Pyörä kesäkuntoon ammattilaisten opissa!
1.4.2025 12:20:31 EEST | Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy | Tiedote
Huolla pyöräsi maksutta Pyöräkeskuksessa ammattilaisten välineillä ja ohjeilla. Voit myös hyödyntää metroasemien huoltopukkeja esimerkiksi tyhjän renkaan pumppaamiseen. Kaupunkiliinenne Oy:n pyöräpalvelut pitävät huolta siitä, että pyörän saa sujuvasti osaksi matkaketjua.

Pyöräkeskus
Pyöräilykausi on täällä ja se tarkoittaa keväthuoltoa. Jos haluat huoltaa itse pyörääsi, mutta tila, taidot tai työkalut puuttuvat, kannattaa suunnata Pyöräkeskukseen. Suosittu Pyöräkeskus avautuu taas 1.4.2025 Töölönlahden puiston tapahtuma-aukiolla ja palvelee arkisin ja joka kuukauden ensimmäinen lauantai klo 9–17. Viime vuodesta tutulla paikalla toimintaa pyörittää toista vuotta Kaupunkiliikenteen yhteistyökumppani Inurba Mobility.
Huoltopukit
Pyöränhuoltopukit löytyvät useimmilta Helsingin metroasemilta ja ne ovat käytössäsi kaikkina aikoina ympäri vuoden. Huoltopukista löydät pumpun sekä työkaluja pyörän pikahuoltoon. Kaupunkiliikenteen pyöränhuoltopukit tunnistat keltaisesta väristä ja ne on tarkoitettu pyörän nopeaa perushuoltoa varten. Huoltopukilla pyörän saa asetettua telineelle, jolloin huoltaminen on helpompaa. Lisäksi pukista löytyy monikäyttötyökaluja, kuten kuusiokoloavaimia tavallisimpien pulttien pyörittelemiseen ja akselin muttereihin lenkkiavain, jolla saa renkaan vaihdettua tai ketjun kiristettyä. Renkaiden täyttöä varten pukissa on jalkapumppu.
Seuraavien metroasemien yhteydestä löydät tällä hetkellä Kaupunkiliikenteen pyöränhuoltopukin: Hakaniemi, Herttoniemi, Itäkeskus, Koivusaari, Kontula, Kulosaari, Mellunmäki, Puotila, Rastila, Siilitie ja Myllypuro. Lisäksi Huoltopukit löytyvät Huopalahden, Oulunkylän ja Puistolan juna-asemilta.
Lisäksi Kaupunkiliikenteen hallinnoimasta Kaisantunnelin Pyörätallista löytyvät muun muassa pyöränpesupiste, pyöränhuoltopiste (työkaluja, renkaantäyttö, painemittari) sekä yksityisen pyöränhuoltoliikkeen tarjoama maksullinen pyöränhuoltopalvelu.
Kaupunkiliikenne Oy tuottaa ja kehittää yhdessä yhteistyökumppaniensa kanssa Helsinkiin erilaisia pyöräliikenteen palveluita. Pyöräkeskuksen palvelujen tarjoaminen on osa kokonaisvaltaista pyöräliikenteen edistämistä.
Lue lisää: kaupunkiliikenne.fi/liikennointi/pyoralla
Avainsanat
Linkit
Me Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:ssä mahdollistamme pääkaupunkiseudun kestävän kasvun rakentamalla tulevaisuuden raideverkostokaupunkia ja pitämällä sen liikkeessä. Vastaamme joukkoliikenneinfran rakentamisesta sekä metrojunien ja raitiovaunujen liikennöinnistä, kunnossapidosta ja kehittämisestä laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Järjestämme kaupunkipyöräpalvelun ja liikennöimme Suomenlinnan lauttoja tytäryhtiömme kautta. Kannamme vastuun koko toimintamme elinkaaren päästöistä ja teemme valintoja, jotka muuttavat koko alan toimintaa, koska haluamme olla kestävien kaupunkien paras liikuttaja ja kehittäjä ̶ nyt ja tulevaisuudessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Sörnäisten rantatien suljetut kaistat Kalasatamassa palaavat käyttöön 9.9.7.9.2026 14:17:31 EEST | Tiedote
Tynnyrintekijänkadun ja Sörnäisten rantatien liikennejärjestelyt Kalasatamassa puretaan ja suljetut kaistat palaavat autoilijoiden käyttöön keskiviikkona 9.9.2026. Tynnyrintekijänkadun länsipuolen tilapäinen pyöräkaista katkaistaan noin puolivälistä Tynnyrintekijänkatua Lautatarhankadun suuntaan.
Korjaus: Liikenne palaa Malminkartanon juna-asemalle 7.9. – perusparannustyöt jatkuvat (linkit lisätty)2.9.2026 12:50:27 EEST | Tiedote
Junaliikenne palaa Malminkartanoon maanantaina 7.9. harvennetulla vuorovälillä ja vain raiteella 1 sunnuntaihin 4.10. asti. Molemmat laiturit saadaan matkustajakäyttöön 5.10. alkaen, jolloin myös liikenne palautuu normaaliksi.
Liikenne palaa Malminkartanon juna-asemalle 7.9. – perusparannustyöt jatkuvat2.9.2026 12:39:13 EEST | Tiedote
Junaliikenne palaa Malminkartanoon maanantaina 7.9. harvennetulla vuorovälillä ja vain raiteella 1 sunnuntaihin 4.10. asti. Molemmat laiturit saadaan matkustajakäyttöön 5.10. alkaen, jolloin myös liikenne palautuu normaaliksi.
Itäväylällä Kalasatamassa otetaan käyttöön kaksikaistainen liikenne keskustaan27.8.2026 14:23:53 EEST | Tiedote
Itäväylälle Kalasatamassa palaa kaksikaistainen liikenne, kun väliaikainen uusi ajokaista keskustan suuntaan otetaan käyttöön 30. - 31.8.2026 välisenä yönä. Itäväylällä on ollut kesän ajan yksi ajokaista poissa käytöstä Junatien sillan rakennustöiden vuoksi.
Korjaus tiedotteeseen: Hakaniemen asemalla uusitaan eteläiset laituritasolle vievät liukuportaat - kulku metroon 1.10. alkaen vain pohjoisesta sisäänkäynnistä27.8.2026 13:15:12 EEST | Tiedote
Liitteenä olevaan karttakuvaan korjattu tietoja. Hakaniemen metroaseman laituritasolta torin puoleisille ratikka- ja bussipysäkeille vievät pitkät liukuportaat lippuhallin ja laiturin välillä suljetaan 1.10.2026. Käyttöikänsä päässä olevat liukuportaat uusitaan ja uudet liukuportaat otetaan käyttöön ennen kuin Kalasataman metrokatko alkaa. Liukuportaiden uusimisen arvioitu kesto on seitsemän kuukautta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme