Maitotilat ovat kasvaneet kooltaan, mutta menestyäkseen niiden on oltava yhä suurempia. Sukupolvenvaihdokset takkuavat, ja lopettaville kotieläintiloille on yhä vaikeampi löytää jatkajia. Uuden navetan rakentaminen on kallista ja rahoitusta on vaikea saada. Tuottajia on syyllistetty ympäristöongelmista ja samaan aikaan vaadittu lihantuotannon vähentämistä. Monella tilalla tämä on tarkoittanut lopullista luopumista eläintuotannosta.

Tilannetta on pahentanut kustannuskriisi, joka vei viimeisetkin mahdollisuudet investointeihin. Samalla kun kotimainen tuotanto on supistunut, naudanlihan kysyntä Euroopassa on kasvanut ja nostanut hintoja – mutta suomalainen tuotanto ei ole enää mukana kilvassa.

Ratkaisut eivät synny hetkessä

Tilanteen helpottamiseksi markkinatasapaino voidaan lyhyellä aikavälillä saavuttaa vain hintajoustoilla. Pidemmällä aikavälillä ratkaisu edellyttää maidon- ja lihantuotannon kannattavuuden parantamista sekä investointiympäristön kehittämistä ennustetun tuotannon laskun pysäyttämiseksi. Vain näin voidaan mahdollistaa uudet investoinnit, joiden avulla tuotanto voidaan nostaa kysynnän tasolle.

Tilannetta ei voida korjata pelkästään lihantuotantoa lisäämällä, sillä noin 75 prosenttia vasikoista syntyy maitotiloilla. Lisäksi tuotanto ei kykene reagoimaan nopeasti kysynnän muutoksiin, mikä vaikeuttaa tilannekuvaan vastaamista lyhyellä aikavälillä.

Lue tiivistys: Miksi naudanjauheliha loppui kaupoista?  https://www.mtk.fi/-/miksi-jauheliha-loppui-kaupasta

Lisätiedot:
Johan Åberg, maatalousjohtaja, MTK, 040 523 3864
Juho Kyntäjä, asiantuntija, MTK, 040 517 6972
Juha Lappalainen, tutkimuspäällikkö, MTK, 040 546 6675

Kuvat

Naudanjauheliha
Naudanjauheliha
MTK Materiaalipankki
Lataa
Naudanjauheliha
Naudanjauheliha
MTK Materiaalipankki
Lataa
Naudanjauheliha
Naudanjauheliha
MTK Materiaalipankki
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK ja Sahateollisuus toivat metsien ilmastohyödyt näkyviin Brysselissä – paine LULUCF-päätösten muuttamiseen kasvaa25.4.2025 10:16:33 EEST | Tiedote

Maankäyttösektorin päästöjä koskevaa LULUCF-säädöstä arvioidaan komission työohjelman mukaan tänä vuonna. MTK ja Sahateollisuus perustelivat aktiivista metsien hoitoja ja käyttöä sekä kilpailukykyisen sahateollisuuden merkitystä Brysselissä torstaina pidetyssä seminaarissa. ”Komission on tunnustettava tosiasiat ja todettava, että metsien hiilinieluihin perustuvalta politiikalta on pudonnut pohja pois”, vaati MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila.

MTK:n terveiset hallituksen kehysriihelle: ”Pidetään kiinni Suomen vahvuuksista, uskalletaan tarttua uuteen kasvuun”17.4.2025 09:37:54 EEST | Tiedote

Muuttuneessa maailmassa Suomen talous ja maan elinkeinotoiminta ovat uudessa ja osin arvaamattomassa tilanteessa. Ensi viikolla puoliväliriiheensä kokoontuvan hallituksen on välttämätöntä pitää kiinni Suomen olemassa olevista vahvuuksista. Toisaalta hallituksen on kyettävä tarttumaan tunnistettaviin, uusiin kasvumahdollisuuksiin, kuten uusiutuvan energian eri muotoihin, puhtaisiin teknologioihin ja matkailuun. Uusi kasvu syntyy markkinoilta ja reilulla lainsäädännöllä turvatusta toimintaympäristöstä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye