Psykologi Pekka Järvinen haastaa uutuuskirjassaan aivokeskeisen ajattelun
"Ihminen on enemmän kuin aivonsa", sanoo psykologian lisensiaatti ja arvostettu kouluttaja Pekka Järvinen. Hän pureutuu syvälle ihmismielen toimintaan kirjassaan Mieleni minut tekevi. Kirja on heti arvosteluvapaa.

Viime vuosikymmeninä aivotutkimuksen suosio on kasvanut, mutta samalla on syntynyt harhaanjohtava käsitys, että aivot yksinään määrittävät tunteemme, ajattelumme ja käyttäytymisemme. Psykologi Pekka Järvinen kritisoi tätä näkemystä kirjassaan Mieleni minut tekevi. Hän palauttaa keskiöön ihmismielen ja minän merkityksen. Kirja tarjoaa lukijalle välineitä itsetuntemuksen kasvattamiseen sekä auttaa ymmärtämään, kuinka mielen ja minän toiminta ohjaa ihmistä.
"Muodikas aivopuhe on syrjäyttämässä ihmismielen. Aivotutkijat kertovat, mitä kaikkea aivot saavat ihmisen tekemään. On syntynyt virheellinen kuva, että synapsit määrittävät, keitä olemme, mitä teemme ja tunnemme", Järvinen sanoo.
Hänen mukaansa kyse voi joskus olla suoranaisesta "neurovedätyksestä".
”Me emme ole yhtä kuin aivomme. Kaukana siitä. Me ohjaamme itse itseämme. Me olemme mielemme emmekä aivosolujen luomuksia."
Mieleni minut tekevi käsittelee ihmisen käytöstä monien psykologisten ilmiöiden kuten narsismin, perfektionismin, kateuden ja masennuksen kautta. Järvinen havainnollistaa tekstiä selkein esimerkein, jotka tekevät lukukokemuksesta oivaltavan ja antoisan.
Kirja on suunnattu kaikille ihmismielestä ja psykologian perusteista kiinnostuneille. Se sopii erityisesti niille, jotka haluavat kehittää itsetuntemustaan ja ihmissuhdetaitojaan sekä niille, jotka työskentelevät ihmissuhdeammateissa, kuten hoito-, terapia-, valmennus-, opetus- ja HR-tehtävissä. Kirja toimii myös erinomaisena oheislukemistona alan opiskelijoille.
Mieleni minut tekevi rohkaisee lukijaa pohtimaan ihmismielen monimuotoisuutta syvällisesti. Se muistuttaa, että aivot eivät ajattele, tunne tai rakasta – sen tekee ihminen mielellään.
Tekijästä
Pekka Järvinen on psykologian lisensiaatti, ryhmäpsykoanalyytikko ja teologian maisteri. Hän on kouluttanut ja valmentanut kymmeniä tuhansia johtajia ja työyhteisöjen jäseniä ja kuuluu Talouselämä-lehden mukaan Suomen vaikutusvaltaisimpien kouluttajien joukkoon. Järvinen on kirjoittanut kymmenen suosittua teosta ihmisten johtamisesta ja saanut Aalto-yliopiston Tiedonjano-tunnustuksen työstään.
Kirja on heti arvosteluvapaa.
Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet: silja.massa@teos.fi, +358 40 708 1323
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Silja MassaTeos-kustantamo
Puh:+358 40 708 1323silja.massa@teos.fiwww.teos.fiKuvat
Linkit
Vuonna 2003 perustettu Teos julkaisee laadukasta suomenkielistä kirjallisuutta romaaneista tietokirjoihin ja runoista lastenkirjoihin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Teos-kustantamo
Emmi Itärannan uutuusromaani Lumenlaulaja kertoo Louhen lumoavan syntytarinan5.8.2025 10:59:51 EEST | Tiedote
Lumenlaulaja kuljettaa lukijan myyttiseen menneisyyteen, taikavoimien ja muodonmuutosten maailmaan. Kirja ilmestyy ja on arvosteluvapaa perjantaina 8.8.
Marjo Niemen Pienen budjetin sotaelokuva on väkevä luokkaromaani, jota kirjailija on yrittänyt koko uransa kirjoittaa4.8.2025 10:16:53 EEST | Tiedote
Pienen budjetin sotaelokuva on armottoman suora romaani luokasta ja arvottomuudesta. Sen synkkä huumori kätkee alleen raunioita, joiden alla asuu lapsi. Kirja ilmestyy ja on arvosteluvapaa keskiviikkona 6.8.
Pertti Lassilan uutuus Toinen luonto on pysäyttävä romaani ajan kulumisesta ja unelmien haalistumisesta1.8.2025 13:03:06 EEST | Tiedote
Lassila käsittelee romaanissa kaurismäkeläisen musertavasti sitä, kuinka helposti unelmat lipuvat ulottumattomiin ja ihmiselämä kangistuu tottumukseen. Kirja ilmestyy ja on arvosteluvapaa tiistaina 5.8.
Leo Torvaldsin utuusromaani Tao Te Leo on hulvaton henkistymismatka1.8.2025 10:01:34 EEST | Tiedote
Tao Te Leo -romaani ei kysy enempää tai vähempää kuin sisäisen rauhan ja onnellisuuden mahdollisuutta. Kirja ilmestyy ja on arvosteluvapaa perjantaina 1.8.
Teoksen elokuu alkaa hurmaavilla lastenkirjoilla30.7.2025 12:15:29 EEST | Tiedote
Kiepu tivolin laitteissa, kuule maailma Kaija Saariahon korvin, naura kakkajutuille, tutustu nälkäiseen Sulo-kissaan ja juokse kilpaa tuulen kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme