Amir Hassan ja Mari Rautanen vahvistamaan Suomen startup-yhteisöä
Suomen startup-yhteisö vahvistui huhtikuun alusta kokeneilla osaajilla, kun KTM Amir Hassan ja KTM Mari Rautanen aloittivat yhteisössä. Keskeisinä tehtävinä Hassanilla on olla mukana yhteisön tilasto-ja tutkimustyössä. Rautanen tulee vahvistamaan yhteisön viestintää sekä yhteisön koulutuksellisia tapahtumia.

Amir Hassan on nimitetty Suomen startup-yhteisön ekonomistiksi. Ennen Suomen startup-yhteisöön siirtymistä Hassan työskenteli konsulttiyhtiö Civittassa. Lisäksi hänellä on useiden vuosien kokemus ekonomistin ja data-analyytikon tehtävistä muun muassa Kilpailu-ja kuluttajavirastossa. Hassan on valmistunut kauppatieteiden maisteriksi Aalto-yliopistosta pääaineena taloustiede.
Pääekonomistina Startup-yhteisössä jatkaa Youssef Zad.
Mari Rautanen on nimitetty Suomen startup-yhteisön yhteisöpäälliköksi vastaamaan jäsenkoulutuksesta ja viestinnästä. Ennen Suomen startup-yhteisöön siirtymistä Rautanen työskenteli Singalla ja Icebreaker.vc:llä. Lisäksi hänellä on useiden vuosien kokemus erilaisista rahoitusalan työtehtävistä muun muassa CapMan:illä ja EY:llä. Rautanen on valmistunut Aalto-yliopistosta pääaineena laskentatoimi ja markkinointi.
Yhteisöpäällikkönä aiemmin toiminut Maija Lindeman siirtyy jatkossa vastaamaan yhteisön kasvusta Suomen startup-yhteisön kasvujohtajaksi. Toimistokoordinaattorina toiminut Juulia Koivisto siirtyy yhteisöpäälliköksi vastaamaan yhteisön tapahtumista.
Suomen startup-yhteisö on vuonna 2021 perustettu yhteisö, joka edistää startup- ja kasvuyhtiöiden asemaa. Yhteisön tavoitteena on rakentaa yhdessä jäsenyritysten kanssa Suomesta maailman paras paikka perustaa ja luoda menestyviä kotimaisia yrityksiä. Yhteisön jäseniin kuuluvat muun muassa Supercell, Wolt ja Relex ja 260 muuta suomalaista kasvuyritystä. Yhteisö järjesti viime vuoden aikana noin 80 tapahtumaa jäsenyrityksilleen ja teki vaikuttavaa yhteiskunnallista työtä, jonka pohjana on ollut vahva tutkimustyö.
Ekonomisti Amir Hassan: “Odotan innolla, että pääsen mukaan edelleen kasvattamaan ja syventämään suomalaisen startup-kentän tutkimusta. Startup-yhteisö on ollut uranuurtaja suomalaisessa startupeihin keskittyvässä tutkimuksessa. On ilo ja kunnia antaa oma panokseni yhteisölle.”
Yhteisöpäällikkö Mari Rautanen: “Koen tärkeänä, että yhteisössä uskotaan yhdessä tekemisen voimaan ja uhkien sijaan nähdään mahdollisuuksia. Suomen startup-yhteisössä työskentelee huipputiimi ja odotan myös tutustumista startup-yhteisön jäsenyrityksiin ja yritysten kehittämiseen entistä monipuolisemman koulutustoiminnan ja viestinnän kautta.
Toimitusjohtaja Riikka Pakarinen: “Olen erittäin iloinen saadessamme Amirin ja Marin mukaan joukkoomme vahvistamaan jo ennestään ammattitaitoisen tiimimme kokoonpanoa. Yritysten määrä yhteisössämme on kasvanut viime vuosina vauhdilla, joten lisäresurssien avulla pystymme tekemään entistä vaikuttavampaa ja monipuolista työtä yhteiskunnallisesti niin tutkimuksen kuin jäsenistömme osalta.
Yhteyshenkilöt
Riikka PakarinenToimitusjohtaja / CEOSuomen startup-yhteisö / Finnish Startup Community
Puh:+358405800833riikka@startupyhteiso.comTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen startup-yhteisö
Suomen startup-yhteisön jäsenkyselyn mukaan velkarahoituksen suosio on kasvussa startupeissa19.8.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Tuoreimman Startup Barometrin mukaan startupit suhtautuvat velkarhoitukseen aiempaa myönteisemmin. Julkisessa keskustelussa startupien rahoitusuutisointi painottuu usein pääomasijoituksiin, kun taas velkarahoituskierrokset jäävät vähemmälle huomiolle. Suomen startup-yhteisön jäsenkyselyssä yrityksiä pyydettiin arvioimaan asteikolla 1–5 velkarahoituksen merkitystä tällä hetkellä, vuotta aiemmin ja vuotta eteenpäin. Kyselyn mukaan velkarahoituksen merkityksen arvioidaan kasvavan: vuonna 2024 keskiarvo oli 2,9/5, ja vuodelle 2026 ennustetaan jo 3,4/5. Kuvion selite: Startup-yritysten arvio lainarahoituksen merkityksestä asteikolla 1-5. “On kiinnostava huomata, että startup-yritykset näkevät velkarahoituksen relevanttina rahoitusmekanisminä Suomessa. Nordean tilastoissa olemme havainneet selvän piikin aiempiin vuosiin nähden startupien velkarahoituksessa. Alkuvaiheen startupien velkarahoitus on viimeiset kolme vuotta ollut vakaata sekä kappalemääräisesti, että euroissa mitattuna. Alkuvuode
Startup-yritysten luottamus ympäröivään taloustilanteeseen laskussa – huolenaiheena etenkin Yhdysvaltojen kauppapolitiikka.14.8.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Suomen startup-yhteisön tuore barometri kertoo, että odotukset ympäröivän taloustilanteen kehityksestä ovat heikentyneet yhtäjaksoisesti jo vuoden ajan. Yhdeksi syyksi odotusten heikkenemiseen on noussut Yhdysvaltojen epäselvä ja ailahteleva kauppapolitiikka. “Barometrin aineistoa kerättäessä kauppasopimustilanne oli varsin sekava. Nyt EU ja Yhdysvallat ovat päässeet alustavaan tullisopimukseen, mikä vähentää yritysten kokemaa epävarmuutta ja voi näkyä tulevissa barometreissa positiivisena kehityksenä. Startupit ovat onnistuessaan globaaleja toimijoita, joten Yhdysvaltojen päätökset heijastuvat välillisesti niihin”, kommentoi Suomen startup-yhteisön pääekonomisti Youssef Zad. Kuvio 1: Startup-yhteisön jäsenyritysten sentimentti ympäröivään talouteen nähden. Tulokset havainnollistettu saldoluvuilla, jotka voivat saada arvoja -100 ja +100 välillä. Suurempi luku tarkoittaa myönteisempää suhtautumista ja pienempi luku taas kielteisempää suhtautumista. Startupien taloustilanne on vakaa, mut
Suomen startup-yhteisön toimitusjohtaja Riikka Pakarinen: “Leikkaukset olisi kohdennettava uudistavien yritystukien sijaan säilyttäviin tukiin.”7.8.2025 11:52:57 EEST | Tiedote
Valtionvarainministeriön budjettiehdotuksessa tavoitellaan 1 miljardin säästöjä vuosien 2026 ja 2027 aikana. Paljon puhutuista yritystuista päätettiin leikata valtaosin sellaisista toiminnoista, joilla on tutkitusti talouskasvua parantava vaikutus. Säilyttävien yritystukien sijasta leikkausten painopiste käännettiin talouden rakenteita uudistaviin tutkimus- ja kehitysinvestointien (T&K) leikkaamiseen. Nimellisesti siis yritystukiin kohdistuvat leikkaukset kohdistuvat taloutta kasvattaviin tutkimus- ja kehitysinvestointeihin. Suomen startup-yhteisön toimitusjohtajan Riikka Pakarisen mukaan on täysin ymmärrettävää, että säästökohteita etsitään ja niitä etsitään nimenomaan yritystukien puolelta. Sen sijaan se, että leikkaus kohdistuu pääasiassa säilyttävien yritystukien sijaan uutta kasvua luovaa tutkimus- ja kehitysinvestoiteihin on harmillista ja varmasti heikentää joiltain osin Suomen talouskasvun edellytyksiä. “Haluamme nostaa esiin tarpeen uudistaa yritystukijärjestelmää suuntaan, jo
Finnish Edtech Sector Shows Strong Growth and Global Potential Despite Headwinds9.6.2025 10:27:17 EEST | Press release
The Finnish Startup Community, in partnership with Edtech Finland, Education Finland, Helsinki Education Hub, and HundrED, has published a new report on Finland’s education technology ecosystem. The Finnish Edtech Report 2025 highlights the sector’s significance, with total revenue reaching approximately €290 million in 2023 and a workforce of over 2,080 employees. The report includes all firms operating in the education technology sector, not just startup firms. This publication marks the first joint study since Edtech Finland merged with the Finnish Startup Community, an initiative aimed at deepening collaboration and increasing visibility for the evolving Edtech landscape in Finland. The report lays the groundwork for ongoing monitoring of the sector’s development and economic impact. “Companies identified operating in the Finnish edtech sector have nearly quadrupled their net sales since 2010, and the industry now includes more than 270 active firms. While 2023 brought a modest dec
Suomalainen oppimisteknologia jatkaa vahvaa kasvuaan haasteista huolimatta9.6.2025 10:21:09 EEST | Tiedote
Suomen startup-yhteisö on julkaissut yhdessä Edtech Finlandin, Education Finlandin, Helsinki Education Hubin ja HundrEDin kanssa raportin Suomen oppimisteknologiasektorista. Finnish Edtech Report 2025 pyrkii antamaan kokonaiskuvan oppimisteknologia-ekosysteemissä toimivista yrityksistä. Sektorin yhteenlaskettu liikevaihto nousi noin 290 miljoonaan euroon vuonna 2023, ja yritykset työllistivät yli 2 080 henkilöä. Kyseessä on ensimmäinen yhteinen julkaisu sen jälkeen, kun Edtech Finland liittyi osaksi Suomen startup-yhteisöä. Tavoitteena on syventää yhteistyötä ja lisätä oppimisteknologia-alan näkyvyyttä Suomessa. Raportti luo pohjan sektorin kehityksen ja taloudellisen merkityksen systemaattiselle seurannalle tulevina vuosina. "Suomen oppimisteknologialan ekosysteemi on lähes nelinkertaistanut liikevaihtonsa vuosien 2010-2023 välillä ja ekosysteemissä toimii nyt jo yli 270 yritystä. Vaikka vuonna 2023 nähtiin pieni notkahdus työllisyydessä, pidemmän aikavälin kasvutrendi on vahva," kert
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme