OYSin organisaatiorakenteeseen suunnitellaan uudistuksia
31.3.2025 15:01:00 EEST | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella suunnitellaan muutoksia OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialueelle. Kahdessa vaiheessa tehtävillä muutoksilla on tarkoitus parantaa muun muassa hoitoketjujen integraatiota, erikoissairaanhoidon kustannustehokkuutta sekä hoidon saatavuutta uudistamalla johtamisorganisaatiota ja -vastuita. Ensimmäiseen vaiheeseen liittyvät yhteistoimintaneuvottelut alkavat 2.4.2025.

OYS sairaalapalvelut ja ensihoito -toimialueelle suunnitellut muutokset vaikuttavat toteutuessaan merkittävästi toimialueen organisoitumiseen. Organisaatiouudistus on tarkoitus toteuttaa kahdessa vaiheessa, jotka edellyttävät kahta erillistä yhteistoimintamenettelyä. Ensimmäisessä vaiheessa tarkastellaan erityisesti toimialueeseen kuuluvien osaamiskeskusten määrää ja tehtäviä sekä hoitotyön johtamisen rakennetta.
Tällä hetkellä OYS sairaalapalvelut ja ensihoito -toimialueella on 12 osaamiskeskusta. Osaamiskeskuksille perustuva organisaatiorakenne siirtyi hyvinvointialueuudistuksessa Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiriltä Pohteelle pääosin sellaisenaan, eikä toimialueen organisoitumista ole sen jälkeen tarkasteltu.
Nyt esitetyt muutossuunnitelmat perustuvat koko Pohteen yhteiseen hyvinvointialuestrategiaan, jonka mukaan rakenteiden ja toimintamallien uudistaminen hallitusti on välttämätöntä.
"Uudistuksen tavoitteena ei ole vähentää henkilöstöä, vaan muutoksessa on kyse toimialueen johtamisvastuiden ja tehtävien uudelleen järjestelystä. Joitakin tehtäviä poistuu, ja uuden organisaatiorakenteen mukaisia tehtäviä perustetaan tilalle", OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialuejohtaja Juha Paloneva kertoo.
Koska muutossuunnitelmiin liittyy henkilöstövaikutuksia, Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on antanut 28.3.2025 henkilöstöjärjestöille neuvotteluesityksen yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämiseksi.
Ensimmäisen vaiheen muutosten kohteena on yhteensä noin 30 henkilöä, jotka työskentelevät OYS sairaalapalvelut ja ensihoito -toimialueella. Noin 10 henkilön osalta käydään irtisanomisperusteiset yhteistoimintaneuvottelut. Muiden osalta muutokset voidaan toteuttaa työnjohdollisesti.
Yhteistoimintaneuvottelut alkavat 2.4.2025 ja ne kestävät vähintään kaksi viikkoa. Tavoite on, että uusi OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon organisaatio aloittaa 1.1.2026.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha PalonevaToimialuejohtaja, OYS sairaalapalvelut ja ensihoitoPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Puh:040 318 6581juha.paloneva@pohde.fiMari Saari-SomerohenkilöstöpäällikköPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Puh:044 469 1201mari.saari-somero@pohde.fiPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Aluehallitus aloitti syyskauden11.8.2026 14:27:43 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 11.8.2026 syyskauden ensimmäiseen kokoukseen puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus hyväksyi vammaisten henkilöiden asumisen tuen palvelujen kilpailutuksen.
Iin hammashoitola tarjoaa 3.8.2026 alkaen vain kiireetöntä hammashoitoa – kiireellinen hoito Dentopoliksessa30.7.2026 09:20:04 EEST | Tiedote
Iin hammashoitolassa tarjotaan 3. elokuuta 2026 alkaen vain kiireetöntä hampaiden ja suun hoitoa. Kiireellinen hampaiden ja suun hoito järjestetään Oulun Dentopoliksessa.
Ikäihmisten Gerorock-tapahtuma järjestetään jälleen28.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
”The Show Must Go On!” Gerorock-festarit rokataan entistä rokimpana vuonna 2026! Rock-musiikki ja kesäfestarit kuuluvat ikäihmisten kulttuurihyvinvointiin yhtä lailla kuin nuoremmillekin sukupolville.
Pohde laajentaa Omaishoidon keskuksen puhelinaikaa23.7.2026 09:14:33 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde laajentaa Omaishoidon keskuksen puhelinpalvelun palveluaikoja. Tähän asti puhelinpalvelu on ollut auki kaksi tuntia aamupäivällä, mutta 3. elokuuta 2026 lähtien palvelua saa myös kello 12–14.
Pohteelle valtionavustus hoidon jatkuvuuden vahvistamiseen: omalääkäri- ja omahoitajamallin kehittäminen jatkuu22.7.2026 09:30:41 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on saanut 3,24 miljoonan euron valtionavustuksen hankkeeseen, jonka tavoitteena on parantaa edelleen hoidon jatkuvuutta ja sujuvoittaa perusterveydenhuollon palveluja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme