Kainuun ja Pohteen matkapalvelukeskusten toiminnassa mahdollisen lakon aiheuttamia viiveitä 8.-11.4.2025
Tervia Logistiikka Oy vastaa Pohjois-Suomen alueella sosiaalihuolto- ja vammaispalvelulain mukaisten matkakeskuspalveluiden tilaus- ja välitystoiminnasta. PAMin asiakaspalvelu- ja telemarkkinointialalle asettaman mahdollisen lakon vuoksi Tervia Logistiikan toiminnassa voi olla viiveitä 8.-11.4.2025 Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueilla.

Tervia Logistiikan kyytien välitystoiminnassa voi olla viiveitä 8.–11.4.2025 Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueilla. Viiveet johtuvat PAMin asettamasta asiakaspalvelu- ja telemarkkinointialaa koskevasta lakosta. Viive palvelussa alkaa tiistaina 8.4.2025 klo 05.00 ja jatkuu perjantaiaamuun 11.4.2025 klo 06.00 saakka, ellei tätä ennen ole saavutettu sovintoa osapuolten välillä.
Tervia Logistiikka Oy:n oma henkilöstö ei ole lakon piirissä, mutta mahdollinen lakko vaikuttaa Tervia Logistiikan yhteistyökumppanin Dynava Oy:n toimintaan. Tämän vuoksi Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan alueilla tehtävissä kyytitilauksissa, jotka tehdään ilta- ja yöaikaan, voi esiintyä tavallista pidempää jonotusaikaa ja viivettä puhelinpalvelussa.
Pohteen alueella tekstiviestitilauksien välityksessä voi olla viivettä koko lakon ajan. Asiakkaiden toivotaan tekevän kyytitilaukset mahdollisuuksien mukaan jo ennakkoon ennen lakon alkamista.
Tiistaina, keskiviikkona ja torstaina asiakkaiden toivotaan tekevän kyytitilaukset puhelimitse klo 8.00–15.00 välisenä aikana. Muistutamme myös siitä, että kyytitilaukset kannattaa aina tehdä matkapalvelukeskukseen hyvissä ajoin ja mielellään arkena, jolloin henkilöstöresurssia on enemmän käytettävissä.
Tervia Logistiikka Oy pahoittelee asiakkaille aiheutuvaa vaivaa ja mahdollista viivettä palvelussa.
Taustaa
Tervia Logistiikka Oy on osa Tervia-konsernia (tervia.fi), jonka omistavat Kainuun, Keski-Pohjanmaan, Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueet. Tervia Logistiikka Oy on tuottanut sosiaalihuolto- ja vammaispalvelulain mukaisten matkapalveluiden tilaus- ja välitystoimintaa koko Pohjois-Suomen alueella 1.1.2025 alkaen. Tervian keskeisenä tavoitteena on vahvistaa pohjoisten hyvinvointialueiden yhteistyötä.
Dynava Oy vastaa alihankintana Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueilla tilaus- ja välitystoiminnasta Tervia Logistiikka Oy:n matkapalvelukeskusten aukioloaikojen ulkopuolella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tanja Witick, Tervia Logistiikka Oy, projektipäällikkö. p. 044 4920 179, e-mail: tanja.witick@tervia.fi
Tietoja julkaisijasta
Tervia Logistiikka Oy on osa Tervia-konsernia (tervia.fi), jonka omistavat Kainuun, Keski-Pohjanmaan, Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueet. Tervia Logistiikka Oy tuottaa sosiaalihuolto- ja vammaispalvelulain mukaisten matkapalveluiden tilaus- ja välitystoimintaa koko Pohjois-Suomen alueella 1.1.2025 alkaen. Tervian keskeisenä tavoitteena on vahvistaa pohjoisten hyvinvointialueiden yhteistyötä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Uusi potilastietojärjestelmä otetaan Pohteen perusterveydenhuollossa käyttöön vaiheittain – ensimmäisenä vuorossa Tyrnävä ja Hailuoto28.4.2025 14:09:09 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde ottaa perusterveydenhuollossa vaiheittain käyttöön Esko-potilastietojärjestelmän, jota käytetään myös Pohteen erikoissairaanhoidossa. Ensimmäisenä Esko otetaan käyttöön Tyrnävällä ja Hailuodossa.
Pohde korjaa puutteita opiskeluhuollon psykologipalvelujen järjestämisessä28.4.2025 07:02:52 EEST | Tiedote
Pohjois-Suomen aluehallintovirasto on antanut Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueelle Pohteelle huomautuksen opiskeluhuollon psykologipalvelujen järjestämisestä, koska lakisääteiset opiskeluhuollon psykologipalvelut eivät ole toteutuneet yhdenvertaisesti koko alueella. Pohde on ryhtynyt toimiin palvelujen saatavuuden parantamiseksi.
Muutoksia Pohteen ympärivuorokautisen palveluasumisen yksiköihin Limingassa ja Tyrnävällä25.4.2025 11:05:37 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjamaan hyvinvointialueella Pohteella suunnitellaan muutoksia ikäihmisten palvelujen ja vammaispalvelujen toimialueille. Muutokset koskevat Limingassa sijaitsevaa palvelukoti Pajusirkkua, joka on palveluasumisen yksikkö sekä Tyrnävällä sijaitsevaa vammaispalvelujen asumisyksikköä. Suunnitelmiin liittyvät yhteistoimintaneuvottelut alkoivat 24.4.2025.
Perhe- ja sosiaalipalvelujen ja OYS Psykiatrian toimialueelle suunnitteilla muutoksia24.4.2025 09:33:24 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde suunnittelee muutoksia perhe- ja sosiaalipalvelut ja OYSPsykiatria –toimialueelle. Suunnitelmat perustuvat talousarvion linjauksiin ja niillä tavoitellaan muun muassa yhdenmukaista palvelujen saatavuutta Pohteen alueella. Koska suunnitelmiin sisältyy henkilöstövaikutuksia, Pohde käynnisti yhteistoimintaneuvottelut henkilöstöjärjestöjen kanssa torstaina 24.4.2025.
Aluehallitus koolla: toimitilaratkaisuja selvitetään22.4.2025 16:51:14 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 22.4.2025 puheenjohtaja Tapani Töllin johdolla. Aluehallitus päätti käynnistää vaihtoehtoisten tilaratkaisujen selvittämisen. Lahjoitusohje ja edustamista koskeva ohje hyväksyttiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme