Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde

OYSin organisaatiorakenteeseen suunnitellaan uudistuksia

Jaa

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella suunnitellaan muutoksia OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialueelle. Kahdessa vaiheessa tehtävillä muutoksilla on tarkoitus parantaa muun muassa hoitoketjujen integraatiota, erikoissairaanhoidon kustannustehokkuutta sekä hoidon saatavuutta uudistamalla johtamisorganisaatiota ja -vastuita.  Ensimmäiseen vaiheeseen liittyvät yhteistoimintaneuvottelut alkavat 2.4.2025.

Keskellä taittunut uutispaperi, jossa on tekstiä ja kuva. Alaosassa Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen logo.

OYS sairaalapalvelut ja ensihoito -toimialueelle suunnitellut muutokset vaikuttavat toteutuessaan merkittävästi toimialueen organisoitumiseen. Organisaatiouudistus on tarkoitus toteuttaa kahdessa vaiheessa, jotka edellyttävät kahta erillistä yhteistoimintamenettelyä. Ensimmäisessä vaiheessa tarkastellaan erityisesti toimialueeseen kuuluvien osaamiskeskusten määrää ja tehtäviä sekä hoitotyön johtamisen rakennetta.  

Tällä hetkellä OYS sairaalapalvelut ja ensihoito -toimialueella on 12 osaamiskeskusta. Osaamiskeskuksille perustuva organisaatiorakenne siirtyi hyvinvointialueuudistuksessa Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiriltä Pohteelle pääosin sellaisenaan, eikä toimialueen organisoitumista ole sen jälkeen tarkasteltu.  

Nyt esitetyt muutossuunnitelmat perustuvat koko Pohteen yhteiseen hyvinvointialuestrategiaan, jonka mukaan rakenteiden ja toimintamallien uudistaminen hallitusti on välttämätöntä. 

"Uudistuksen tavoitteena ei ole vähentää henkilöstöä, vaan muutoksessa on kyse toimialueen johtamisvastuiden ja tehtävien uudelleen järjestelystä. Joitakin tehtäviä poistuu, ja uuden organisaatiorakenteen mukaisia tehtäviä perustetaan tilalle", OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialuejohtaja Juha Paloneva kertoo.  

Koska muutossuunnitelmiin liittyy henkilöstövaikutuksia, Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on antanut 28.3.2025 henkilöstöjärjestöille neuvotteluesityksen yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämiseksi.  

Ensimmäisen vaiheen muutosten kohteena on yhteensä noin 30 henkilöä, jotka työskentelevät OYS sairaalapalvelut ja ensihoito -toimialueella. Noin 10 henkilön osalta käydään irtisanomisperusteiset yhteistoimintaneuvottelut. Muiden osalta muutokset voidaan toteuttaa työnjohdollisesti.  

Yhteistoimintaneuvottelut alkavat 2.4.2025 ja ne kestävät vähintään kaksi viikkoa. Tavoite on, että uusi OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon organisaatio aloittaa 1.1.2026.  

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde

Pohteen asumispalveluihin Nivalassa, Ylivieskassa ja Oulussa suunnitellaan muutoksia – yhteistoimintaneuvottelut alkoivat 6.5.7.5.2025 10:36:41 EEST | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella suunnitellaan muutoksia ikäihmisten toimialueella. Muutokset koskevat Nivalan Kotikeskus Hopeakotia, Ylivieskan palvelukoti Kotikartanoa ja Oulussa Hiirosen palvelukeskuksessa sijaitsevaa Emiliakotia. Suunnitelmien taustalla on sekä rakennusten kuntoon että toimintojen organisoitumiseen liittyviä syitä. Koska suunnitelmiin liittyy henkilöstövaikutuksia, Pohde on käynnistänyt yhteistoimintaneuvottelut henkilöstöjärjestöjen kanssa tiistaina 6.5.2025.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye