OYSin organisaatiorakenteeseen suunnitellaan uudistuksia
31.3.2025 15:01:00 EEST | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella suunnitellaan muutoksia OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialueelle. Kahdessa vaiheessa tehtävillä muutoksilla on tarkoitus parantaa muun muassa hoitoketjujen integraatiota, erikoissairaanhoidon kustannustehokkuutta sekä hoidon saatavuutta uudistamalla johtamisorganisaatiota ja -vastuita. Ensimmäiseen vaiheeseen liittyvät yhteistoimintaneuvottelut alkavat 2.4.2025.

OYS sairaalapalvelut ja ensihoito -toimialueelle suunnitellut muutokset vaikuttavat toteutuessaan merkittävästi toimialueen organisoitumiseen. Organisaatiouudistus on tarkoitus toteuttaa kahdessa vaiheessa, jotka edellyttävät kahta erillistä yhteistoimintamenettelyä. Ensimmäisessä vaiheessa tarkastellaan erityisesti toimialueeseen kuuluvien osaamiskeskusten määrää ja tehtäviä sekä hoitotyön johtamisen rakennetta.
Tällä hetkellä OYS sairaalapalvelut ja ensihoito -toimialueella on 12 osaamiskeskusta. Osaamiskeskuksille perustuva organisaatiorakenne siirtyi hyvinvointialueuudistuksessa Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiriltä Pohteelle pääosin sellaisenaan, eikä toimialueen organisoitumista ole sen jälkeen tarkasteltu.
Nyt esitetyt muutossuunnitelmat perustuvat koko Pohteen yhteiseen hyvinvointialuestrategiaan, jonka mukaan rakenteiden ja toimintamallien uudistaminen hallitusti on välttämätöntä.
"Uudistuksen tavoitteena ei ole vähentää henkilöstöä, vaan muutoksessa on kyse toimialueen johtamisvastuiden ja tehtävien uudelleen järjestelystä. Joitakin tehtäviä poistuu, ja uuden organisaatiorakenteen mukaisia tehtäviä perustetaan tilalle", OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialuejohtaja Juha Paloneva kertoo.
Koska muutossuunnitelmiin liittyy henkilöstövaikutuksia, Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on antanut 28.3.2025 henkilöstöjärjestöille neuvotteluesityksen yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämiseksi.
Ensimmäisen vaiheen muutosten kohteena on yhteensä noin 30 henkilöä, jotka työskentelevät OYS sairaalapalvelut ja ensihoito -toimialueella. Noin 10 henkilön osalta käydään irtisanomisperusteiset yhteistoimintaneuvottelut. Muiden osalta muutokset voidaan toteuttaa työnjohdollisesti.
Yhteistoimintaneuvottelut alkavat 2.4.2025 ja ne kestävät vähintään kaksi viikkoa. Tavoite on, että uusi OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon organisaatio aloittaa 1.1.2026.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha PalonevaToimialuejohtaja, OYS sairaalapalvelut ja ensihoitoPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Puh:040 318 6581juha.paloneva@pohde.fiMari Saari-SomerohenkilöstöpäällikköPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Puh:044 469 1201mari.saari-somero@pohde.fiPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Norra Finlands samarbetsområdes gemensamma röst blir starkare – samarbetsområdet samlades för Talvipäivät-evenemanget i Uleåborg13.3.2026 12:14:10 EET | Tiedote
Talvipäivät-evenemanget för Norra Finlands samarbetsområde (YTA) anordnades i Uleåborg 9–10.3.2026. Evenemanget samlade förtroendevalda och tjänstemän från Lapplands, Kajanalands, Mellersta Österbottens och Norra Österbottens välfärdsområden, samt representanter för statsförvaltningen, för att diskutera samarbetet i norr, samarbetsområdesavtalet och gemensamma prioriteringar för intressebevakningen.
Pohjoisen yhteinen ääni voimistuu – yhteistyöalue kokoontui Talvipäiville Ouluun13.3.2026 10:42:51 EET | Tiedote
Pohjois-Suomen yhteistyöalueen (YTA) Talvipäivät järjestettiin Oulussa 9.–10.3.2026. Tilaisuus kokosi yhteen Lapin, Kainuun, Keski-Pohjanmaan ja Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueiden luottamushenkilö- ja virkajohtoa sekä valtionhallinnon edustajia keskustelemaan pohjoisen yhteistyöstä, YTA‑sopimuksesta ja yhteisistä edunvalvonnan kärjistä.
Tuulenkaatopuut ovat turvallisuusriski11.3.2026 14:42:57 EET | Tiedote
Tuulenkaatopuu on puu, jonka kova tuuli tai myrsky on kaatanut. Tuulenkaatopuut ovat turvallisuusriski. Roudan ja lumen sulaminen nostaa riskiä entisestään. Vältä alueita, joilla tuulenkaatopuita on, ja varoita lapsia.
Erikoissairaanhoidon jonojen purku etenee suunnitellusti11.3.2026 07:35:04 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 10.3.2026 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus käsitteli erikoissairaanhoidon hoitojonojen tilannetta ja tehtyjä toimenpiteitä. Pohteen lausunto lakiesityksen luonnoksesta, joka koskee hyvinvointialueiden rahoituksesta annetun lain muuttamista, hyväksyttiin.
Lasten käytösongelmien tutkimus jatkuu Pohteen neuvoloissa kesään 2026 asti10.3.2026 11:12:56 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen neuvoloissa tehdään DIGIPARENT-tutkimusta, jossa selvitetään, miten lasten käytösongelmia voidaan ennaltaehkäistä ja hoitaa digiavusteisen vanhempainohjauksen avulla. Osa tutkimukseen osallistuvista perheistä voi ohjautua vielä vuoden 2026 aikana Voimaperheet-vanhempainohjausohjelmaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme