Vihreiden Tynkkynen: Ottawan sopimuksesta irtaantumiseen liittyisi merkittäviä riskejä
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen muistuttaa, että Ottawan sopimukseen ei liitytty perusteetta ja harkitsematta. Jos Suomi nyt lähtee irtaantumaan miinojen käyttöä rajoittavasta sopimuksesta, siihen liittyy merkittäviä riskejä.

Orpon hallitus ilmoitti tänään esittävänsä, että Suomi irtaantuu jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta. Aiemmin samalle kannalle ovat päätyneet Baltian maat ja Puola.
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kommentoi esitystä tuoreeltaan. Hän jakaa hallituksen näkemyksen tarpeesta hakea keinoja vahvistaa Suomen puolustusta.
”Vihreät kannattavat Suomen turvallisuuden varmistamista ja puolustuksen vahvistamista aikana, jona Putinin Venäjä sotii Ukrainassa ja uhkaa myös muita. Selvitys miinoista muuttuneessa maailmanpolitiikan tilanteessa tuo myös lisää aineksia julkiseen keskusteluun”, Tynkkynen kuvaa.
Tynkkynen kuitenkin muistuttaa, että Ottawan sopimukseen liityttiin aikanaan perusteellisten selvitysten ja vilkkaan yhteiskunnallisen keskustelun pohjalta. Tuolloin arvioitiin, että sopimukseen liittyminen on perusteltua, jotta Suomi voi osaltaan edistää jalkaväkimiinojen humanitääristen ongelmien torjumista maailmassa. Samassa yhteydessä myös investoitiin korvaaviin asejärjestelmiin.
”Muuttuneessa turvallisuustilanteessa pitää olla kykyä tarvittaessa arvioida ratkaisuja uudelleen. Samalla on hyvä tiedostaa, että perusteet Ottawan sopimuksen takana eivät ole tällä välin hävinneet mihinkään”, Tynkkynen toteaa.
Ottawan sopimuksesta irtaantumiseen liittyisi merkittäviä riskejä ja ongelmia. Suomi olisi ensimmäinen länsimaa – ja yksi harvoista maailman maista – joka sopimuksesta eroaisi.
”Suomen etu pienenä maana on puolustaa sääntöpohjaista kansainvälisestä järjestystä. Jos Suomi lähtee etujoukoissa irtaantumaan sodankäynnin sääntöjä asettavista sopimuksista, sen seuraukset voivat olla arvaamattomia ja haitallisia. Siksi vihreät suhtautuvat Ottawan sopimuksesta irtaantumiseen lähtökohtaisesti kriittisesti”, Tynkkynen luonnehtii.
Tynkkynen kertoo vihreiden tutustuvan hallituksen esitykseen ja sen taustalla olevaan selvitykseen huolellisesti. Hän myös toivoo aiheesta rauhallista ja punnittua keskustelua, jossa ei riennetä hätiköityihin johtopäätöksiin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Oras TynkkynenVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen: kulttuurin ja taiteen alennettu arvonlisäkanta tulee palauttaa24.10.2025 11:06:13 EEST | Tiedote
Vihreät julkaisi tänään 15 keinoa kulttuurin tekijöiden toimeentulon parantamiseksi. Kansanedustaja Krista Mikkonen korostaa, että kulttuurista pitää voida nauttia ympäri Suomen, mikä vaatii kulttuurin tekijöiden toimeentulon turvaamista.
Vihreiden Diarra kritisoi esitystä irtisanomissuojan heikentämisestä — Lisää syrjintää, vaikeuttaa perheellistymistä eikä edes paranna talouskasvua23.10.2025 15:08:08 EEST | Tiedote
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jolla helpotetaan työntekijän irtisanomista. Kansanedustaja ja työ- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Fatim Diarra (vihr.) kritisoi hallituksen esitystä.
Fatim Diarra: “Liian moni nainen joutuu edelleen kohtaamaan kontrollia ja häirintää, jopa takseissa”22.10.2025 13:31:32 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Fatim Diarra (vihr.) on huolissaan siitä, että naiset joutuvat toistuvasti kohtaamaan epäasiallista käytöstä ja jopa kontrollointia takseissa. Diarran mukaan kyse ei ole yksittäistapauksista, vaan ilmiöstä, joka kertoo laajemmasta ongelmasta naisten asemasta ja heidän oikeudestaan elää vapaasti.
Vihreiden Forsgrén: Hallitus ei voi pakottaa hyvinvointialueita jättämään ihmisiä vaille hoitoa21.10.2025 14:37:00 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Bella Forsgrénin mukaan hyvinvointialueita ei voi asettaa tilanteeseen, jossa ne joutuvat valitsemaan, laiminlyövätkö ne taloussääntöjä vai perustuslakia, jonka mukaan julkisen vallan on turvattava jokaiselle riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut.
Krista Mikkonen: Teknologian tulee palvella ihmistä ja planeettaa, ei valvontaa ja valtaa21.10.2025 14:27:18 EEST | Tiedote
Eduskunnassa käsiteltiin tänään valtioneuvoston tulevaisuusselontekoa. Vihreiden ryhmäpuheen piti tulevaisuusvaliokunnan jäsen Krista Mikkonen. Mikkonen korosti puheessaan, että jokainen päätös tänään joko vie meitä lähemmäksi tai loitommaksi halutusta tulevaisuudesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme